С предложения за промени в Закона за политическите партии, внесени в петък, лидерът на „ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, иска да спре партийната субсидия на ПП-ДБ.
Новината идва само ден след като от ПП-ДБ обявиха, че предлагат промени, с които санкциите по глобалния закон „Магнитски“ да могат да се прилагат и в България. Пеевски беше санкциониран по закона „Магнитски“ през 2021 г. и би бил пряко засегнат от това.
Вижте също Може ли САЩ да извадят Пеевски и Горанов от списъка "Магнитски"Сега Пеевски на свой ред предложи промени, насочени срещу ПП-ДБ. В петък неговото „ДПС - Ново начало“ внесе в парламента законопроект, с който предлага спиране на субсидията и отнемане на публичните сгради от партии, чиито лидери са разследвани за тежки престъпления, съобщи БТА.
В мотивите пише, че със санкциите са ограничава възможността лица, уличени в престъпления, и водените от тях политически организации да имат достъп до публичен ресурс.
„Говоря за Кирил Петков, Божидар Божанов и ред други лица“, каза Пеевски на въпрос кого има предвид с предложенията.
През последните месеци прокуратурата повдигна обвинения срещу съпредседателя на ПП-ДБ Петков и депутата от коалицията Божанов, а освен това предприе действия и срещу други представители на ПП-ДБ.
Според тях това е свързано с опитите на коалицията да изолира Пеевски от властта. Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов често е обвиняван в зависимости от лидера на „ДПС - Ново начало“.
„Редно е българските граждани да видят как се харчат парите. Не могат да се харчат от партийни лидери, които имат обвинения“, каза още Пеевски във връзка с внесения законопроект.
В петък Петков и Божанов отговориха на Пеевски.
„Той си има прокуратура и си я използва. За негово съжаление, той не държи съдиите“, каза Петков.
„Видимо предложенията ни за прилагане на санкциите по „Магнитски“ в България е притеснило г-н Пеевски. Именно затова той отвръща на удара и предлага противоконституционни текстове, с които да отнеме субсидията на партии, които неговата прокуратура е атакувала“, каза Божанов и добави:
„Пеевски отправя заплахи не само към ПП-ДБ, а и към останалите партии, на които казва: „Ако не внимавате, ако не гласувате, каквото ви кажа, и вие можете да се окажете без субсидия, когато моята прокуратура ви повдигне обвинение.“
Срещу Петков в момента има две обвинения - за ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, докато Петков беше премиер през 2022 г., както и за предполагаем натиск над бившия министър на електронното управление Александър Йоловски.
През март прокуратурата повдигна обвинение и на депутата от ПП-ДБ Божанов за престъпление по служба. Поводът са твърдения, че когато е бил министър на електронното управление в правителството на Петков, Божанов е нарушил служебните си задължения във връзка с възлагане на обществена поръчка. Божанов отрича да е извършил нещо нередно.
Обвиненията срещу двамата бяха част от поредица действия на прокуратурата срещу представители на ПП-ДБ. Според коалицията те са свързани с Пеевски, тъй като ПП-ДБ настоява за неговото изолиране от властта.
Към момента Пеевски формално не е част от правителството на ГЕРБ, БСП и ИТН, но подкрепя почти всички предложения на управляващите.
Вижте също Една година Пеевски начело на ДПС. Как се разкри влиянието му в партията и институциите