Кое е вярното: НАТО или Русия произвеждат повече бойна техника

Колаж на RFE/RL

Доскоро световните лидери сравняваха военните сили на Русия и на Украйна, за да разберат кой какви шансове има на фронта. От месеци насам сравненията се изместиха в друга посока – вече се изчислява бойната техника на Русия спрямо тази на НАТО.

„Русия сега произвежда три пъти повече боеприпаси за три месеца, отколкото цялото НАТО за една година“, каза наскоро генералният секретар на НАТО Марк Рюте пред Ню Йорк таймс.

Рюте и друг път е казвал, че Москва е много по-напред от НАТО в производството на снаряди. През април той каза в интервю за CBS, че Русия „произвежда четири пъти повече боеприпаси, отколкото цялото НАТО произвежда за една година“.

Радио Свободна Европа / Радио Свобода (RFE/RL) реши да провери дали това е вярно, като направи това в партньорство с Conflict Intelligence Team (CIT) – група военни експерти, които правят анализите си по открити източници.

Украински и западни експерти изчисляват, че Русия е произвела около 2–2,3 милиона артилерийски снаряда през 2024 г. Това е доста повече от това, което тя е създала през 2022 г. – около 1,25 милиона снаряда.

Откакто нападна Украйна през февруари 2022 г. Русия инвестира в разширяване на производствения си капацитет.

Ето какво става през това време в САЩ и Европа:

  • Вашингтон планира да увеличи производството си на 155-милиметрови снаряди до 1,2 милиона годишно до края на 2025 г.
  • Европа ще произвежда приблизително същия брой. Най-занижените очаквания са, че само германската Rheinmetall ще създава до 700 000 снаряда годишно.

Що се отнася до реалното производство на снаряди в момента, САЩ и ЕС заедно произвеждат около 1,7 милиона снаряда годишно.

Ако Рюте е прав, че Русия има три пъти по-голямо производство на тримесечие, отколкото НАТО за година, руските фабрики би трябвало да произведат цели 20,5 милиона снаряда тази година. Но това няма как да стане.

Според CIT Русия разширява фабриките си в Бийск, Казан и други места. Това може да ѝ позволи да произвежда около 4 милиона 152-милиметрови и 122-милиметрови снаряди годишно.

За тези снаряди са нужни оръдия

Русия все още разчита на запасите си от артилерийски системи от съветската епоха. През 2022 г. нейните резерви от гаубици бяха около 12 000, а в средата на 2024 г. спаднаха до малко над 6000.

Анализатори на CIT смятат, че страната произвежда по-малко от 100 нови самоходни гаубици Msta-S, Giatsint-K и Malva годишно.

По тази линия НАТО има категорично предимство, като Франция планира да произведе 144 артилерийски системи „Цезар“ през 2025 г., а Полша удвоява производството на своите AHS Krab до 100 годишно. Очаква се Словакия да произвежда 40 гаубици „Зузана“ годишно, а САЩ – 216 оръдия за своите M777 годишно.

Танкове

Русия има превес в производството на танкове. Голяма част от тях идва от възстановяване и модернизация на съветски машини, извадени от складовете. Такива ще бъдат повечето от общо 1500-те танка, с които ще разполага руската армия през 2025 г., смята Кристофър Каволи, бившият върховен главнокомандващ на съюзническите сили на НАТО в Европа.

В допълнение към това Русия увеличи производството на своя съвременен основен боен танк Т-90М и сега създава около 280 годишно.

А повечето страни в Европа почти не произвеждат танкове. Франция не е произвеждала Leclerc поне от десетилетие, докато Великобритания е поръчала да се създадат 148 нови танкове Challenger 3 до 2030 г. Германия е изключение – тя произвежда 50 Leopard 2A8 годишно.

Що се отнася до САЩ, те произвеждат 109 танка M1A2 Abrams годишно. Армията казва, че те могат да се увеличат до 420, ако е необходимо. Освен това Вашингтон модернизира до 200 по-стари модела.

Превъзходство във въздуха

САЩ и ЕС превъзхождат поне четири пъти Русия по отношение на бойните самолети.

Русия може да произвежда приблизително 50-60 годишно. В това число влизат и многоцелеви самолети като новия Су-57, и стратегически бомбардировачи като Ту-160М2. Въпреки санкциите, страната произвежда повече самолети, отколкото преди нахлуването си в Украйна. За сравнение, през 2018 г. руската армия е получила 36 бойни самолета.

Производството на НАТО обаче е много по-голямо. Американската Lockheed Martin е на път да достави над 170 изтребителя F-35 тази година, в допълнение към това, с което допринасят Франция, Швеция и други страни от ЕС – те произвеждат десетки изтребители Rafale, Eurofighter Typhoon и Gripen.

Противовъздушна отбрана

The Military Balance, които ежегодно оценяват военните възможности на държавите по света, дават да се разбере, че в момента Русия има производствен капацитет за 36 системи С-400 годишно. Данните за други нейни системи, като Тор, Бук и Панцир, са труднодостъпни.

Американската Raytheon изгражда около 12 системи за противоракетна отбрана Patriot годишно, докато германската Diehl планира да произведе 8 системи IRIS-T през 2025 г., както и около 800-1000 ракети за системата годишно.

НАТО разполага и с норвежко-американската система NASAMS, която може да използва ракети AIM-120 AMRAAM или AIM-9X. САЩ произвеждат съответно 1200 и 2500 от всяка ракета годишно.

Липсата на данни затруднява окончателната оценка на това кой колко системи за противовъздушна отбрана има. Но едно е сигурно – тъй като и Украйна, и Русия редовно страдат от удари на дронове, явно за момента няма производство, което да защити която и да е от тези страни от нещо толкова евтино и масово, каквото са ударните дронове.

Дронове

Украйна твърди, че Русия всеки месец произвежда около 5000 дрона с голям обсег от различни видове. Това означава 60 000 годишно. Числото включва ударния дрон „Геран-2“ (руска версия на иранския „Шахед“) и „Гербера“ – дрон без бойна глава, който се използва за примамка, за да изтощи противовъздушната отбрана на Украйна.

Що се отнася до НАТО, алиансът в момента не произвежда нищо аналогично на тези евтини дронове-камикадзе. САЩ дори избират много по-скъпи безпилотни летателни апарати „Рийпър“ и „Глобал Хоук“.

Според украинската разузнавателна агенция ГУР Русия произвежда и над 200 крилати и балистични ракети на месец, с годишно производство в диапазона от 2400 до 3000 ракети. САЩ произвеждат приблизително 700 крилати ракети JASSM и 500 балистични ракети ATACMS годишно.

Накратко, Русия има предимство в производството на дронове камикадзе и на крилати ракети.

Тя обаче е затруднена в борбата с украинските дронове и вероятно би имала още по-сериозни трудности да защити въздушното си пространство, ако се наложи да се отбранява от ракети на НАТО.