Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Няма заделени инвестиционни разходи". Дончев призна, че липсват пари за скенери за гласуване


Вицепремиерът Томислав Дончев по време на петъчния парламентарен контрол, 16 януари 2026 г.
Вицепремиерът Томислав Дончев по време на петъчния парламентарен контрол, 16 януари 2026 г.

На този етап правителството в оставка не разполага със средства, с които евентуално да бъдат закупени устройства за сканиране на бюлетини. Това стана ясно от отговор на вицепремиера Томислав Дончев на парламентарен въпрос от ПП-ДБ.

В момента правната комисия обсъжда предложение на ДПС-Ново начало за въвеждане на скенери в избирателните секции, подкрепяно от ГЕРБ, БСП и ИТН. Опозицията настоява за 100% връщане на машинния вот.

В момента в България се гласува по два начина – с хартиена бюлетина и с машина. Предложението на ДПС-Ново начало, предвижда, гласуването да бъде изцяло на хартия, а преброяването ще става чрез сканиране на бюлетината. България не разполага с устройствата за сканиране. Ако предложението влезе в сила, ще е нужно време за тяхното купуване и сертифициране.

"Ако има [заделени средства], на каква стойност са? Как са остойностени тези устройства? Как е определена прогнозната им стойност? Има ли създадена организация за закупуването им? Проведени ли са предварителни разговори с потенциални доставчици", попита Надежда Йорданова в петък Дончев.

"Имаме доразходните тавани от предишната година или, както е известно, една дванайста. В този смисъл, това не е бюджет и там няма заделени инвестиционни разходи", отговори вицепремиерът.

В България в момента действа удълженият Бюджет 2025. Предложението за финансова рамка за 2026 г. на кабинета на Росен Желязков провокира най-масовите протести от десетилетия и доведе до неговата оставка.

"Ако ме питате за личното ми становище дали е възможна организацията на изборния процес по друг способ на база закупуване на други машини, ще ви припомня, че преди 3 или 4 години логиката на изборния процес е сменяна в последния възможен момент - в петък следобед", добави Дончев в пленарната зала.

Последва реплика от Йорданова: "Не мога да се съглася с вашия аргумент, че преди 3 или 4 години в последния момент е въведена промяна в технологията. Не, ние просто приложихме в по-голям обем съществуващите вече, избрани от вас, машини за гласуване."

Изказването на Дончев идва на фона на съмненията на ПП-ДБ, че управляващото мнозинство иска да ликвидира изцяло машинното гласуване под претекст, че въвежда скенери за бюлетини, но с ясното съзнание, че няма време и средства за закупуването им.

Така може да се окаже, че на предстоящите избори ще се гласува само с хартиени бюлетини, при чието отчитане рискът от грешки и манипулации е по-голям. Последното беше потвърдено и в решението на Конституционния съд, с което частично беше касиран последният вот за парламент.

Кой и защо не иска машинно гласуване
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Кой и защо не иска машинно гласуване
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
XS
SM
MD
LG