Индия и Пакистан обявиха победи след споразумението за прeкратяване на огъня

Пакистанци празуват в град Хайдарабат сключването на споразумение за примирие с Индия, 10 май 2025 г.

Пакистан и Индия обявиха победа във военния конфликт помежду им, след като постигнатото с посредничеството на САЩ споразумение за прекратяване на огъня изглежда засега се спазва.

Исламабад и Ню Делхи се споразумяха за "пълно и незабавно прекратяване на огъня", заявиха президентът на САЩ Доналд Тръмп и официални лица от двете южноазиатски страни на 10 май, след серия от военни удари, които отнеха десетки животи. Така двете ядрени сили избегнаха пълномащабна война за спорния регион Кашмир.

Вижте също "Подъл терористичен акт". Защо Индия и Пакистан са в дипломатическа криза

"След дълга нощ на разговори, с посредничеството на Съединените щати, с удоволствие обявявам, че Индия и Пакистан се споразумяха за пълно и незабавно прекратяване на огъня", написа Тръмп в публикация в своята платформа Трут сошъл. "Поздравления за двете страни за използването на здрав разум и голяма интелигентност."

Индия и Пакистан традиционно са близо до военна ескалация, която обикновено е свързана със спорния регион Кашмир, разделен на контролирани от двете страни зони.

В очевидни усилия да успокоят местното си население, и Ню Делхи, и Исламабад обявиха победи след края на последния изблик на насилие.

На 11 май индийските власти съобщиха, че военните им удари срещу пакистански цели са убили повече от 100 бойци.

Ръководителят на индийските военни операции генерал-лейтенант Раджив Гай заяви, че сред убитите са видни бойни лидери.

"Постигнахме пълна изненада", каза Гай на пресконференция в Ню Делхи, описвайки реакцията на Пакистан като "нестабилна и разтърсена".

Междувременно пакистанският генерал-лейтенант Ахмад Шариф съобщи, че силите на Исламабад на 10 май са ударили 26 индийски военни обекта в отговор на ракетни удари, извършени от Ню Делхи.

По-рано пакистанският премиер Шехбаз Шариф поздрави нацията за нейната "победа" над Индия, като същевременно изрази желание за смислен диалог за разрешаване на всички въпроси, разделящи двете страни.

"Това е победа не само за въоръжените сили, но и за цялата нация", каза Шариф.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че правителствата на Индия и Пакистан са се споразумели "да започнат преговори по широк кръг от въпроси на неутрално място".

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш нарече споразумението за прекратяване на огъня "положителна стъпка" и изрази надежда, че то "ще допринесе за траен мир и ще насърчи среда, благоприятна за решаване на по-широки, дългогодишни проблеми между двете страни".

Прекратяването на огъня е резултат от седмици на ескалация на насилие, започнало след смъртоносна атака на 22 април в индийската част на Кашмир, при която бяха убити 26 цивилни, повечето от които хиндуистки туристи.

Индия обвини за нападението базирани в Пакистан бойци – твърдение, което Исламабад отрича. Инцидентът предизвика серия от удари, включително съобщения за ракетни и дронови атаки, трансгранични обстрели и кибератаки.

Индия и Пакистан, които получиха независимост от Великобритания през 1947 г., водиха пълномащабни войни през 1948, 1965 и 1971 г. и ограничен конфликт през 1999 г. Централният въпрос остава долината Кашмир. Тя е разделена между три съседи, въоръжени с ядрено оръжие. Индия контролира около 45%, Пакистан около - 35%, а Китай - след кратка война с Индия през 1962 г. - останалите 20%.

Вижте също "Акт на война". Защо Индия изстреля ракети срещу Пакистан