"Изтекла ли е информация от МВР". Митов няма да отговаря пред депутатите за разкрита нелегална фабрика за цигари

Колаж със снимка на вътрешния министър Даниел Митов на фона на кадър от разкритата нелегална фабрика за цигари

Депутатите от ГЕРБ, БСП, ИТН и „ДПС Ново начало“ на Делян Пеевски спряха предложение на ПП-ДБ за изслушване на вътрешния министър Даниел Митов във връзка с разкрита фабрика за нелегални цигари. Това се случи по време на заседанието на парламента в сряда.

Новината идва близо седмица след като на 10 юли, при специална операция на Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) и Върховната касационна прокуратура (ВКП) беше разкрита нелегална фабрика за цигари, разположена под кравеферма в село Момково край Свиленград.

На мястото бяха намерени над 100 млн. къса цигари на различни марки, но не бяха открити работници. Бяха арестувани и обвинени само собственикът на кравефермата и неговата снаха. Издирват се още четирима души.

Вижте също "Затягане на дисциплината" след контрабандата в Пловдив. Защо Даниел Митов смени директора на ГДБОП

Божидар Божанов от ПП-ДБ каза, че коалицията е поискала изслушването, за да може Митов да отговори на въпроса имало ли е теч на информация от Министерството на вътрешните работи (МВР) към хората, свързани с нелегалната фабрика, с цел да бъдат предупредени за разследването. По думите на Божанов те са свързани и със санкционирания за корупция Пеевски.

Това се случва няколко месеца след като през април бяха разпространени данни за опит за чадър над контрабанден канал за цигари в Пловдив. Тогава гражданското движение БОЕЦ публикува разкрития, че началник в пловдивското звено на ГДБОП е наредил на свои подчинени да се оттеглят непосредствено преди да арестуват заподозрени във връзка с контрабандата.

Случаят, който е от ноември 2024 г., стана известен като „Колеги, прибирайте се“. Управляващите формации заедно с Пеевски провалиха няколко изслушвания на Митов в парламента и по този случай.

В края на май Митов направи рокади на върха в ГДБОП, без да даде мотиви за това. Досегашният директор Явор Серафимов беше понижен и постът му беше зает от Боян Раев.

Какво се знае за фабриката

Нелегалната цигарена фабрика, разкрита миналата седма в село Момково, се е помещавала в бункер на 4 метра под земята и на площ от около 10 хил. кв.м. Над нея има ферма за крави на фирмата „Сакар Екстра Милк“. Според Митов това е най-голямата фабрика за производство на нелегални цигари, откривана в България.

На мястото са открити заготовки и машини, необходими за производството на цигари, предаде БТА. Имало е и помещения, в които се предполага, че са живеели работниците.

При разкриването на фабриката не бяха намерени работници, но бяха задържани собственикът на обекта Димитър Перчемлиев и неговата снаха Росица Перчемлиева.

Двамата са с повдигнати обвинения за държане на акцизни стоки без бандерол в големи размери. За това престъпление Наказателният кодекс предвижда от две до осем години лишаване от свобода.

Вижте също Частна охрана, контрабанда, компромати. Кой командва в полицията

В неделя двамата обвиняеми бяха освободени под гаранция. Междувременно се издирват още четирима души, включително съпругът на Росица Перчемлиева – Николай Перчемлиев. През 2015 г. той е бил задържан и обвинен за контрабанда на цигари, припомня „Медиапул“.

Назначеният наскоро шеф на ГДБОП Боян Раев каза, че работата по акцията за разкриване на тази фабрика е започнала още в началото на годината. Ден преди разкриването ѝ – на 9 юли, в Генерал Тошево е бил задържан тир с чужда регистрация, в който са открити над 16 хиляди стека цигари. Разследващите са го проследили до разкритата в Момково фабрика.

По думите на Митов фабриката е работила между две и три години. Стойността на откритите в нея акцизни стоки се оценява на над 30 млн. лева, каза говорителят на главния прокурор Христо Кръстев.

Политическите реакции

Във вторник Божидар Божанов от ПП-ДБ написа във Фейсбук, че коалицията ще внесе предложение за изслушване на Митов във връзка с разкритата цигарена фабрика.

По думите на Божанов, искането е свързано със „съмнения за изтичане на информация от МВР към Иван Петлешков (свързван както със самата фабрика, така и с Пеевски) и негово предполагаемо напускане на страната, след като е разбрал предварително, че ще бъде издирван“.

Петлешков е бизнесмен от Пловдив, чието име преди няколко месеца беше споменато от бившия вътрешен министър Иван Демерджиев във връзка с контрабандния канал в Пловдив.

Вижте също Петлешков, Пеевски и футболистите. Има ли чадър над контрабандата в Пловдив

„Разбиването на фабриката за незаконни цигари безспорно е добра новина, но обстоятелствата будят редица въпроси – изтекла ли е информация от МВР към [Петлешков] и към други лица, свързани с фабриката, за да напуснат всички работещи в нея преди акцията на МВР?“, попита Божанов. В сряда той добави, че има информация, че Петлешков е избягал в Дубай, предупреден от МВР.

„На тези въпроси Митов явно отказва да отговори в зала. Управляващите го скриха“, каза още Божанов, след като предложението за изслушването на Митов беше отхвърлено.

„Ние ще настояваме да получим тези отговори, включително дали тази фабрика не е свързана с контрабандния канал в Пловдив, който беше прикриван от МВР“, добави депутатът от ПП-ДБ.

Малко по-късно Митов отговори, като нарече изразените от ПП-ДБ позиции „селски спорове“.

„ПП-ДБ очевидно нищо не разбират и се занимават с елементарна пропаганда“, каза вътрешният министър на брифинг в Министерския съвет.

Според него това, че е нямало работници на място при разкриването на фабриката, можело да се обясни с факта, че е нямало работа за тях, след като фабриката е била пълна с продукция.

По повод отхвърленото предложение за изслушването му пред депутатите, Митов добави, че може да бъде изслушан на заседание на вътрешната комисия в парламента или при парламентарен контрол.

Досега Митов не е отговорил конкретно на въпроси за евентуални връзки между разкритата нелегална фабрика и контрабандния канал в Пловдив.

Управляващите от ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата и на „ДПС – Ново начало“ на Пеевски, на няколко пъти проваляха и изслушване на Митов и спецполицаите, участвали в акцията за контрабандата в Пловдив. Накрая то се състоя, но на закрито заседание на парламентарната вътрешна комисия. След него от ПП-ДБ казаха, че съмненията им за чадър са се затвърдили.

По неофициална информация се проверява дали случаят с нелегалната цигарена фабрика има връзка с Никола Николов Паскал, срещу когото има обвинение за участие в престъпна група с цел контрабанда. На въпрос свързана ли е фабриката с Паскал, Митов отговори, че „тепърва ще се изяснява кои са свързаните лица“. Миналата година Николов беше арестуван в Сърбия.

Това се случи, след като през април 2024 г. прокуратурата обвини бившата шефка на митниците Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев за участие в организирана престъпна група за контрабанда.

Вижте също За мутрите или за хората работи МВР