„Продължаваме промяната – Демократична България“ и МЕЧ поискаха оставката на Тошко Йорданов като председател на комисията по култура и като депутат. Повод за това стана изказване на председателя на парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН) по адрес на младите лекари, които искат по-добро заплащане.
Във вторник по време на заседание на комисията по здравеопазване Йорданов направи дълго изказване, в което отправи множество критики към исканията на специализанти и студенти за по-добри условия се обърна към тях:
„Ако вие не работите тук, ние ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 долара щастливи, колкото може да си позволи държавата“, каза Йорданов.
Тези негови думи дойдоха на фона на продължаващите повече от месец протести на специализанти и млади лекарски специалисти, които настояват за повишаване на нивото на заплащане. Исканията им идват, след като по-рано управляващото мнозинство, в което влиза ИТН, одобри значително повишаване на заплатите в държавната администрация, МВР и други публични сектори.
Протестите идват на фона на застаряващия медицински персонал в страната, критики за ниското заплащане и след натрупаната висока инфлация в последните няколко години и значителното повишаване на цените в България.
Освен малко политически позиции по темата, думите на Йорданов предизвикаха реакции от пациентски организации, както и гняв в социалните мрежи.
„Тук няма реплика срещу лекарите“
В монолога си от вторник Йорданов каза, че всъщност депутати веднъж са изпълнили исканията на младите специалисти, които по думите му са засягали основно частните болници, но впоследствие на няколко пъти са били отправяни нови искания.
„Това прилича ситуация „искаме нещо, ама не знаем какво точно искаме“, каза Йорданов.
Той отправи реторични въпроси като „знаете ли какво щеше да ви се случи в чужбина, примерно в Италия“, към специализантите, но не предостави данни за обучението и заплащането на младите медицински специалисти в Италия, нито за състоянието на здравната система в страната или заплащането на медицинския персонал.
„На срещата, която проведохме тогава, много добре си спомням как едно от недоволствата беше, че имаме намерение да има нещо като разпределение на специализациите. Щото никой от вас не иска да отиде да работи в провинцията. Всички искат да бъдат в София или в големите градове“, каза още Йорданов.
Той каза още, че според него специализантите са поискали такива увеличения, които ще ги направят по-добре платени от преподавателите им. Йорданов не уточни дали е направил проверка колко точно получават преподавателите и какви са източниците им на доходи.
По време на изказването си Йорданов нападна представителите на ПП-ДБ, че не са решили нито един от проблемите на специализантите.
„Отидете в Италия, платете си, работете пет години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. Ако си мислите, че в чужбина ви чакат всички с отворени обятия в лекарските среди, желая ви успех.“, каза още Йорданов.
Само няколко часа по-късно Йорданов каза, че думите му са били извадени от контекст и добави, че „ако въпреки това съм обидил някого, най-искрено моля да бъда извинен“.
В сряда сутрин в интервю за Нова телевизия, Йорданов не се отметна от думите си и настоя, че те са били извадени от контекст, както и че уважава всички лекари в страната. Той настоя, че е по-важен не тона на изказването му, а съдържанието, с което той няма проблем.
„Тука няма реплика срещу тях. Говорим за конкретен проблем“, каза още Йорданов.
„Няма контекст, в който това да звучи добре“
Пред бТВ една от лекарите специализанти, присъствали на срещата - Василена Димитрова, каза, че депутатите не са предоставили предложения за справяне с проблема, а вместо това са поискали от младите лекари да дадат свои.
Според друга стажант-лекарка Калина Божилова депутатите са знаели, че самите лекари ще представят свои предложения в сряда, но добави, че „ние не сме депутати, за да изготвяме и предлагаме законопроекти“.
„На Тошко Йорданов искам да кажа – няма контекст, в който това, което казва, да звучи добре. Няма контекст, който да оправдава неговите думи към цяло едно съсловие, което обижда. Това е изключително неуважително към нас, които присъствахме“, каза още тя и добави, че нито председателят на здравната комисия Костадин Ангелов (ГЕРБ), нито здравният министър Силви Кирилов (ИТН)са реагирали на думите на Йорданов.
В сряда самият Кирилов отказа да коментира думите на Йорданов и нарече ситуацията „политическа интрига“.
„Тошко да намери акушерки за пернишката болница“
Веднага след като изказването на Йорданов стана публично, то предизвика остри реакции.
Лидерът на партия МЕЧ Радостин Василев поиска оставката на Йорданов като депутат, както и оставката на цялото правителство.
„Мислех, че наглостта, безочието и самозабравата могат да имат някаква граница, но при Тошко Йорданов и ИТН няма предел“, каза Василев във вторник.
В сряда сутрин оставката на Йорданов беше поискана и от съпредседателя на ПП-ДБ Атанас Атанасов.
„Видяхме едно абсолютно безпардонно и нагло отношение към младите лекари в България от страна на Тошко Йорданов“, каза председателят на ПП Асен Василев.
От парламентарната трибуна д-р Александър Симидчиев от ПП-ДБ прочете декларация от името на своята група, в която беше поискана оставката на Йорданов като председател на комисията по култура.
"Не го намирам за нормално, защото ние по тази логика дайте да си внесем депутати за по 500 лева. Може пък те да бъдат поотговорни и ангажирани с младите хора на България", каза на свой ред президентът Румен Радев.
В сряда пациентската организации „Заедно с теб“ излезе също излезе с остра позиция срещу думите на Йорданов.
„Във време когато всички заявяват, че имат приоритети за задържането на кадрите в здравната система, особено на младите медици, подкрепата да работят в България и да са добре заплатени и мотивирани да останат в страната ни, изказването на Тошко Йорданов е крайно недопустимо и цинично“, казват от организацията.
Бившият здравен министър д-р Мирослав Ненков нарече думите на Йорданов „срам и позор“.
„Това не са гайки. Лекар не може да бъде внесен от чужбина, нито фелдшер, нито сестра. Сега е подходящ момент пернишката болница да се обърне към Тошко да им намери акушерки“, каза Ненков пред бТВ.
В социалните мрежи се събраха и хиляди публикации с изказването на Йорданов, придружени с гняв и обиди.
Българското здравеопазване има дългогодишен остър дефицит на кадри, което се потвърждава както от всички членове на здравната система, така и от данните от проучвания на европейските органи.
През 2024 г. ежегодното проучване на Европейската комисия и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Health at Glance: Europe 2024 показа, че над 50% от лекарите в България са на възраст над 55 години, а очакванията са към 2030 г. страната да бъде изправена пред масова вълна на пенсиониране на лекари без да има готовност те да бъдат заменени.
Заедно с това страната е на последно място по брой медицински сестри на глава на населението в ЕС, а основните препоръки, отправени в доклада, са свързани със стратегии за задържане на медицинския персонал в страната, подобряване на условията и заплащането на труда, разширяване на образователните капацитети и др.
Форум