Връзки за достъпност

Извънредни новини

Два милиграма до смъртта. Колко е опасен наркотикът фентанил, който стигна и до България


65-годишен мъж си инжектира фентанил на улица в Сан Франциско, САЩ, 2020 г.
65-годишен мъж си инжектира фентанил на улица в Сан Франциско, САЩ, 2020 г.

В България бяха открити над два килограма фентанил. От тях само два милиграма са достатъчни да убият човек. Въпреки че е създаден с медицинска цел, през последните години той често се произвежда и разпространява нелегално, убивайки хора, които може дори да не знаят, че са го приели.

Той води до коварни симптоми, които лесно преминават от еуфория и щастие до задушаване и смърт. Човек може да предозира с фентанил, без дори да знае, че го приема заедно с други наркотици.

Тази опасност вече грози и България, където преди дни бяха хванати рекордни за България количества от смъртоносната дрога – около два килограма, задържани при акции на прокуратурата и главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) в Търговище и Монтана.

Загиналите в България също нарастват, макар че числата не звучат стряскащо - през 2024 г. са починали 25 души. Само че в 10-те предишни години от фентанил са починали общо шестима.

Ето какво знаем за първоначалното предназначение на фентанила, за ефектите от него и за опасностите, които носи той.

За какво е създаден

Фентанилът е синтетичен наркотик, създаден през 60-те години на миналия век с медицинска цел. Той е подобен на морфина и се използва при по-инвазивни хирургически операции или като обезболител при много тежки физически травми.

Фентанилът за медицинска употреба се прилага в контролирани безопасни дози, внимателно премерени от лекарите, и "е преминал акредитиран и сертифициран контрол на качеството“, казва пред Ел Паис Валентин Ислас, химик от Националния автономен университет на Мексико.

Наркотикът обаче се произвежда и в тайни лаборатории, понякога по импровизиран начин, и се продава нелегално, пише изданието.

За нелегалния фентанил

Нелегалният фентанил може да се приема чрез инжекция, под формата на хапче или бял прах, който се пуши или се поема през носа. Често се добавя в неизвестни количества към хероина и кокаина с цел да усили ефекта им и вследствие на това много хора не знаят, че го приемат.

Фентанилът е „50 пъти по-силен от хероина“ и „100 пъти по-силен от морфина“ според Центърa за контрол и превенция на заболяванията на САЩ.

Сред смъртоносните му свойства е и това, че е много по-евтин.

Кога става опасен

Освен че намалява физическата болка, фентанилът може да създаде усещане за еуфория, да предизвика отделяне на допамин и подобни "хормони на щастието" като ендорфините, казва пред Ню Йорк Таймс д-р Дейвид Фиълин, директор на програмата по медицина на зависимостите в Йейл.

Но в по-големи количества страничните ефекти бързо могат да преминат в смъртоносни, тъй като при прием без лекарско наблюдение опасността от предозиране е много голяма и при нелегално разпространение концентрацията му не може да се изчисли с просто око.

Това става, когато се премине прагът от около два милиграма.

Но как изглеждат два милиграма? Ел Паис сравнява това количество с десетина кристалчета сол. Или с прах, който може да се побере на върха на молив. Това е количеството, способно да убие човек.

Какво се случва при свръхдоза

Негативните странични ефекти при превишена доза могат да са най-различни, като включват объркване, гадене, повръщане, запек, сънливост, както и смъртоносен страничен ефект, наречен респираторна депресия, казва д-р Фиелин.

При респираторната депресия "естественият стремеж към дишане намалява и дишането става бавно и повърхностно", като вследствие на това може да се стигне до загуба на съзнание и накрая до смърт. Ако човек предозира, но въпреки това оцелее, има опасност от трайно увреждане на мозъка, бъбречна недостатъчност, увреждане на нервите и пневмония, казва още Фиелин.

По какво се познава

Специалистите твърдят, че човекът, приел фентанил, се разпознава лесно при физически контакт. Те изброяват характерните симптоми, които се виждат с просто око – стеснени зеници, забавено дишане, бълбукащи звуци при дишане, студена, лепкава или обезцветена кожа, сънливост и загуба на съзнание.

В такива случаи е най-добре да бъде повикана спешна помощ.

Колко е разпространен в България

При последните акции на ГДБОП в Търговище е бил задържан човек с над килограм фентанил, разреден и готов за употреба. Разследващите са установили, че задържаният вероятно се е снабдявал с наркотика във Варна. По същото време е бил задържан и друг човек с над килограм фентанил в Монтана, като все още не е изяснено дали има връзка между двата случая.

По-рано от ГДБОП казаха, че досега е имало случаи на залавяне на наркотика в по-малки количества. В края на юни от Националния фокусен център за наркотици и наркомании казаха пред БТА, че през 2024 г. в България са починали 25 души заради употреба на фентанил.

За сравнение смъртните случаи при употреба на наркотика в предходните 10 години в България са общо шест.

Един от най-известните случаи на залавяне на наркотика през последните години е от юли 2023 г., когато във Варна беше задържан мъж за разпространение на веществото. В същия месец беше съобщено и за първия смъртен случай от фентанил в страната – 40-годишна майка, зависима от хероин.

Преди дни от ГДБОП казаха, че работят съвместно със службата за противодействие на наркотици в САЩ.

Веществото е разпространено в САЩ от години и е причинило смъртта на десетки хиляди хора. В началото на годината американският президент Доналд Тръмп наложи тежки мита на Мексико, Канада и Китай, като каза, че една от основните причини е трафикът на фентанил.

Форум

XS
SM
MD
LG