Божана Апостолова е известна най-вече като създател и собственик на едно от най-големите издателства в България - Издателска къща (ИК) "Жанет 45". Но приносът ѝ към българския културен пейзаж се простира далеч отвъд него.
Тя е поет, прозаик, предприемач. По характер е дръзка, духовита и принципна.
В петък тя навърши 80 години, като за това време е натрупала множество отличия за приноса си към българската култура през последните няколко десетилетия, включително Орден „Стара планина“ I степен.
Апостолова е родена на 9 май 1945 г. - паметният Ден на победата на съюзниците над нацистка Германия във Втората световна война. Детството ѝ минава в бедност и изпитания, след като губи баща си на 7-годишна възраст.
Но още от малка проявява борбения характер и "вродената си предприемчивост", пише синът ѝ Манол Пейков в Капитал. "Мечтае да стане поетеса и тайничко преследва известни пловдивски писатели, за да види коя книга ще си купят от книжарницата", добавя той.
Апостолова завършва българска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, а няколко години по-късно вече е директор на Дома за култура към Дирекция "Местна промишленост и битови услуги".
През 1989 г. решава да развива собствен бизнес, като създава Издателска къща "Жанет 45" и модерен полиграфически комплекс в Пловдив. Първоначално насочва усилията си към полиграфията с цел да натрупа достатъчно средства, за да започне да издава българска литература някой ден.
Това е трудна и недоходоносна задача, но целта на Апостолова е не да трупа състояние, а да дава платформа както на доказали се писатели, така и на млади, неиздавани български автори - без значение, че не са известни и тепърва ще развиват таланта си.
"Знаех, че посвещавам живота си на един риск. Бях толкова влюбена в книгата, в българските писатели", казва тя пред БНТ. "Всички печалби, които получавах в печатницата, ги давах за българска литература. [Исках] да бъда един посредник, един проводник, който ще даде възможност, ще щракне копчето да се проявят българските таланти".
Днес логото на "Жанет 45" носят книги на Константин Павлов, Стефан Цанев, Вера Мутафчиева, Георги Господинов, Милен Русков, Константин Илиев, Христо Карастоянов, както и по-млади автори като Ангел Игов, Рене Карабаш, Антония Апостолова, Николай Терзийски и много други.
По-късно издателството започва и да превежда множество престижни международни автори.
За да постигне целите си, Апостолова поема много рискове и тегли големи заеми. Никога не я спира това, че по нейно време да притежаваш и управляваш издателство се смята за мъжко занимание.
Винаги съм живяла като една ходеща амбицияБожана Апостолова
"Никога не съм живяла като жена. Винаги съм живяла като една ходеща амбиция. И много исках да докажа себе си, защото, като кажеха "Коя Божана?" в махалата, отвръщаха: "Е, оная, дето няма какво да яде". Мен кръгове са ми се вили от глад", казва тя пред Площад Славейков.
"Улицата ме научи на много номера. Правех каквото си исках, бях много луда и рискувах".
ИК "Жанет 45" е носител на редица награди, включително "Христо Г. Данов" за принос в националната книжовна култура (2002, 2007).
Самата Апостолова е получавала голямата награда „Христо Г. Данов“ за цялостен принос през 2010 г. Десет години по-късно е отличена и с наградата за цялостен принос на литературен клуб "Перото" и НДК.
Тя е авторка на над 10 стихосбирки, три романа, мемоарите "Делнична библия", книгата със спомени за Вера Мутафчиева - "Душа в душата", както и поредицата детски книжки "Малката Божана".
Освен издателството, Апостолова създава и редица културни инициативи, сред които „Пловдив чете“ и „Младият Пловдив чете“, фондация „Изкуство без граница“ и литературната награда за поезия „Иван Николов“.
Форум