От участие в незаконна въоръжена група в Източна Украйна до руски агент за „еднократна употреба“. Звучи като необичайна кариера за един германски строител.
Историята на обвиняемия Дитер С. обаче се оказва пример за това как през последните години руското разузнаване променя тактиките си. Детайли от нея станаха публични тази седмица в строго охранявана съдебна зала в Мюнхен.
Дитер и още двама негови съучастници са заподозрени в това, че са планирали нападения с експлозиви и палежи срещу различни цели, включително американска военна база, товарна база и петролен завод.
И тримата мъже казват, че са невинни.
Адвокатът на обвиняемия казва, че той „не е шпионин, нито саботьор“, а обикновен човек, който работи като строител на щандове на търговски панаири.
Случаят обаче е смятан за показателен за начина, по който руското разузнаване действа в Европа - възлага рискови задачи на случайни и евтини вербовчици, вместо да използва свои агенти.
„Това е класически пример“, казва пред Радио Свободна Европа/ Радио Свобода Франк Умбах, експерт по сигурността в университета в Бон.
„Защото става дума за шпионаж на военни обекти, които са пряко свързани с военната подкрепа за Украйна, като сред тях е един, в който се провежда военно обучение на украински офицери и войници“, каза той.
„Агенти за еднократна употреба“
Съдебните заседания срещу тримата германско-руски граждани, които започнаха на 20 май, се проведоха само няколко дни след като германсkата прокуратура обвини трима украински граждани в планиране на саботаж.
Двете дела са последните от поредица такива, свързани с руски агенти на ниско ниво, „за еднократна употреба“, в цяла Европа. Тази седмица заместник-ръководителят на германската агенция за вътрешно разузнаване Зинан Зелен предупреди, че Русия все по-често използва такива агенти.
„Агенти за еднократна употреба„ е термин за хора, които са вербувани за тези атаки“, казва Умбах.
„Привличат се криминални елементи. Често тези хора се намират в тъмната мрежа или в Телеграм и други платформи. Обикновено това са хора, които просто искат да изкарат малко пари“.
Тримата мъже на подсъдимата скамейка в Мюнхен са арестувани през април миналата година.
Прокурорите казват, че Дитер С., ръководителят на групата, е поддържал контакт с агент на руските тайни служби. Запознал се е с него преди години, когато е бил член на подкрепяна от Русия сепаратистка група в Източна Украйна.
„Обвиняемият се е сражавал... на летището в Донецк през зимата на 2014-2015 г. и в малкия град Мариинка през юни 2015 г.“, добавят прокурорите.
Твърди се, че през 2023 г., докато е живеел в Германия, той е започнал да споделя планове със своя ръководител, преди да вербува двамата си съучастници, които са живеели близо до него.
„Александър Й. и Алекс Д. са му помагали най-късно до март 2024 г.“, казват прокурорите. Те са работили като автомеханик и графичен дизайнер.
„Обикновени хора“
Според германските власти тримата украинци, на които бяха повдигнати обвинения на 14 май, са имали подобно безобидно минало.
„Първоначалното впечатление, което оставят, е за агенти на ниско ниво - хора, които... са вербувани за не много пари и които вършат работа за руската държава“, каза Херберт Ройл, министър на вътрешните работи на германския регион Северен Рейн-Вестфалия.
„В 99% от случаите преките извършители не са членове на никаква мрежа. Те могат да бъдат просто обикновени хора“, казва пред украинската служба на Радио Свободна Европа Роман Костенко, полковник в Службата за сигурност на Украйна (СБУ).
Костенко, който е и депутат, добавя, че те „може дори да не са знаели за коя държава работят“.
Но има един детайл. Бившият офицер от украинското разузнаване Васил Богдан посочва, че е от значение фактът, че се твърди, че са били вербувани именно украинци.
„Путин се опитва по всякакъв начин да компрометира Украйна“, казва той и добавя, че сред украинските бежанци в Европа има хора, които „се интересуват най-вече от това как могат да изкарат бързи пари откъдето и да е“.
Такъв може да е бил случаят с украинския бежанец Серхий С., който през февруари беше осъден на осем години затвор от полски съд за планиране на палежи на сгради във Вроцлав.
Той отхвърли обвиненията, но призна, че се е съгласил да извърши палежите в замяна на пари от неизвестно лице, с което е общувал онлайн. Смята се, че на 51-годишния мъж са били предложени 4 000 долара.
Нарастваща заплаха
Правоохранителните органи се занимават с подобни случаи из цяла Европа, като предполагаемите извършители са от различни държави.
„По-впечатляващата промяна през тази година е, че Русия се обръща към посредници за мръсната си работа, включително частни разузнавателни агенти и престъпници както от Обединеното кралство, така и от трети страни“, каза Кен Маккалъм, ръководител на британската контраразузнавателна служба MI5, в реч през октомври миналата година.
Само преди няколко седмици британските власти арестуваха двама украинци и един румънец за палежи на имоти, свързани с министър-председателя Киър Стармър. Случаят се разследва от звеното за борба с тероризма, но официално не е свързан с руското разузнаване, въпреки че има подозрения за това.
В цяла Европа широкият спектър от възможни цели и увеличаването на броя на случаите поставят службите за сигурност пред сериозно предизвикателство.
„Опасността от т.нар. агенти за еднократна употреба или агенти с двойна роля непрекъснато нараства“, казва германският депутат Константин фон Ноц пред Радио Свободна Европа.
Той е представител на опозиционната партия в Германия „Зелените“ и е член на парламентарната комисия, която контролира германските разузнавателни служби.
„Контраразузнавателните служби трябва да бъдат реорганизирани... за по-добър и по-адекватен отговор на тази заплаха“, казва той.
В Мюнхен държавните прокурори казват, че саботажът е имал за цел да „подкопае германската военна подкрепа за Украйна във войната ѝ срещу руската агресия“.
Умбах, експерт по сигурността от университета в Бон, казва, че подобни действия носят послание към европейските правителства, че подкрепата им за Украйна има своята цена.
Но добавя, че има и послание към цивилното население: „Вие сте уязвими. И вашата държава, вашите правителства, не могат да ви гарантират 100-процентова сигурност.“
Форум