"Духът на свободата". 75 години Радио Свободна Европа
От фронтовата линия на Студената война до окопите в Украйна, архивни кадри разказват историята на Радио Свободна Европа, което започва излъчванията си преди 75 години на 4 юли.

1
Водеща от Унгария в централата на Радио Свободна Европа (RFE) в Мюнхен, Германия през 1955 г.Радиото, финансирано от САЩ, започва излъчвания 5 години по-рано – на 4 юли 1950 г.

2
Служители на RFE в централата в Мюнхен сортират пощата, получена от различни държави, в които има излъчвания.RFE е основана с цел „да запази жив духа на свободата в сърцата и умовете на пленените хора“, които живят в комунистическите режими на Източна Европа.

3
Централата на RFE се помещава в комплекс до Английския парк в Мюнхен.Докато RFE работи в държавни от Източна Европа, Радио Свобода (RL), сестринска организация, започва излъчвания за Съветския съюз през 1953 г.

4
Брошура, която призовава за дарения в полза на RFE.Част от финансирането на RFE идва от дарения, но основната част е тайно финансирана от ЦРУ. Тази уловка позволява на радиото да работи с „с голи юмруци и здрави удари“, освободено от някои предразсъдъци, свързани с медиите, които открито са финансирани от правителства.

5
Основната станция за трансмисии на RFE в Глория, която се намира край Лисабон, Португалия.RFE и RL използват мощни късовълнови предаватели в Германия, Испания и Португалия, които им позволяват да осъществяват предавания в Източна Европа и СССР. RL има и инсталация в Тайван, която позволява на сигнала да достига до най-отдалечените точки в Сибир.

6
Въоръжен пазач пази предавател в камион в Западна Германия, който се намира в близост до границата с Чехословакия през 1955 г.След като комунистическите държави започват да блокират сигнала на RFE и RL, американската медия разполага десетки мобилни предаватели, които могат да работят по-близо до Желязната завеса.

7
Унгарци са наобиколили повалена статуя на Йосиф Сталин по време на революцията от 1956 г. През 1956 г. RFE търпи остри критики за предавания, които са възприети като окуражителни за противопоставянето на унгарците срещу комунистическия режим. Революцията е смазана от съветските военни, хиляди са убити. Поглеждайки към назад към излъчванията на RFE през 1956 г., които включват някои технически съвети за това как да се държи революцията жива, един бивш директор на радиото казва: „функцията на радиото никога не е да казва на хората какво да правят, най-малкото в условията на насилствени сътресения“.

8
Кореспондентът на RFE в Берлин Том Бодин разговаря с американски войник по време на англо-американско учение в Западен Берлин през 1964 г.Радиото се разглежда като идеалната медия, с която да се достига до хората, живеещи под властта на репресивни режими. От части защото това не оставя следи, които могат да ги уличат в незаконни действия. Слушателите могат да включат на чистотата на радиото, но после просто да я сменят с друга.

9
Момиче от Полша записва съобщение до сънародниците си и жени, които живеят в комунистически страни.Заедно с новинарски емисии RFE и RL имат и развлекателни програми, които включват модерна музика и културни предавания на езиците на излъчване.

10
Редактори работят в нюзрума на RFE в Мюнхен през 1967 г.През 1967 г. финансирането на радиото от страна на ЦРУ е разкрито, а след това то започва да получава средствата си директно от американския Конгрес. Радиото е разглеждано като ключово средство за войната на идеи между съветските режими и западните демокрации.

11
Залата, в която записите за комунистическите държави се подготвят и редактират от екиша на радиото.RFE и RL се сливат официално в Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) през 1976 г.

12
Последиците от бомбен взрив в центрaлата на RFE/RL в Мюнхен през 1981 г. За Ефикасността на RFE/RL свидетелстват множество атаки над централата и журналистите от медията. През 1981 г. взрив на бомба,за които се съобщава, че е платен от румънския комунистически лидер Николае Чаушеску, и е организиран от Илич Рамирез Санчез, известният венецуелски марксист познат под прозвището „Карлос Чакала“, унищожава част от централата в Мюнхен и ранява няколко души в нея.

13
Последиците от взрива в централата на RFE/RL през 1981 г.Патрик Мур е сред анализаторите, работещи за радиото. Той пристига на място много скоро след взрива „Миризмата на разрушение беше навсякъде“, спомня си той. По думите му персоналът на радиото е имал подозрения, че атака над слабо охраняваната сграда е възможна. „Това беше Студената война и ние бяхме на фронтовата линия“, казва той.

14
Охраната в Мюнхен през 1882 г.Отделни журналисти и хора, подпомагащи радиото също са обект на атаки на службите на комунистическите държави. Българинът Георги Марков, който стои зад серия от репортажи за живота под комунистическа власт за RFE/RL е убит чрез отравяне в Лондон през 1978 г.

15
Млади жители на Източен Берлин празнуват като влизат в западната част на града след падането на Берлинската стена през 1989 г.Тогава един след друг комунистическите режими на Източна Европа започват да падат от власт. Бюджетът на RFE/RL е намален с близо 2/3 и започват дебати за бъдещето на радиото.

16
Сградата в центъра на Прага, която служи за централа на RFE/RL.През 1995 г. RFE/RL се мести в Прага, където президентът на Чехия Вацлав Хавел е предложил на медията да използва бившата сграда на комунистическия парламент срещу символична сума. През 2009 г. радиото се мести в нова, изградена за целта сграда, извън центъра на Прага.

17
Кореспондентът на арменската служба на RFE/RL Рузана Степанян отразява сблъсък между протестиращи и полиция в Ереван.След падането на комунистическите режими в Европа, RFE/RL затваря някои от службите си за определени държави като Полша, Чехословакия, Балтийските страни, но отваря други служби на Балканите и в Иран.

18
Журналистът на RFE/RL Мариян Кушнир заснема материали на фронтовата линия в първата седмица от пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през 2022 г.По време на войната RFE/RL прави множество репортажи, съобщава новини и разказва истории от място. Днес RFE/RL е ключова международна медийна организация, която работи в държави, в които „свободните медии са или забранени от авторитарни режими или не са напълно установени“.

19
Служителите на RFE/RL в централата на медията в Прага в кампания с искане за освобождаването на колега им Алсу Курмашева от руски затвор през 2023 г.75 години след основаването си RFE/RL се бори с опитите на Белия дом да закрие медията.
Форум