Хиляди хора се събраха в центъра на София на протест срещу правителството в оставка. Демонстрацията е инициирана от опозиционната коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и е под надслов "Не храни прасето с твоите пари Vol. 3".
Протест срещу властта, София, 18 декември 2025 г.
Демонстрации се провеждат и в други градове от страната и чужбина, а пред Съдебната палата в София гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" и гражданско движение БОЕЦ проведоха протест за свалянето на изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов, за оставката на председателя на Комисията за противодействие на корупцията Антон Славчев, и за независима съдебна система. Малко по-късно двата протеста се сляха в пространството между Народното събрание (НС), президентството и БНБ.
Протестът пред Съдебната палата, 18 декември 2025 г.
Това е поредният протест, организиран от ПП-ДБ, като първите два бяха срещу предложения бюджет за следващата година, а последният - с искане на оставката на правителството. Кабинетът "Желязков" действително подаде оставка, оттегли спорния бюджет и предложи удължаване на действието на настоящия.
Плакат от протеста пред Съдебната палата срещу изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов, 18 декември 2025 г.
Същия ден обаче управляващите от ГЕРБ, БСП, ИТН и "ДПС – Ново начало" направиха опит да включат в дневния ред на парламента гласуване на проекта за бюджет за 2026 г., но се отказаха. Това отприщи ново недоволство.
Протестът в София, 18 декември 2025 г.
"[Тук съм заради] тази наглост пак да се опитат да депозират бюджета, въпреки че са в оставка. И тези управници, които имат повече охрана от нашия президент, да продължават да имат тази охрана, която [се плаща] от нашия джоб - не е нормално", каза пред Свободна Европа Владислав Петков, един от протестиращите.
"[Искаме] избори, на които да се гласува с машини, за да е по-трудно манипулируем вотът."
Владислав Петков
"Днес дойдох, защото подкрепям машинно гласуване, премахване на охраната на Шиши и Бойко и също така реформа в съдебната система", каза Ивана Рогожарова.
"Дойдохме, защото ни омръзна от цирковете на Пеевски, да ни правят на луди, да играят театри и не искаме този човек вече да бъде в управлението", каза Георги Попов. "Искаме промяна в изборния кодекс и връщане на гласуването с машини", добави Полина Попова.
Георги Попов и Полина Попова на протеста в София, 18 декември 2025 г.
Затворено е движението по бул. "Цар Освободител", има засилено полицейско присъствие.
Пред фонтана на президентството е изградена сцена, от която се прожектират видеа върху сградите на Министерския съвет (МС) и НС. Излъчват се кадри от миналите протести, изказвания на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов, председателя на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски, депутата от "Има такъв народ" Тошко Йорданов, както и инфлуенсъри. С лазер върху сградите е изписано: "За гласуване с машини", "Не храни прасето", "Сарафов вън".
Протестът в София, 18 декември 2025 г.
Събралите се пеят популярното "Когато па-, когато па-, когато падне Пеевски, не искам аз да съм отдолу, за да не падне върху мен". Същото се пя и за Сарафов. В един момент хора се прегърнаха и скандираха: "Заедно ще победим", докато скачат.
Организаторите призоваха събралите се да станат наблюдатели на предсрочните избори следващата година, за да се гарантира честността на вота.
С изпълнение на химна към 20:30 часа приключи протестът, а около 21:00 движението на автомобили в района беше възстановено.
Протест в Пловдив, 18 декември 2025 г.
Протести в четвъртък вечер се провеждат още в Пловдив, Варна, Русе, Добрич, Стара Загора, Шумен, Плевен, Търговище, Русе, Велико Търново.