Избирателната активност към 12 часа в България е 18,14%, съобщи ЦИК. Гласувалите в последните два часа са значително повече от далите своя вот до 10 сутринта, когато активността достигна 7,58%.
През 2017 г. ЦИК съобщи избирателната активност към 13 часа и затова данните не могат да бъдат сравнени с днес. Тогава към един часа следобяд активността е била 25,77%.
Пред много от секциите в Зарадна Европа има опашки от рано сутринта в неделя. България споделят в социалните мрежи снимки от различни места.
Пред Българския културен институт в Берлин, Германия, опашката се извива и в съседните улици.
Лидерката на коалицията "Изправи се! Мутри вън!" Мая Манолова гласува и призова българите да гласуват масово.
"Днес протестът е бюлетини. Гласуваме за смяна на караула", каза Манолова. Тя съобщи, че са получили досега над 100 сигнала за различни нарушения, които ще бъдат дадени на прокуратурата.
Говорителят на ЦИК Димитър Димитров съобщи пред БНТ, че избирателната активност в страната към 10 часа сутринта е 7,58%. Това е съвсем малко по-ниско от отчетената активност към този час на изборите преди четири години - 8,44%.
Лидерът на “Републиканци за България“ Цветан Цветанов гласува във Велико Търново. Пред медиите той заяви, че държавата се е оказала “неспособна да се справи с гарантирането на вота“. Той добави, че от партията му се подготвят да подадат жалба към ЦИК заради нередностите, свързани с машинното гласуване, което беше преустановено във всички секции във Велико Търново.
“Всички ние знаем, че днес се нуждаем повече от всякога от държава с правила“, каза още Цветанов.
Президентът Румен Радев упражни правото си на глас в София. Той призова всички пълнолетни българи да гласуват, защото иначе съществува риск “историята да ни прати на поправителен по демокрация“.
"Вярвам, че макар и трудно, българите вземаме съдбата си в свои ръце и тези избори ще са първата стъпка към нормалността, към завръщането към законите и правилата, към осъзнаването на силата на колективното действие, към отприщването на огромния потенциал, който носи народа ни", каза Радев.
Държавният глава отхвърли упреците, които бяха отправени към него от министър-председателя Бойко Борисов, свързани с избора за дата на изборите, като подчерта, че те е трябвало да бъдат много по-рано - “още миналата година“.
За пролеми с машините и промени в съставите на Секционните избирателни комисии (СИК) сигнализираха от Гражданската инициатива за свободни и демократични избори (ГИСДИ), съобщи БНР.
От организацията са получили сигнали за неявили се или закъсняващи председатели на комисиите. На някои места работата на комисиите ще се извършва в намален състав.
Новите членове на СИК-овете, които са се включили в последния момент, не са преминали през обучение и това може да доведе до затруднения в процеса в съответните секции.
Централната избирателна комисия спря гласувнето с машини във Велико Търново.
Това се наложи заради грешна подредба в електронната бюлетина на номерата на преференциите в една от листите за кандидати.
Сигналът е бил подаден до Районната избирателна комисия от "Демократична България".
Във Велико Търново има разкрити общо 425 избирателни секции, а в 311 от тях има машини за гласуване.
Откриването на секция във Франция беше осуетено от местните власти.
Във френския град Моасак, намиращ се в близост до Тулуза, местните власти не са разрешили разкриването на избирателна секция заради ограниченията, свързани с COVID-19 в страната.
Информацията беше потвърдена и от Централната избирателна комисия (ЦИК).
Лидерът на БСП Корнелия Нинова гласува в София. Тя призова гражданите да гласуват, тъй като “моментът е решаващ за България“.
“Промяната е възможна, зависи от всеки един от нас“, каза тя.
За разлика от голяма част от лидерите тя гласува машинно и подчерта, че това е един от начините за намаляване на фалшификациите на вота.
Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов гласува в Плевен.
Той заяви, че е дал вота си за “продължаващо увеличаване на доходите, традиционното българско семейство и сигурността на българските граждани“.
Той предвиди “шарен“ състав на следващия парламент и призова за поставяне на интересите на обществото над партийните.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ също упражни правото си на глас в избирателната му секция в Кърджали. Пред журналисти той заяви, че гласува за “рестарт на държавата“ и “възстановяване на нормалността в политиката“.
Той гласува с хартиена бюлетиа и изрази надежда при машинното гласуване да няма проблеми.
Ако все още не сте гласували, тук може да откриете информация за това коя партия или коалиция с кой номер е в бюлетината, както и водачите на листите на основните политически сили във всички избирателни райони.
В страната се гласува в общо 12 630 секции. От тях подвижни секции са 283, като в болниците има 199 секции. 46 от подвижните секции са за карантинирани, има и 12 в места за задържане, каза пред журналисти днес Таня Цанева, член и говорител на Централната избирателна комисия, предаде БТА.
Вчера е имало затруднения за доставката на машини, но вече всички те са в секциите. При инсталирането на машините се е установило, че десет машини не са в добро състояния и е решено, че в тези секции няма да има машинно гласуване. Ако машина за гласуване се развали, тя не се подменя или ремонтира, гласуването продължава само с бюлетини.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов гласува няколко минути след 9 сутринта. Той гласува с хартиена бюлетина заради "информация за проблеми с машините". Иванов не уточни какъв точно е проблемът, защото все още проверяват.
Христо Иванов призова всички да гласуват, независимо как.
Точно в 9 часа почетният председател на ДПС Ахмед Доган гласува. Той също използва хартиена бюлетина. Доган не коментира нищо, а само напражи жест с вдигнат палец.
Малко след 8:25 премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов гласува в Банкя. Той благодари на всички, които се занимават с изборите. Борисов още веднъж каза, че е щяло да бъде по-добре гласуването да е седмица по-късно. Той гласува с хартиена бюлетина, а не с машина.
"Нека днес да отвърнем на лошото с добро и да бъде позитивни", каза Борисов.
Някои секции не отвориха в 7 сутринта поради липса на членове на Секционните избирателни комисии. Институтът за развитие на публичната среда наблюдава гласуването и съобщава за проблеми в две училища в София - 120-во и 73-то.
Това са първите редовни парламентарни избори от 2009 година насам. Правителствата досега не изкарваха мандатите си докрай.
Резултатите от изборите в неделя трябва да дадат отговор на въпроса кой ще управлява България утре.
Българи по света се организираха в последния месец, за да участват в изборите за Народно събрание. Някои от тях вече споделят снимки от гласуването в Нова Зеландия и Австралия, където изборите започнаха най-рано.