Йорданка Фандъкова се закле за четвърти път като кмет на София във вторник. Заедно с нея това направиха избраните на 27 октомври 61 общински съветници, както и 21 районни кмета в столицата.
Това стана на първото заседание на Столичния общински съвет (СОС) след местните избори, което беше предшествано от отслужването на водосвет. Столичните общинари и кметове се заклеха "да се водят от интересите на гражданите и да работят за тяхното благосъстояние".
Новият състав на Столичния общински съвет
В словото си пред съвета Фандъкова заяви, че вратата ѝ "ще е отворена за разговори, за идеи, за решения". Тя обаче декларира, че няма да подкрепя "популизъм и опити да се използва града, за да се решават партийни задачи".
Структурни промени
Йорданка Фандъкова обеща до месец да предложи структурни промени в работата на общината, които да гарантират "по-голяма бързина на работата, повече контрол и повече публичност".
Нейните заместници ще получат нови ресори - строителство, дигитализация и инвестиции, транспорт, които по думите ѝ ще позволят да се ускори развитието на града.
"Единственият начин да отговорим на очакванията за повече ред и бързина е в работата", обобщи кметът на София.
Начело на СОС отново е Елен Герджиков
Елен Герджиков от ГЕРБ беше преизбран за председател на общинския съвет. Той бе смятан за основен фаворит за поста още преди гласуването във вторник.
Елен Герджиков и Борис Бонев
Негови конкуренти бяха Методи Лалов от "Демократична България" и Милка Христова от БСП. Борислав Игнатов от "Демократична България", проф. Иво Петров ГЕРБ-СДС и Милка Христова (БСП) бяха избрани за зам.-председатели на съвета.
Разпределение на силите
В новият общински съвет на София най-голяма е групата на ГЕРБ/СДС - 27 съветници. БСП разполагат с 15, "Демократична България" - с 12, ВМРО - с 4, "Атака" - с двама представители, а независимият Борис Бонев остава сам заради липсата на изборна листа.
Веселин Калановски, Борислав Игнатов и Методи Лалов от ДБ
Очакванията са групата на управляващата партия да няма проблем да състави мнозинство заедно с гласовете на ВМРО, с която ГЕРБ е коалиционен партньор и в правителството. Групите на двете партии имат общо 31 съветници.
Йорданка Фандъкова и новите общински съветници встъпиха в длъжност на фона на обвиненията на подгласничката ѝ Мая Манолова за масови изборни злоупотреби и купени гласове. Преди ден тя и трима кандидати за районни кметове от БСП подадоха жалби за касиране на изборите.