Датата е 7 април 2025 г. В централата на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) се провежда конференция по повод 35 години от създаването на Синдиката на българските учители (СБУ).
След речи на председателя на КНСБ Пламен Димитров, председателката на СБУ Янка Такева и министъра на образованието Красимир Вълчев на журналисти е дадена възможността да задават въпроси.
Свободна Европа пита Такева дали може да потвърди информацията, че СБУ и лично тя притежават акции от пенсионносигурителното дружество ЦКБ - "Сила".
Но вместо нея отговаря Пламен Димитров. По думите му няма нищо лошо синдикати и членовете им да са членове и акционери в различни фондове.
"Това не виждам да е проблем на Янка Такева. Ако е [неин] проблем, значи е мой проблем", каза той.
СБУ е член на КНСБ и му дава 15% от приходите си от членски внос (около 3 млн. лв. годишно).
"Всеки е прав да иска прозрачност. И когато тази прозрачност липсва, тогава има съмнения. Ние сме достатъчно прозрачни пред членовете си на първо място, защото оттам идват парите и ние сме длъжни на тях да се отчетем и пред държавата", каза Димитров.
По думите му СБУ е публичен и финансово прозрачен и всеки може да получи данните за приходите и разходите му, особено самите му членове.
Това не е вярно. Финансовите отчети на СБУ не са нито публични, нито прозрачни, а членовете на синдиката не получават отчетност дори когато я изискват, показва проверка на Свободна Европа.
Къде отиват парите от членския внос на учителите? Янка Такева каза, че профсъюзът ги инвестира в недвижими имоти. Думите ѝ идват след публикации на Свободна Европа за такива сделки.
Учителите плащат по около 20 лв. месечно за членски внос, но казват, че не получават разписки за платените суми, нито членски карти, нито достъп по устава на СБУ, нито дори информация за какво отиват парите им.
В СБУ членуват над 90 хил. души. Тоест, само от членски внос СБУ получава над 20 млн. лв. годишно, за които няма документи.
Мария Праматарова е учителка по философия в гимназията по механотехника "Проф. Цветан Лазаров" в Пловдив. От началото на кариерата си преди пет години тя става член на СБУ, впоследствие се прехвърля към един от другите два учителски синдиката - "Образование" към КТ "Подкрепа", а вече е бивш член и на двата.
Пред Свободна Европа тя каза с какъв аргумент е напуснала: "Отказах членство към синдикатите, тъй като не получих отговори на моите въпроси от рода на "На кого плащам [членски внос] и защо?", "Къде отиват моите пари и за какво?", "Защо не се издава никакъв документ за платените от мен вноски?", "Защо не мога да получа копие от книгата за ведомства?"
Книгата за ведомства представлява тефтер, в който се подписват членовете на СБУ, след като всеки месец платят на ръка членския си внос на училищния синдикален лидер. Подобна е практиката и на синдиката "Образование", за който учители свидетелстват, че дори няма ведомствена книга.
Освен тази книга, доказателство за платена такса се явява и подписът в членските карти на т.нар. секретар-касиер. Това е отговорникът за събирането на парите от членски внос във всяко училище.
В членските карти обаче сума не фигурира. Освен това незнайно защо не всички членове на синдиката получават членска карта. Пред Свободна Европа някои учители казват, че имат, други - че не им е дадена. Мария Праматаров например е получила членска карта едва през декември 2022 г., а е член на СБУ от септември 2019 г.
Друг учител - Даниел Симеонов, който преподава в училището в луковитското село Дерманци, е член на СБУ от 2016 г., но няма членска карта.
С показване на членската си карта учителите към СБУ могат да се възползват от преференциални цени например в базите на профсъюза. Наскоро СБУ сключи договор и с атракциона "Исторически парк" край Варна, където негови членове да влизат безплатно и да ползват хотелската му част на по-ниски цени.
Пари от членски внос и отчетност
СБУ е най-големият учителски синдикат. Той е незаобиколим фактор в системата на образованието, като по закон участва в определянето на политики и вземането на решения. Такева го оглавява от самото му създаване през 1990 г. - първо като зам.-председателка, а от 1994 г. - като председателка.
