Извънредни новини

Златният ден на Йоханес Бьо

Йоханес Бьо
Йоханес Бьо

Норвежкият биатлонист Йоханес Бьо спечели четири олимпийски титли на игрите в Пекин. 28-годишният състезател стана вторият, след сънародника си Оле Ейнар Бьорндален, който успява да спечели четири златни медала на една Олимпиада. Бьо взе мадали в масовия старт, в спринта, смесената щафета и класическата мъжка щафета.

Бьо е вторият с четири медала от една олимпиада

„Ключовият момент беше втората ми стрелба, когато стрелях чисто и излязох напред. С това натрупах аванс, след което не погледнах назад“, каза Бьо.

Бьо поведе след втората стрелба и въпреки че на последната пропусна две мишени, успя да запази огромната си преднина до края.

Йоханес Бьо е израснал в голямо семейство. Неговият брат Тарей Бьо е многократен световен шампион и олимпийски медалист от 2010 г. В Пекин Тарей Бьо завърши трети. Двамата са първите братя, които се качват заедно на почетната стълбичка на зимни олимпийски игри.

Братята Йоханес и Тарей Бьо

„Някои семейства имат гените да бъдат на върха“, казва Йоханес Бьо, но се шегува с брат си, че „той е симпатичен, умен, изглежда доста добре, но за съжаление, не е по-добър на биатлон от мен".

Йоханес Бьо с един от златните медали

Норвегия спечели убедително първото място по нации на Зимните олимпийски игри в Пекин. Нейните състезатели завоюваха общо 37 медала, от които 16 златни, 8 сребърни и 13 бронзови. Така Норвегия постави нов рекорд по брой спечелени медали в рамките на една олимпиада.