Алексей Василиев е фотограф от Якутия и изгряваща звезда в Инстаграм, където има десетки хиляди последователи. Най-популярният му проект е "Моя скъпа Якутия", който разкрива - както казва той - "магическия реализъм" на тази част от Далечния Изток на Русия, където хората и духовете сякаш съжителстват в замръзналите пространства. Василиев сподели снимките си със Сибирското бюро на руската служба на Радио Свободна Европа/Радио Свобода, както и историите зад кадрите.
"Започнах да снимам през 2012-13 г., когато се появиха социалните мрежи. Започнах в Инстаграм. Може би имах много свободно време и нямаше какво друго да правя. По това време работих във вестник, но никога не съм можел да пиша и работата не ми беше приятна. Сутрин отивах и само чаках да свърши. Това беше най-обикновен, скучен и монотонен живот", разказва Василиев.
"Когато започнах да се интересувам от фотография, разбрах, че не е необходимо да пишеш добре, за да снимаш добре. Така фотографията стана моето спасение от безсмисления живот, който водех".
Василиев е печелил награди от международния конкурс по фотожурналистика "Андрей Стенин", конкурса за млади руски фотографи, както и на мрежата LensCulture.
Василиев разказва за тази снимка на замръзнал мамут:
"Излязох на улицата и снимах. Когато температурата падне под -40 градуса, над града се спуска бяла мъгла и всичко изглежда като в приказките. Почти никой не минава. Атмосферата е странна. А мамутът изглежда като жив в тази мъгла".
"Когато снимам на улицата, хората често спират и ме питат какво правя. Интересуват се дали не съм шпионин. Тази параноя е типична за хората днес в Русия", казва Василиев.
"Вече почти не снимам на улицата. Не обикалям града, както правех преди, не снимам непознати. Започнах да си задавам етични въпроси. Имам ли право да използвам образите на тези хора в социалните мрежи без разрешението им? Най-често хората не са съгласни", казва Василиев.
"Но понякога пък хората искат да бъдат снимани. Най-популярният спорт в Якутия е свободната борба. Имаме световни шампиони, участници в Олимпиадата, шампиони на Русия. Когато снимах в училището за подготовка на олимпийски надежди, едно момче се приближи и помоли да го снимам, за да има какво да изпрати на родителите си, които живеят в далечно село".
"Село Марсакслок е на 100 км от Якутск. Това е едно от любимите ми места за снимане. Там може да видиш много неща, останали от Съветския съюз".
"Проектът ми "Гората Сакха" започна през 2019 г. заедно с филмови екипи от Якутия. Участвах в снимките на няколко филма. В Якутия има бум на киното. Снимаме комедии, ужаси, драми. Отскоро започнаха да правят фантастични и митологични филми.
Тези близнаци се снимаха във филма "Бейберикен и петте гарвана", който е по стара якутска приказка. Момчетата играеха митичните същества дулганча. Много хора забелязват, че те приличат на героите в "Междузвездни войни".
"Това е сцена от същия филм. Разказва се за битката между силите на доброто и злото. Мъжът с рогата е духът от долния свят. Според вярванията в Якутия, светът се състои от три части - небесата, средният свят на хората и долният свят на лошите духове. Това е битка между човек и дух от долния свят.
Кинаджиите тук са мечтатели. Опитват се да правят от нищо нещо. Понякога създават нещо велико, но най-често резултатите са аматьорски".
"Това е типичен портрет на публиката на Якут ТВ. Исках да покажа хората, за които работят актьорите и филмовите екипи. Първо опитах да снимам в киносалон, но не харесах резултата и изтрих всичко. Тогава започнах да посещавам приятели. Видях ги как лежат пред телевизора и усетих, че точно това търся".
"Направих тази снимка по време на снимките на мистичния филм на ужасите "Прокълната земя". Това е продължение на друг филм от 1996 г., който се приема за класика на съвременното якутско кино. Продължението беше снимано през 2019 г.
В тази сцена главният герой идва в моргата, за да идентифицира труп. Момчето, което пуши и играе мъртвия, е популярен изпълнител на подобни роли. Електронните цигари са много разпространени в Якутия и винаги в кадъра има дим".
"Веднъж работих заедно с The Moscow Times. Искаха да снимам 18-годишни, които са се родили и са живели през целия си живот при управлението на Путин. Това момиче е от поколението на Путин. Сега учи в Москва. Много млади хора имат активна позиция. Но тук, в Якутия... не знам. Повечето мислят за това къде да отидат да учат и какво ще работят след това.
"По време на снимките момичето каза, че не се интересува от политика. Това е типично за младите хора в регионите. Изглежда, че изобщо не мислят за Путин".
"Най-запомнящият се кадър, който съм правил, беше в края на октомври тази година. Тогава посетих хора, които отглеждат диви елени в североизточна Якутия, в район Томпонски. Температурата беше около -30 градуса. Изкачихме се високо в планината с шейни, теглени от елени. Беше си екстремно - затова си го спомням толкова добре", разказва Василиев.
"Искам да оставя за следващите поколения тези картини от моя регион. Може би след години хората ще погледнат тези снимки и ще придобият представа какъв е бил животът в Якутия - далечна, студена земя, която обаче ми е скъпа".
Останалите снимки на Алексей Василиев може да видите в профила му в Инстаграм: