"Най-важният регулатор". ГЕРБ, БСП, ИТН и Пеевски избраха Росен Карадимов за шеф на антимонополната комисия

Росен Карадимов беше избран за председател на антимонополната комисия, 23 май 2025 г.

Управляващите от ГЕРБ, БСП и ИТН, с гласовете и на „ДПС Ново начало“ на санкционирания за корупция Делян Пеевски, избраха Росен Карадимов за шеф на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Това се случи по време на заседанието на Народното събрание в петък.

В подкрепа на Карадимов гласуваха общо 121 депутати от четирите формации. „Против“ бяха ПП-ДБ, „Възраждане“, ДПС на Ахмед Доган, МЕЧ и „Величие“.

Въпросът кой управлява КЗК е важен, тъй като този регулаторен орган отговаря за контрола на обществените поръчки и всички големи сделки за придобивания или сливания на фирми. Антимонополната комисия проверява жалбите за нелоялна конкуренция и трябва да разкрива картелни споразумения и други видове злоупотреби на пазара.

Вижте също "Сериозни зависимости". ГЕРБ, БСП и ДПС-Доган влязоха в конфликт заради номинацията на Росен Карадимов за шеф на КЗК

Новината идва няколко месеца, след като през февруари сред управляващите за кратко се появи напрежение, свързано с номинацията на Карадимов, издигната от БСП. ДПС-Доган, което по това време подкрепяше правителството на Росен Желязков, се обяви против кандидатурата. И ДПС-Доган, и опозиционната коалиция ПП-ДБ посочиха Карадимов като човек, свързан с Пеевски.

Тогава лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска социалистите да обяснят публично защо са номинирали Карадимов – в противен случай той „няма да бъде избран“. В отговор Кирил Добрев от БСП не даде причина за номинацията, но каза, че партията продължава да я поддържа. Борисов отговори, че това обяснение е достатъчно.

Впоследствие ДПС-Доган оттегли подкрепата си за правителството с аргумента, че Пеевски има твърде голямо влияние в него. От няколко месеца насам Пеевски подкрепя всички ключови предложения на управляващите – включително и номинацията на Карадимов.

В четвъртък управляващите и Пеевски избраха Карадимов за председател на КЗК за следващите седем години. ПП-ДБ номинира за поста университетския преподавател Иван Стойнев, но той не получи нужната подкрепа.

Кой е Росен Карадимов

Досега Росен Карадимов беше председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР). През 2024 г. той освободи този пост, докато беше служебен министър на иновациите и растежа в кабинета на Димитър Главчев.

В него той беше назначен и за координатор на техническата подготовка за парламентарните избори през октомври 2024 г. Тези избори се проведоха на фона на редица сигнали за контролиран и купен вот, предимно в полза на ДПС-Пеевски.

Това стана повод от ДПС-Доган и ПП-ДБ да обвинят Карадимов, че е съдействал за злоупотребите на изборите. Но Карадимов каза, че виновни са били партиите.

Вижте също Българската банка за развитие ще финансира общини и болници. Росен Карадимов пред Свободна Европа

В периода 2005-2009 г. Карадимов е съветник на Сергей Станишев, който тогава е лидер на БСП и премиер начело на т.нар. Тройна коалиция (НДСВ, БСП и ДПС). Има публични твърдения, че Карадимов и Пеевски заедно са играли основна роля в края на управлението на Тройната коалиция.

Спор между управляващи и опозиция

В дебатите преди гласуването в петък се включиха предимно представители на БСП и ПП-ДБ. От БСП защитаваха Карадимов, а от ПП-ДБ го критикуваха.

КЗК е „най-важният регулатор в България“ и „крайъгълен камък, който, ако не работи, никой друг не може да свърши неговата работа“, каза депутатът Мартин Димитров от ПП-ДБ и призова КЗК да не налага таван на цените, а да защитава конкуренцията.

Повод за това бяха изказвания на Борисов и Пеевски, които през последните дни в синхрон заговориха за разширяване на правомощията на антимонополната комисия, за да може тя да има повече възможности за контрол над цените. Карадимов също каза, че ще работи в тази посока, още при обявяването на кандидатурата му.

„Номинациите, които виждаме от управляващото мнозинство, изключително много ни притесняват“, каза още Димитров.

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков припомни твърденията за връзки между Карадимов и Пеевски и нарече издигането на Карадимов „сделка с живота и здравето на българските граждани през обществени поръчки, които са манипулирани и са част от корупционния модел“.

„Колеги, това е грях, ако днес гласуваме за такъв човек“, каза още Петков.

В отговор от БСП отправиха критики към ПП-ДБ, че не са предложили „достойни хора“ за шефове на регулаторните органи, когато са имали възможност за това.

„Недейте да си упражнявате новите принципи върху достойни хора с доказана професионална биография, каквито са нашите кандидати“, каза Атанас Атанасов от БСП.

За зам.-председател на комисията беше избран дългогодишният депутат от ГЕРБ Радомир Чолаков, който след последните избори остана извън парламента.

За останалите петима членове на КЗК бяха избрани Мирослава Христова, Валерия Герова и Емилия Колева, номинирани от ГЕРБ, Жельо Бойчев, издигнат от БСП, както и кандидатът на ИТН Димитър Данаилов.

Досега КЗК беше съставена от хора, избрани още по време на второто правителство на Борисов през 2016 г. Председателка на комисията беше Юлия Ненкова, майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков и дългогодишна експертка в Столичната община по време на кметските мандати на Борисов и Йорданка Фандъкова от ГЕРБ.

Вижте също "Моята подкрепа е дошла вече". Влиза ли Пеевски в управляващото мнозинство