Европа отбеляза в четвъртък 80-ата годишнина от падането на Нацистка Германия на 8 май 1945 г.
Тогава съюзниците във Втората световна война официално приемат капитулация на въоръжените сили на Германия, които окончателно преустановяват всички германски военни операции.
Церемониите по случая за четвърта поредна година протичат на фона на руската война в Украйна - най-голямата на континента от Втората световна война насам.
Денят на победата в Европа се отбелязва на различни дати във всяка страна и носи различни имена, включително Ден на победата над фашизма и Ден на освобождението. Повечето бивши съветски и източноевропейски страни, включително и България, го отбелязват на 9 май, тъй като капитулацията на Германия влиза в сила в 23:01 ч. на 8 май, когато в Източна Европа календарът вече е с един ден напред.
В четвъртък се проведоха тържествени церемонии в цяла Франция, където Денят на победата на Европа е обявен за национален празник. Празненствата в страната по този повод обикновено са с по-големи мащаби от останалите съюзници.
Президентът Еманюел Макрон ритуално положи венец пред паметника на Шарл дьо Гол, премина по Шанз-Елизе до Триумфалната арка, положи венец и запали вечния огън на гроба на Незнайния воин.
Френското министерство на отбраната каза в свое изявление, че през 2025 г. е по-важно от всякога честванията на Деня на независимостта „да почетат жертвите на онези, които са се сражавали и страдали, но също така да предадат техните свидетелства и спомени на днешните млади хора“.
Тържествени церемонии имаше и в Германия, която тази година за пръв път обяви деня за свой официален празник.
Както всяка година, в Берлин и други градове се проведоха множество възпоменателни и образователни събития като изложби, разкази на свидетели на Холокоста, публични дискусии, прожекции на филми и обиколки с екскурзовод, включително до бившите концентрационни лагери.
Новоизбраният канцлер Фридрих Мерц отбеляза събитието с възпоменателна церемония в разрушена от войната берлинска църква, церемония по полагане на венци и парламентарно честване в Райхстага.
Във Великобритания крал Чарлз Трети и престолонаследникът принц Уилям поднесоха венци в Уестминстърското абатство.
Премиерът Киър Стармър нарече този ден празник на непокорството, саможертвата и смелостта.
„Победа не само за Великобритания, но и за доброто срещу обединените сили на омразата, тиранията и злото“, каза той.
В четвъртък американският президент Доналд Тръмп официално обяви 8 май като Ден на победата и за САЩ.
"Навсякъде по света съюзниците от Втората световна война празнуват тази седмица, но Съединените щати никога не са празнували истински деня, въпреки че победата беше постигната до голяма степен благодарение на нас", каза той.
В документ, публикуван на сайта на Белия дом, се казва, че на този ден американският народ отдава почит на всички, които са загинали "за своята страна, своята свобода и оцеляването на западната цивилизация".
Решението на Вашингтон дойде на фона на обтегнатите отношения на администрацията на Тръмп с европейските съюзници на САЩ тази година, което предизвика опасения за сигурността на континента сред европейските лидери. Вследствие на това и на руската агресия страните в Европа, много от които са членки на НАТО, значително увеличиха разходите си за отбрана.
Форум