Сталин в метрото. Защо Русия възражда името на един диктатор като повод за гордост

Диктаторът Йосиф Сталин, изобразен върху орелеф в чест на победата на СССР над нацистка Германия. Москва, метростанция "Таганска", 15 май 2025

В един и същи ден Русия инсталира паметник на Сталин в московското метро и откри изложба, която представя агресията в Украйна като благородна кауза, сравнима с борбата с Хитлер.

Хората бързат, но това, което виждат по пътя си все пак ги сепва – един грамаден гипсов Сталин, към когото деца и младежи протягат цветя. Някои минувачи вадят телефоните, за да направят снимки.

Това е сцена от московската метростанция „Таганска“, в наши дни. Развива се на фона на нещо, което до четвъртък сутринта не е било тук: орелеф на Сталин, стъпил на постамент, за да е поне с една глава над двайсетина души, които с ликуващи лица се стичат към него.

Московският Метрополитен е поставил този монумент в метрото в нощта на сряда срещу четвъртък.

Минувач в метростанция "Таганска" снима орелефа със Сталин в средата, 15 май 2025 г.

Преди десетилетия в метростанция „Таганска“ е имало точно такъв орелеф, създаден в чест на победата на СССР над нацистка Германия. Той изчезва през 60-те, но има две различни версии за това защо е изчезнал.

  • Според агенция Ройтерс паметникът е бил унищожен в хода на политическия период, известен под името „десталинизация“ – процес, в който все така тоталитарният СССР осъжда култа към личността на диктатора и дори позволява да се говори за това, че по времето на Сталин е имало терор. Този период на историческо признание на диктатурата започва по времето на Никита Хрушчов през 1956 г. и продължава с прогресивно затихване в следващото десетилетие. Тогава се премахват паметници на Сталин, наводнили още докато той е жив Съветския съюз.
  • Според руската агенция ТАСС съдбата на орелефа е съвсем друга: през 60-те години работниците са прокопавали връзка за нова линия на метрото и след това паметникът се е оказал „загубен“, каквото и да значи това. Негово копие е било направено наскоро и е било инсталирано в същата метростанция, макар и не на съвсем същото място.
Вижте също Червени знамена. Защо съветските символи се завръщат в руската армия

Йосиф Сталин (1878-1953) е руски болшевик, който управлява в Кремъл в продължение на близо три десетилетия. Част от тези години влизат в историята под името „Големият терор“, защото са съпроводени с разстрели и изпращане в трудови лагери на милиони съветски граждани. Сталин ръководи СССР и по времето на Втората световна война, когато първо е съюзник на Хитлер, а после негов противник на страната на антинацистка коалиция.

Откакто Владимир Путин е президент на Русия в страната протича явна реабилитация на Сталин. Бюстове и паметници на диктатора бяха възстановени или наново издигнати в различни градове, сред които Волгоград и Вологда, но също и в украински населени места, които Русия окупира след 2022 г., когато непредизвикано нападна Украйна.

Мъж минава покрай билборд, от който се честити Деня на победата с лика на Сталин и силует на съветския войник, издигащ съветското знаме над Райхстага през 1945 г. Дебалцеве (Дебалцево), Донецка област, окупирана Украйна, 4 май 2025 г.

В последните години Москва непрекъснато изпраща посланието, че битката й с Хитлер и нападението над съвременна Украйна са едно и също нещо, казва културологът Ян Левченко в интервю за телевизия Current Time. Тя не просто приписва на Сталин „добро име“, но и сравнява действията на Путин с тези на Сталин от средата на 40-те. Пренебрегва се първата най-очевидна разлика – че в периода 1941-1945 г. СССР води отбранителна война, докато днешната война на Москва е завоевателна.

Бронзов бюст на Сталин беше издигнат във Волгоград. 3 февруари 2023 г.

Левченко дава един пример от последните дни, отново от столицата Москва. Там беше открит музей на „Специалната военна операция“ срещу Украйна – с този израз Кремъл замества думата „война“. Такава точно пропаганда на агресията не е нещо ново за Русия. Новото е само в това къде е изграден този музей и какво има в него.

Експонатите са разположени в огромния комплекс ВДНХ, където по времето на СССР има изложбени площи за достиженията на народното стопанство в различните републики. Украйна, която тогава е в състава на СССР, е била представяна точно в този павилион, в който днес се героизира завоевателната война на Русия срещу нея.


Монументът "Работникът и колхозничката" на Вера Мухина е най-разпознаваемият символ на ВДНХ, Москва, 17 август 2023 г.

Малкото снимки от музея оставят впечатлението, че повечето съвременни експонати са представени заедно с аналогични експонати от 40-те.

Например бронзова фигура на съвременен руски войник с дете в ръце е поставена до бронзова фигура на войник от Втората световна война – също с дете в ръце. Бомбите от днешно време са показани до бомбите от 40-те. А кметът на Москва Юрий Собянин пише в социалните мрежи, че в музея може да се види днешният самолет Ту-22, който е „съвременен аналог на съветския ИЛ 2“ от Втората световна война.

След нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 г. Русия наложи като символ на агресията си знака Z и оранжево-черната Георгиевска лентичка. Тук двете са съчетани в една инсталация, представена във ВДНХ.

Самолетът Ту-22 е точно този апарат, който нанесе удари по Днипро през 2023 и по Кременчуг през 2022 г. Жертвите бяха цивилни и се измерваха с десетки. Посетителите могат да разгледат този и други експонати на живо или на видео, което върви с героична музика.

„Това значи, че се презарежда съветската пропагандна машина“, казва Ян Левченко. Според него основната й задача е да породи чувството за ликуване, без потребителят да може да обясни кое е съдържанието, което буди в него някаква приповдигнатост.

Вижте също Ефектът на разваления грамофон. Как Путин обезцени понятието "нацизъм"