СБУ е и най-многобройният от 34-те основни организации членки на КНСБ - обединение от над 300 хиляди работници от различни сфери на дейност и професии.
Членовете на СБУ са повече от реалния брой педагози в училищата и детските градини. Това е така, защото в профсъюза могат да членуват безработни и пенсионирани учители, както и зает в системата на образованието непедагогически персонал.
Приходите на СБУ са от членски внос, от стопанска, социално-икономическа дейност, от лични и обществени дарения, помощи и др., пише в учредителния му акт.
Членският внос е в размер на 1% от основната месечна заплата, а за неработещите пенсионери, членовете в неплатен отпуск, отпуск за бременност и раждане, дългосрочен отпуск по болест (над 3 месеца) и безработните - 0,5% от минималната работна заплата за страната.
СБУ има седалище във всяка община и своя организация почти във всяко българско училище. Събраните от членски внос пари (около 20 млн. лв. годишно) се разпределят така:
- 40% остават в синдикалната организация на самото училище или детска градина;
- 30% са за общинския координационен съвет на СБУ;
- 15% - за централата на СБУ;
- 15% - за КНСБ.
Това е съотношението, записано в устава на СБУ.
Членският внос се плаща на ръка, свидетелстват пред Свободна Европа учители от цялата страна. За доказателство, че са си платили, те се подписват в т.нар. ведомствена книга.
По думи на Такева СБУ се отчита финансово само пред собствените си органи на управление. Но не и пред членовете си, макар че съгласно чл. 9 от устава му те имат право на информация и отчет за изпълнение на взетите решения и за разходването на дадените от тях пари.
Синдикатите са неправителствени организации, но с различен статут. Дейността им е регламентирана не в Закона за юридическите лица с нестопанска цел, а в Кодекса на труда. Съответно те не са задължени да публикуват финансовите си отчети.
"Ние сме публични, прозрачни и всеки, който се интересува, може да отиде в НАП, да види какво имаме-нямаме, какви пари събираме", каза Пламен Димитров в отговор на въпрос към Янка Такева.
Това обаче не е вярно. Всяка година СБУ подава в Националната агенция по приходите (НАП) данъчна декларация. Но агенцията не казва какви приходи и разходи отчита СБУ заради служебната тайна. С този аргумент НАП отказа да даде информацията, поискана от Свободна Европа по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).
В отговор на тази информация Пламен Димитров направи вече цитираното уточнение, в което се позова на правото на информираност на членуващите в СБУ. Това право е регламентирано и в устава - става дума за информация за дейността на сдружението или възможността членовете да се ползват от резултатите от нея.
Доскоро учителите нямаха представа за бизнеса с недвижими имоти, който върти синдикатът им. Едва след данни, публикувани от Свободна Европа, за това, че СБУ купува десетки апартаменти, председателката му Янка Такева даде някаква информация. Тя каза, че СБУ инвестира парите от членски внос в жилища, които се дават срещу нисък наем на членовете. Но нито един учител член на СБУ не се заяви като възползвал се от този нисък наем.
СБУ подава финансови отчети и в Националния статистически институт (НСИ), който събира и използва данните за свои статистически цели. НСИ отказа да ги предостави на Свободна Европа по ЗДОИ. СБУ не отговори на заявлението по ЗДОИ на Свободна Европа с искане да предостави финансовите си отчети за последните 10 години.
Правото на информираност
Десетките учители от различни училища, с които Свободна Европа говори, казват, че никога не са виждали устава на синдиката. Това е най-важният вътрешноорганизационен документ за едно сдружение, в което - наред с друго - са описани правата и задълженията на членовете му.
Уставът на СБУ не е публикуван в сайта му, нито бива предоставян на учителите при постъпването им като членове. Свободна Европа се сдоби с него след като плати такса и подаде заявление до Софийския градски съд, където синдикатът е регистриран като сдружение с нестопанска цел.
Именно за правото на информираност говори и Пламен Димитров пред Свободна Европа.
"Най-лесно е да станете синдикален член, да ви кажа. Станете синдикален член и ще имате целия достъп до цялата информация без задръжки и без проблеми", добави Пламен Димитров.
