Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Европа е на детската маса". Защо САЩ и Русия преговарят без ЕС


Левон Хампарцумян
Левон Хампарцумян

"Светът е в ремонт". САЩ, Русия, Китай и държавите от Европейския съюз влизат в нови отношения. На този фон България трябва да избира. Има ли правилна страна?

България може да въведе еврото от януари 2026 г., но това не е гарантирано. Това стана ясно след срещата в понеделник на финансовите министри на страните, използващи еврото.

Брюксел насърчи България да поиска докладите, които са нужни за членството ѝ в еврозоната. Засега България покрива критериите и ако това се запази и развие, влизането в еврозоната може да се случи.

България ще отправи официално искане към Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, с които да се потвърди готовността на страната за присъединяване към еврозоната, съобщиха от финансовото министерство в понеделник.

В Студио България на Свободна Европа разговаряхме с финансиста Левон Хампарцумян за перспективите от въвеждането на еврото на фона на пренареждането на световния икономически и политически ред.

Най-важното от интервюто

  • "Еврото е котва, която ни държи в европейската орбита, защото Европа с всичките си проблеми, е най-доброто нещо, което ни се е случвало и ние принадлежим към нея - географски и исторически .“
  • "Консервативна фискална политика, която да не вкара финансите на държавата в допълнителни затруднения, е много важна. И с левове, и с евро, не трябва да харчим безсмислено на заем.“
  • "Нищо няма да бъде по-различно [с въвеждането на еврото], защото ние сме де факто в еврозоната - технически от 1997 г."
  • "Проблемът не е лев или евро, а добра инвестиция или лоша инвестиция. Нещо повече – когато взимаш кредит, никога не го взимаш на ръба на възможностите си.“
  • "Корекциите на лихви, цени и всички тези неща, които са свързани с еврото, вече са се случили.“
  • "Светът е в ремонт. Постулатите, които държаха света в определен баланс през последните 70-80 години, са поставени под тежко съмнение. Някои от тях са стигнали до задънена улица."
  • "Върви процес на смяна на поколенията, на технологична пренастройка. Паралелни неща, които обаче съвпадат по време.“
  • "Европа положи огромни усилия през последните 30 години да се деиндустриализира. [...] Като се докараш до такава ситуация, когато дойдат критични моменти, не те викат [за разговори] на голямата маса.“
  • "Целият дивидент на така наречената зелена трансформация отиде в Китай."
  • "Санкциите не убиват. Те забавят развитието, затрудняват го, но никой не е паднал от власт само заради санкции.“
  • "Ние трябва да намерим пътя, като континент, за индустриална кооперация, за икономически растеж, който да отговаря на реалностите, защото в момента сме слабички."
  • "Европа беше докарана до положение да плаща много скъпо за енергия и да зависи от евтината руска енергия, да зависи от индустриалната база на Китай, за да направи зелената трансформация на 10 хил. км и да да има военния чадър от Америка"
  • "Китай си има място в световната икономика. Въпросът е да не зависим на 100 процента от тяхната индустрия.“

Защо е важно еврото

"Еврото е котва, която ни държи в европейската орбита, защото Европа с всичките си проблеми, е най-доброто нещо, което ни се е случвало и ние принадлежим към нея - географски и исторически “, каза Хампарцумян.

По думите му независимо от проблемите в еврозоната, "по-добре да сме там, отколкото да се клатим по волята на външни сили, които не са Европа, обаче не са и Америка". Хампарцумян каза, че говори "за Турция, говоря за Русия, говоря за всички, които пожелаят. Утре [Калин] Джорджеску може да иска Добруджа, като спечели в Румъния. Какво правим тогава?"

Калин Джорджеску е независим, проруски кандидат за президент в Румъния, който изненадващо спечели първия тур на изборите в края на 2024 г. Конституционният съд на Румъния отмени вота и провеждането на втория тур след сигнали за чужда намеса в изборния процес.

Според Хампарцумян преминаването на България към еврото ще премахне валутния риск и ще улесни международните разплащания. "Нищо няма да бъде по-различно, защото ние сме де факто в еврозоната от 1997 г.", каза Хампарцумян. Тогава България въвежда валутен борд и стойността на лева е обвързана първо с германската марка, а след това с еврото. По думите му евентуално поскъпване на цените при въвеждане на единната европейска валута е по-скоро спекулация.

Проблемите пред ЕС

Европейският съюз е изправен пред сериозни предизвикателства, които поставят под въпрос неговата устойчивост и икономическа мощ. "Светът е в ремонт", каза Хампарцумян. Според него Европа има проблем с деиндустриализацията и зависимостите от руска енергия и китайски индустриални доставки. "Европа положи огромни усилия последните 30 години да се деиндустриализира", каза Хампарцумян.

По думите му Европейската комисия често действа с "бюрократични заклинания", вместо с прагматични решения, което допълнително усложнява ситуацията. Според него затварянето на въглищни и ядрени централи, в комбинация със зависимостта от въглеродни квоти, е довело до оскъпяване на енергията и изнасяне на производства към Китай и САЩ. "Целият дивидент на зелената трансформация отиде в Китай", каза Хампарцумян.

"Европа е на детската маса. Всеки е виждал как децата, когато има много гости, ги слагат на една друга маса, да не пречат на възрастните", каза Хампарцумян. По думите му "Европа беше докарана до положение да плаща много скъпо за енергия и да зависи от евтината руска енергия, да зависи от индустриалната база на Китай, за да направи зелената трансформация на 10 хил. км и да има военния чадър от Америка".

По думите му Европа е стигнала до положение, в което е на "детската маса" на глобалната политика, докато големите сили водят важните разговори. "Ти като се докараш до такава ситуация, когато дойдат критични моменти, не те викат", каза Хампарцумян. Повод за думите му са разговорите между САЩ и Русия в Саудитска Арабия за край на войната в Украйна. Освен Киев и ЕС не получи покана.

Хампарцумян смята, че е наложително Европа да възстанови своята индустриална мощ и да изгради адекватна военна сила, за да си възвърне водещата роля на световната сцена. В противен случай, по негови думи, Старият континент рискува да се превърне в "Дисниленд за останалия свят".

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG