Папа Лъв Четиринадесети встъпи в длъжност в неделя и призова за световно единство.
Той беше избран на 8 май от кардиналите от Конклава, след като в края на април почина папа Франциск. Така Лъв Четиринадесети, по рождение Робърт Франсис Превост, стана първият глава на Католическата църква, роден в САЩ.
Папа Лъв XIV пристига за встъпителната си меса във Ватикана, 18 май 2025 г.
По време на интронизацията си той направи обръщение към стотици хиляди вярващи и официални гости, присъстващи на площад "Свети Петър", в което призова за световно единство и разкритикува неконтролирания капитализъм и злоупотребата с власт.
"Свидетели сме на твърде много разделения и страдания, породени от омраза, насилие, предразсъдъци, страх от различното, както и от икономическа система, която изчерпва ресурсите на планетата и изключва най-уязвимите", каза папата, цитиран от ДПА.
Папа Лъв XIV пристига за встъпването си в длъжност във Ватикана, 18 май 2025 г.
След избирането си той неколкократно апелира към световните лидери да се стремят към прекратяване на международните конфликти. Наскоро предложи също така Ватикана да бъде неутрална територия за мирни преговори между Украйна и Русия.
След края на церемонията новият папа се срещна лично с украинския президент Володимир Зеленски, който се обърна към него с молба да помогне за прекратяването на бойните действия. Това беше една от няколкото частни срещи, които папата проведе в първия си ден като лидер на Римокатолическата църква.
"Благодарим на Ватикана за готовността да се превърне в платформа за преки преговори между Украйна и Русия. Готови сме за диалог във всякакъв формат в името на реални резултати", каза Зеленски.
Папа Лъв XIV получава палиума, символ на папството, по време на месата за официалното откриване на понтификата на площад „Свети Петър“ във Ватикана, 18 май 2025 г.
Лъв Четиринадесети е възприеман като умерен и диалогичен лидер, способен да изгражда мостове както в рамките на Църквата, така и извън нея – черта, която според мнозина е допринесла за неговия бърз избор.
"Нека първото ни голямо желание бъде това - една обединена Църква, която да стане знак на съгласие и общност, необходими за един помирен свят", каза папата.
По време на интронизацията той получи две регалии - символи на папската власт. Това са златен пръстен, на който е изобразен апостол Петър, както и палиум от агнешка вълна, символизиращ ролята на папата като пастир.
Премиерът Росен Желязков поздравява папа Лъв Четиринадесети
Сред официалните гости на събитието бяха премиерът Росен Желязков, вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, премиерът на Италия Джорджа Мелони, канадският министър-председател Марк Карни и германският канцлер Фридрих Мерц.
Вижте също Антони Гауди и Саграда Фамилия. Как един архитект може да стане светец