Той вероятно е наясно, че журналист, който не е зает в образователната система, не може да стане член на учителски синдикат.
А синдикалният член Мария Праматарова не получава нито "цялата информация", нито "без задръжки", нито "без проблеми". Напротив, казва тя.
Няма информация, има дискриминация
"Всичко започна, след като поисках от секретарката на синдикалната организация в нашето училище разписка за парите, които съм дала за членски внос. Не бях плащала за три месеца и тя ми взе 67 лева, което е повече, отколкото трябваше да дам. Тя отказа да ми издаде разписка", казва учителката.
Праматарова търси съдействие от областния координатор на СБУ Петранка Калоферова. "Когато ѝ казах какви са мотивите ми, дори не ме покани в кабинета. Останахме навън, където, пушейки цигара в лицето ми, отговори, че разписки, бележки и квитанции не се издават. Каза, че книгата за ведомства е достатъчна и ме отпрати", казва Праматарова.
Същото - че "в книгата ведомост всеки колега се разписва" и това е достатъчно - каза Калоферова и пред Свободна Европа.
"Да, на ръка се събира членският внос, така е по устав. Нищо нередно няма. Има контролно-ревизорна комисия, която прави проверка на касата на всяка синдикална организация - на какъвто период от време решат", каза Калоферова.
Мария Праматарова пише и до централата на СБУ в София, но не получава отговор. Изпраща запитвания и до редица институции: министерството на образованието, агенцията по приходите, инспекцията по труда, комисията по сигурността на информацията, комисията за защита от дискриминация. Отговори няма.
Пред Свободна Европа Праматарова каза, че заради исканата от нея информация е дискриминирана по програмата "Еразъм+", подбора за която прави председателката на училищната синдикална организация на СБУ. Това се случва след като Праматарова прекратява членството си в СБУ.
"Еразъм+" е финансирана от ЕС програма, по която учители могат да участват в международни обучения и в обмени с европейски училища.
Праматарова е член на СБУ от септември 2019 до февруари 2024 г. В следващите два месеца членува в синдиката "Образование". Казва, че и там членският внос се дава на ръка и не се издава разписка за него.
"Откакто не съм член на синдикат, нищо не се промени, освен че ми бяха отнети допълнителните дни платен годишен отпуск", казва Праматарова.
Членовете на трите учителски синдиката имат право на 8 дни платен годишен отпуск допълнително (56 вместо 48 дни). Това е отбелязано в т. нар. колективен трудов договор, сключван на всеки две години между синдикатите (учителите), работодателите (училищните директори) и МОН.
Трудовият кодекс обаче също предвижда възможността учители, които не са синдикални членове, да могат да получават допълнителен платен отпуск. Това става чрез договорка между тях и директора. Такъв случай е например столичното музикално училище, в което всички учители имат 56 дни платен годишен отпуск, а някои от тях не са членове на синдикат.
"В средите се говори, че ако се откажеш от синдиката, ти спират и парите за дрехи, които ти се полагат, допълнителното увеличение на заплатата, както и допълнителните бонуси, но това не е вярно", казва Праматарова.
По закон всички учители получават допълнително пари за облекло, както и бонуси (т.нар. допълнително материално стимулиране) три пъти годишно - на 15 септември, на Коледа и на 24 май.
Размерът на тези пари се определя според бюджетите на училищата и получаването им не зависи от синдикатите. Както и увеличението на заплатите - то е за всички учители, независимо дали са членове на синдикат, или не.
Къде отиват парите
В 4 училища на община Суворово има синдикални организации на СБУ. Те редовно си плащат членски внос, но общинският синдикален лидер Ангел Христов не свиква отчетни събрания. Оставя без отговор и устните искания на синдикалните членове за информация за събраните пари в общинската каса и начините за тяхното разходване.
Тази история научаваме от сигнал до Свободна Европа на учители от СУ "Никола Вапцаров" в Суворово. Решихме да я проверим чрез СБУ, но не получихме отговор.
На 19 февруари 34 членове на СБУ от училището подписват писмо (с обратна разписка) с искане към Христов да насрочи отчетно събрание, на което да представи финансовото състояние на общинската каса.
