Естония обвини Русия, че е създала "сериозно заплаха" за НАТО в Балтийско море, след като руски изстребител прекъсна операция на естонския военноморски флот, целяща да инспектира танкер без флаг. Плавателният съд е бил включен в списъка със санкции на Обединеното кралство, който включва т.нар. "сенчест флот" на Русия.
През 2024 и 2025 г. в Балтийско море имаше серия инциденти, свързани с кораби, за които се предполага, че са използвани от Москва, за да заобикаля западните санкции, наложени ѝ заради непредизвиканата агресия срещу Украйна.
Вижте също Заобикаляне на санкции, петролни разливи, а сега и саботаж. Какво прави "сенчестият флот" на РусияНа 15 май Естонските власти са заподозрели, че корабът "Ягуар" е част от руския "сенчест флот" и са го инструктирали да спре за проверка, но екипажът му е отказал да сътрудничи.
Естонският външен министър Маргус Цахкна каза пред репортери, че междувременно Русия е изпратила изтребител, "за да провери ситуацията, и този изтребител е нарушил територията на НАТО за близо една минута".
"Този инцидент е още един пример, който показва, че Русия представлява сериозна заплаха не само с войната си в Украйна, но и за алианса НАТО като цяло", посочи Цахкна в социалните мрежи.
Русия засега не коментира инцидента, но нейни официални лица многократно са заявявали, че руските кораби имат право на свободно преминаване в Балтийско море и всеки опит да бъдат спрени е опасен.
През последните 18 месеца в Балтийско море е имало множество инциденти, при които бяха повреждани телекомуникационни и електрически кабели, както и газопроводи.
Въпреки че установяването на причините често се оказва сложно и част от инцидентите е възможно да са случайни, някои европейски служители обвиняват руския "сенчест флот" в злонамерени действия. Той съставлява приблизително 350 кораба с непрозрачна собственост, за които се смята, че избягват западните санкции, наложени върху износа на руски петрол.
Европейският съюз (ЕС) е наложил санкции на половината от тези кораби, като им е забранил да акостират в пристанища на негова територия или да бъдат обслужвани по какъвто и да е начин от компании от страни членки на ЕС.
Последните инциденти подчертават нарастващото напрежение в Балтийско море след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна преди повече от три години.
През януари лидерите на НАТО и ЕС се споразумяха да стартират мониторингова мисия в Балтийско море, заявявайки, че използването на "сенчестия флот" от Русия представлява особена заплаха за морската и екологичната сигурност в региона и в световен мащаб.
"Тази осъдителна практика заплашва и целостта на подводната инфраструктура, увеличава рисковете, свързани с изхвърляните в морето химически боеприпаси, и значително подкрепя финансирането на незаконната агресия на Русия срещу Украйна", заявиха тогава съюзниците от НАТО.
Вижте също Зеленски пристигна в Турция преди преговорите с Русия. Путин не е там