Кметът на София Васил Терзиев се позиционира като политическа алтернатива на досегашните управляващи и призова избирателите да бъдат активни на предстоящите предсрочни избори за парламент.
Това става на фона на призиви от Делян Пеевски и Слави Трифонов за оставка на кмета заради проблемите със сметосъбирането в столицата. Бойко Борисов пък коментира по-рано във вторник, че Терзиев трябва да остане на поста си „като пример какво могат ПП и ДБ“, които го издигнаха.
Кризата с боклука в столицата започна преди около три месеца – първо в районите „Люлин“ и „Красно село“, а по-късно в „Слатина“, „Подуяне“ и „Изгрев“. Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) започна да почиства част от районите, въпреки че по принцип не се занимава със сметосъбиране.
Вижте също Кой чисти София, когато има криза с боклукаВ края на 2025 г. бяха удължени договорите за събиране на боклук в други 9 столични района, които изтичаха около Нова година. Става дума за „Средец“, „Лозенец“, „Студентски“, „Връбница“, „Нови Искър“, „Банкя“, „Възраждане“, „Оборище“ и „Триадица“.
Оставката на Терзиев беше поискана първо от лидера на ИТН Слави Трифонов през уикенда. Във вторник сутринта същото направи и неговият партньор в досегашното управляващо мнозинство Пеевски.
Последва и коментар от Борисов, който също разкритикува действията на столичния кмет, но подчерта иронично, че той трябва да продължи да ръководи Столичната община (СО), за да могат "всеки ден софиянци да разбират за какво са гласували".
"София, без съмнение, има най-некъдърния кмет в цялата си история и обяснението е много просто. Васил Терзиев е самовлюбен, самодоволен и си е самодостатъчен. Разбира се, Васил Терзиев може да направи едно хубаво нещо - да си подаде оставката", написа Трифонов в неделя.
Пресцентърът на ДПС цитира същото искане от Пеевски два дни по-късно. Оттам допълниха, че партията на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания ще изпрати сигнали до властите.
В тях Пеевски ще настоява за "спешна оценка на риска за живота и здравето на хората - за незаконните сметища, за несъбраните битови и промишлени отпадъци и нарушенията на Закона за управление на отпадъците и Закона за здравето".
"Днес пак ги виждаме подредени като глутница: Делян Пеевски, Бойко Борисов, Слави Трифонов – и цялата им свита от удобни зависимости. Не ги спира това, че България е на дъното на ЕС по твърде много важни неща – доходи, образование, продължителност на живота. Не ги спира това, че много семейства живеят на ръба", отговори им Терзиев във фейсбук.
Отбелязвайки, че на избори "политическият боклук" се чисти най-лесно", кметът призова избирателите към активност.
"Аз отказах да подпиша сметка за близо 400 милиона лева и да обрека едно обикновено четиричленно семейство в квартал "Люлин" на непосилна годишна сметка от над 500 евро за такса смет само след няколко години. Да откажем и примирението. Без него тази система издъхва. Нека я разглобим веднъж завинаги", добави Терзиев.
В края на поста си той призова жителите на София да изхвърлят боклука си разделно, защото "това е една от най-добрите и дългосрочни инвестиции във вашия джоб, не в моето добруване".
Междувременно Инспекторатът към СО обяви, че през следващите дни ще започне да дава всекидневни отчети какви количества боклуци са почистени от районите, в които все още има проблем със сметосъбирането. Това обяви .
„Всеки ден започваме да се справяме все по-добре. Дори в „Люлин“, където в последно време имаше проблеми, днес е изкарана повече техника и се регистрират още автомобили, а утре се очаква да се пусне допълнителен автомобил. До края на месеца би следвало положението в „Люлин“ да бъде оправено“, каза директорът му Николай Неделков по време на брифинг във вторник.
Към момента кризисна продължава да бъде ситуацията в „Слатина“, „Подуяне“ и „Изгрев“, където вече е осигурена допълнителна техника за извозване на отпадъци. По думите на Неделков в тези райони вече се работи „по карета, а не само по графиците, с които работиха предишните фирми, защото капацитетът на камионите до миналата седмица беше по-малък“.
„Това според нас и районните кметове е по-добрият вариант, тъй като от поставен таргет от 90 тона на ден за два района, вчера постигнахме 110 тона и ако продължаваме така, бързо ще наваксаме с изчистването“, добави той.
До това развитие се стигна, след като Столичната община обяви конкурс за избор сметопочистващи фирми през юни, но през септември стана ясно, че за повечето райони има само по един кандидат, който в част от случаите предлага цени в пъти над заложените в поръчката. Столичната община отказа да подпише договори с повечето от тях.
Вижте също Таки, Вълка, общински съветник. Кой печели от боклука в Пловдив, Бургас и другите големи градове