Повече от месец, след като опозицията поиска изслушване на антимафиотите, разбили контрабанден канал за цигари в Пловдив, за който има данни за чадър на високо ниво в МВР, то най-накрая се случи, но на закрито заседание. Спецполицаите, участвали във въпросната акция в края на 2024 г., бяха изслушани в сряда от парламентарната вътрешна комисия.
Това стана на фона на разкритията на гражданското движение БОЕЦ за опити акцията да бъде спряна от ръководството на Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП). Впоследствие управляващите от ГЕРБ, БСП и ИТН, заедно с ДПС-Пеевски, няколко пъти саботираха такова изслушване. Това се случи веднъж на 9 април, отново на 16 април и още един път на 7 май.
След закритото заседание в сряда от коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), която предложи изслушването, заявиха, че ще поискат допълнителни документи от вътрешния министър Даниел Митов от ГЕРБ.
Вижте също "Колеги, прибирайте се". Данни за полицейски чадър над контрабанда разтресоха МВР"Става въпрос за заповеди на [бившия] министър [Атанас] Илков, междинни доклади, предварителни преписки в МВР и други. Ако тази информация е предадена на прокуратурата, е много важно обществото да разбере кога е предадена - след като случая стана публичен или преди това. С други думи, била ли е готова прокуратурата да смете всичко под килима", коментира Божидар Божанов от ПП-ДБ пред журналисти в парламента в четвъртък.
Колегата му Ивайло Мирчев добави, че по време на заседанието на вътрешната комисия са се потвърдили вече известните данни, че началници на пловдивските антимафиоти са се опитали да ги изтеглят преди те да извършат акцията.
"Има полицейски, прокурорски и политически чадър", обобщи Мирчев, цитиран от пресцентъра на партията си "Да, България".
По думите на Божанов ПП-ДБ ще продължи да търси информация по този случай, защото "на прокуратурата не може да се вярва, особено когато става въпрос за случаи, които вероятно стигат до [Делян] Пеевски".
Това твърдят движението БОЕЦ и разследващият сайт BIRD, според които разбития в Пловдив контрабанден канал е свързан с охранителния бизнесмен Иван Петлешков. Самият Петлешков отрича тази информация.
"Една блестяща операция, която са извършили оперативните работници от ГДБОП - Пловдив, е опорочена във връзка със слабо ръководство. Това е един от основните изводи, които може да направим", коментира след края на закритото заседание на вътрешната комисия в сряда и депутатът от ГЕРБ Маноил Манев, цитиран от БТА.
Маноил Манев
Според него започналите преди седмици дисциплинарни проверки срещу участвалите в акцията антимафиоти няма да бъдат използвани за репресия срещу тях.
"Новото ръководство на МВР в лицето на министър Даниел Митов не дава никакво основание за притеснение за кариерата на тези момчета - това, което започна и беше експлоатирано в медийното пространство. Те няма от какво да бъдат притеснени за тяхната бъдеща кариера и работа", каза Манев.
"От това изслушване се задълбочиха съмненията, че по този случай е имало чадър над контрабандния канал, че е изтичала информация към престъпниците и това е било покривано и след това. Вътре в МВР и след това, може би, от прокуратура", каза в сряда Божанов.
По случая в парламента бяха поканени на изслушване освободеният зам.-директор на ГДБОП Калин Литов, директорът на "Вътрешна сигурност" в МВР Даниел Луков, ръководителят на Инспектората Стоян Димитров и служителите на пловдивското звено на ГДБОП Димитър Паница, Валентин Мандраджиев, Иван Куков, Иван Почилеев, Георги Димитров, Цвятко Геров, Пламен Гилин и Йордан Рунтев.
Литов беше освободен от поста си от министър Митов именно заради съмнения, че той е дал разпореждане антимафиотите да бъдат изтеглени преди да реализират акцията в Пловдив. Последва и рокада в ръководството на ГДБОП.
Въпросната операция беше реализирана през ноември миналата година по времето на бившия служебен вътрешен министър Атанас Илков. Той наследи на поста Калин Стоянов, бивши директор на ГДБОП и настоящ депутат от ДПС-Пеевски.
Вижте също "Те не питаха, направо започнаха да бият". Как един побой постави въпроса за кого работят разследващите