Софийската градска прокуратура (СГП) съобщи в сряда, че е отказала да образува досъдебно производство по сигнал срещу патриарх Даниил за шпионаж в полза на Русия.
Новината дойде, след като на 23 юни депутатката от ПП-ДБ Кристина Петкова съобщи, че е сезирала Софийската районна прокуратура (СРП) за "медийната информация, че Българската православна църква, под ръководството на патриарх Даниил, организира кампания за набиране на младежи за обучение в богословски учебни заведения на Руската федерация".
Във вторник Петкова публикува отговор на районната прокуратура, според който случаят е от компетенцията на СГП. Ден по-късно градската прокуратура написа в прессъобщение, че няма да го разследва. Държавното обвинение обикновено не съобщава за свои откази да образува разследване.
В отговора на районната прокуратура става ясно, че има данни за евентуално престъпление по чл. 105 от Наказателния кодекс за поставяне в услуга на чужда държава или на чужда организация с цел шпионаж. СРП посочва конкретна публикация в сайта faktor.bg, според която "патриарх Даниил е предприел тайна кампания за набиране на младежи от страната".
Медията твърди, позовавайки се на свои източници, че през април Волколамският митрополит Антоний, заместник на руския патриарх Кирил, е изпратил писмо до Даниил и Светия Синод, в което му съобщава, че руската църква предлага на чуждестранни студенти безплатно обучение, пребиваване и храна", месечна стипендия от 16 000 рубли (близо 350 лв.), и други.
След това според медията патриарх Даниил е указал на българските митрополити да "агитират младежи от епархиите си за безплатно обучение в Русия", като търсят "бедни деца, с патриотична и русофилска ориентация".
Според отказа на СГП, публикуван в сряда, твърденията на Петкова „могат да бъдат определени като неверни и манипулативни“ и в случая "липсват каквито и да е данни за извършено престъпление от общ характер".
Прокуратурата пише, че сигналът на Петкова съдържа "предположения и то абстрактни за евентуално бъдещо поведение на трети лица - български граждани, които биха заминали да учат в духовни учебни заведения в чужбина". Държавното обвинение добавя, че трябва да е налице "изявление, уговорка, вид реално поведение от представител на чужда държава или организация, че приема и се съгласява с това".
СГП казва още, че обявяването на България за неприятелска държава от страна на Русия "не представлява законова пречка български граждани да се обучават в учебни заведения там".
По-късно в сряда Петкова съобщи, че ще обжалва отказа на прокуратурата.
Патриарх Даниил е известен с проруските си възгледи, които съвпадат с разпространяваните от Кремъл тези. Той оневинява руските престъпления в Украйна, като казва, че нападнатата страна също има вина за руската инвазия.
По-рано тази година българският патриарх се срещна с руската посланичка Елеонора Митрофанова, като по време на срещата са обсъдили и войната в Украйна, а патриархът е призовал “да има чуваемост” за “интересите на всяка страна в конфликта”. С негова подкрепа в България беше допуснат санкциониран руски свещеник.
Вижте също "Категорично се доказа като проруски". Как патриарх Даниил подкрепи московското крило на украинската църква