"На обратната разписка ясно се вижда, че писмото е връчено на г-н Христов, но той е отказал да го вземе", казват учителите пред Свободна Европа.
Те изпращат писмо и до висшестоящия в структурата на СБУ - Веселин Рашев, председател на координационния съвет във Варна. "Отговор от г-н Рашев и до сега нямаме", казват учителите.
Те имат контакти със свои колеги от други общини и области и казват, че "положението при много от тях е същото".
Свободна Европа на успя да се свърже с Христов, само с Рашев. Той каза, че след 24 май ще бъде направена проверка на случая в Суворово "от най-високо ниво".
"Сега, по 24 май, има голямо натоварване в системата, знаете, но след 24 май ще дойдат колеги от София, с които ще идем да направим проверка във връзка с тяхното писмо", каза той.
"Аз писах до централата в София и питах какъв отговор да дам. И се разбрахме да идем на проверка. Те имат отговор от София", добави Рашев.
Учителите от синдикалната организация на СУ "Никола Вапцаров" не отговориха на въпросите на Свободна Европа.
"Нещата са ясни, след като г-н Христов от години демонстрира близостта си с г-н Рашев и г-жа Такева. Той е едно "удобно" лице, което най-вероятно обслужва партийни интереси с наши средства", пишат те в сигнала си, без да уточнят интересите на коя партия имат предвид.
На 1 май учителят по английски език и кинознание в Дерманци Даниел Симеонов пише официално писмо до общинската координаторка на синдиката с искане за отчет за разходването на парите, постъпили от членски внос, след като тази информация му е отказана по телефона. Досега Симеонов няма отговор на писмото си.
Той иска и копие от устава на синдиката, който никога не му е предоставян за четене, както и да му бъде издадена членска карта, каквато до момента не е получавал.
Симеонов призовава всички членове на СБУ да изпратят до своя общински синдикат писмо с искане за отчет как се използват парите от членския им внос.
"Промяната започва с въпроси. Ако не питаме, никой няма да ни даде отговор", казва учителят.
Парите са за букети, бонуси, екскурзии...
"Тези пари [30-те процента в общинските каси] често се дават като бонуси към заплатите на общинските и областните координатори", казва пред Свободна Европа бивш общински координатор, пожелал анонимност. По думите му те вземат по 1000 лева към заплатите си на един или на три месеца.
"И аз съм получавал такива бонуси", добавя той.
Той допуска, че с тези пари Янка Такева плаща почивки и екскурзии в чужбина за синдикални лидери и директори от министерството на образованието.
Рашев и Калоферова потвърдиха пред Свободна Европа, че от парите се дават и "незначителни" хонорари за координаторите, но те са "много по-малки суми".
И двамата потвърдиха, че "няма проблем" отчетно събрание да се прави толкова често, колкото е необходимо, а ревизионните комисии правят проверки по свое усмотрение - веднъж годишно или по-често.
По думите на двамата областни координатори с парите в общинските каси "може да се купи всичко, каквото се сетите": от букети за събития, до екскурзии, помощи за болни колеги, подаръци, за традиционните "есенни обучения" или друго обучение, абонамент за в. "Учителско дело", за школа на младите учители, за сметките за ток в офисите, за командировки на учители, за участието им в Спартакиади...
"Но за всичко има отчетност", каза Рашев.
"Всичко е под контрол, при нас пари току-тъй не се харчат", каза Калоферова.
От думите на двамата се разбра, че имат синдикални организации в училищата, с които нямат "никакви проблеми" и такива, с които имат.
"С това училище в Суворово проблемите са от 15 години", каза Рашев.
"Със синдикалните председатели от изброените от вас училища нямам никакви проблеми. Този в СУ "Климент Охридски" ми е много добър. С тези от СУ "Св. Патриарх Евтимий" и механотехникума също нямам никакви проблеми", каза Калоферова.
Тя заподозря, че сигналите идват от учители, които не членуват в синдиката или са бивши членове. "Вие сте добре дошла в синдиката, ще видите, че нищо нередно и скрито няма".
Форум