Връзки за достъпност

Извънредни новини

Три минути: Пеевски иска да прави държава с главно "Д". НСО няма да вози администрацията на Радев


Протестиращи пред Съдебната палата в подкрепа на арестувания зам.-кмет на София Никола Барбутов носят плакати срещу заявката на Пеевски да "напави държава с главно Д", 18 септември 2025 г.
Протестиращи пред Съдебната палата в подкрепа на арестувания зам.-кмет на София Никола Барбутов носят плакати срещу заявката на Пеевски да "напави държава с главно Д", 18 септември 2025 г.

Добро утро! Най-важното е тук:

  • Кабинетът "Желязков" оцеля
  • Барбутов остава в ареста
  • Ружа Игнатова

Парламентът отхвърли и петия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков". Вотът за първи път обедини цялата опозиция - и проевропейската, и проруската. Но Борисов, Пеевски, БСП и ИТН все още имат мнозинство. Кой и защо спаси кабинета - вижте в това кратко видео на Иван Бедров.

Преди заседанието ПП блокира входовете към паркинга на парламента, за да попречи на лидерите на ГЕРБ и на "ДПС – Ново начало" – Бойко Борисов и санкционирания за корупция Делян Пеевски, да влязат с автомобили. Това доведе до остър спор между Пеевски и председателя на ПП Асен Василев, когото Пеевски нарече "крадец", зарече се да "приключи" ПП и да направи "държава с главно Д". Сблъсъкът беше помрачен от трагичен инцидент - почина един от полицаите, охраняващи пред парламента. Пеевски обвини ПП-ДБ за смъртта му без това да има връзка с фактите.

"Да се правят манипулации с неговата смърт е неприятно, тъжно и съм твърдо против това", каза братът на починалия полицай Самуил Попов, който е кмет на софийското с. Бистрица от ПП-ДБ.

Той, заедно с други политици от ПП-ДБ, присъства на протеста пред Съдебната палата, организиран от "Правосъдие за всеки" в подкрепа на арестувания и обвиняем във взимане на подкуп зам.-кмет на София Никола Барбутов. САС остави Барбутов в ареста, а задържаният с него бизнесмена Петър Рафаилов освободи срещу гаранция от 10 хил. лв.

Последвайте канала на Свободна Европа и във Viber.

Румен Радев и службите

С промени в четири закона депутатите бързат да отнемат правомощието на президента да назначава шефове на служби, както и да забранят на президентската администрация да ползва транспорт от НСО. Това се случва с гласовете на управляващите партии ГЕРБ, БСП и ИТН, както и на ДПС на Пеевски.

Ружа Игнатова

Германия повдигна обвинение на изчезналата безследно преди 8 години самообявила се за "криптокралица" Ружа Игнатова, съобщи БТА. Тя е сред 10-те най-издирвани престъпници в света, а с обвинителния акт германските власти искат да предотвратят изтичането по давност на предполагаемите престъпления

Великобритания, Тръмп, войната в Украйна

САЩ и Великобритания сключиха споразумение за инвестиции в областта на технологиите и ядрената енергетика. Това стана по време на посещение на американския президент Доналд Тръмп във Великобритания, където той каза, че руският президент Владимир Путин го е "подвел". Русия не спира войната си срещу Украйна въпреки санкциите и усилията на Запада за мирни преговори. Украйна атакува съоръжения на петролната промишленост в два региона на Русия.

Можехте да знаете това преди всички останали - абонирайте се за бюлетина "3 минути" и ще го получавате рано сутрин в пощата си.

И две препоръки

Хора с интелектуални затруднения ще участват във фестивала за социален цирк "Цирколюция". Те посещават дневните центрове на фондацията "Светът на Мария", която е днешният герой в рубриката Човек на деня на Свободна Европа.

Как Русия привлича чуждестранни деца, за да сглобяват бойни дронове за руската армия, докато родителите си мислят, че ги пращат, за да получат по-добро образование. Вижте тази история тук.

Искрено ваша,

Видка Атанасова

Форум

Най-ново видео

Кой и защо спаси кабинета “Желязков”
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00
XS
SM
MD
LG