Приходите в държавния бюджет през 2026 г. ще бъдат по-големи, но няма да има увеличение на данъците. С такова обещание се ангажира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на свое посещение в Разград в събота.
Преди месец Международният валутен фонд (МВФ) за пореден път препоръча на България преминаване от плосък към прогресивен данък с аргумента, че държавата все по трудно ще компенсира повишаващите се разходи.
Този вариант беше отхвърлен от финансовата министъра Теменужка Петков и от Фискалния съвет на България, който анализира бюджетната рамка, за да подобри утойчивостта и прозрачността във фискалното управление на страната.
"С огромни усилия се работи за три процента дефицит, за да не ги удари хората първият бюджет в евро", каза Борисов в събота.
По-рано този седмица парламентарните групи на ГЕРБ и ДПС-Ново начало на Делян Пеевски обявиха, че съставът на кбинета няма да се променя. След изборите в Пазарджик, спечелни от ДПС-Ново начало, Борисов и Пеевски заговориха за "преформатиране" на управлението.
Очакваше се партията на Пеевски да има пряко участие в изпълнителната власт, но в крайна сметка това не се случи и тя ще продължи само да гарантира целостта на управляващото мнозинство в парламент.
"Ако бяхме дезертирали и бяхме отишли на предсрочни избори, това щеше тежко да компрометира държавата в Брюксел и пред партньорите ни, които в аванс ни дадоха това, което желаем", коментира по този повод Борисов в Разград, цитиран от БТА.
И добави: "Аз нямам страх нито от [Румен] Радев, нито от Пеевски, нито от който и да е криминал, но от задаващата се война изпитвам животински страх."
Според него, "ако този месец не се стигне до деескалация между Щатите и Русия, войната ще ни почука на вратата".
По отношение на наложените от Вашингтон санкции на руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл" Борисов каза, че те обхващат платежната система, а не самата рафинерия.
"Лукойл" притежава най-голямата петролна рафинерия в България, която е най-големият производител на горива, както и верига бензиностанции и други фирми за търговия с горива. Съществуват опасения, че санкциите срещу нея могат да доведат до дефицит на горива на българския пазар.
Според Борисов обаче проблемът ще бъде само при разплащането на бензиностанциите. Затова той се надява правителството бързо да разясни това на партньорите и да се намери решение.
Преди ден управляващите, че имат "ясен план" за действие в новата ситуация, но така и не конкретизираха какви мерки включва той.
Форум