Връзки за достъпност

Извънредни новини

Тръмп критикува Европа и обеща, че няма да използва сила за придобиване на Гренландия


Президентът на САЩ Доналд Тръмп по време на изказването му пред Световния икономически форум в Давос
Президентът на САЩ Доналд Тръмп по време на изказването му пред Световния икономически форум в Давос

САЩ няма да се откажат от искането си да получат контрол над Гренландия заради нуждите на националната си сигурност и „защото заслужават“ да получат острова. Въпреки това Вашингтон няма да използва сила, за да постигне целта си. Промяната във Вашингтон за една година е огромна, а Европа е в упадък заради „глупави“ политики и политици.

Това бяха част тезите, които президентът на САЩ Доналд Тръмп разви по време на реч, продължила повече от час, изказана пред Световния икономически форум в Давос.

Думите му дойдоха на фона на притесненията на много европейски лидери заради непрестанните искания на Тръмп да получи контрол над Гренландия. Те бяха посрещнати с остро противопоставяне от страна на осем европейски държави, срещу които в събота Тръмп обяви, че ще наложи нови мита, а седмици по-рано каза, че не изключва придобиването на арктическия остров със сила.

Заради поведението на Вашингтон Дания обяви, че бойкотира форума в Давос. Други лидери като премиерът на Канада Марк Карни, президентът на Франция Еманюел Макрон и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен вече критикува Тръмп за позициите му по време на свои изказвания в Давос.

За контрола над Гренландия

Основна част от изказването на Тръмп, беше свързана, с коментарите му относно Гренландия.

Той за пореден път разви тезата си, че основната причина да иска контрол върху острова е националната сигурност на САЩ.

„Искаме парче лед срещу защита на света“, каза американския президент и добави, че нито една нация или група от нации не може да гарантира сигурността, така както може да го направи САЩ.

Той каза, че Дания не може да отбранява острова, и посочи като пример за „слабостта“ на страната фактът, че тя е загубила от Нацистка Германия през Втората Световна война за шест часа, след което е била окупирана.

Нацистка Германия действително окупира Дания с военна кампания, продължила броени часове. Берлин прави това, въпреки че само година по-рано е подписал пакт за ненападение с Копенхаген.

Американският президент каза, че след окупацията на Дания защитата на Гренландия е станала ангажимент на САЩ, които по-късно са върнали контрола на острова на Дания.

„Бяхме глупави да го направим, но колко неблагодарни са те сега“, каза Тръмп и добави, че ще търси незабавни преговори за придобиването на арктическия остров.

„Можете да кажете „да“ и ние ще бъдем много благодарни. Можете да кажете „не“ и ние ще го запомним“, каза той относно Дания и подкрепящите я страни, но подчерта, че не иска и не би използвал сила, за да постигне целите си.

За упадъка на Европа и НАТО

Въпреки че посочи корените си в Европа и каза „колко много я обича“, Тръмп отправи множество критики към страните от континента. Той обвини за това слабите лидери „особено в последните 10 години“, глупави политики като „зелената измама“ и други.

По думите му грешните политики са се отразили зле на енергийния пазар, което пък е довело до ниско производство на енергия и бавно развитие на икономиката. Той посочи като пример за това Германия и Обединеното кралство.

Той каза как част от лидерите на европейския континент са го умолявали да не въвежда мита, както и да не „прави промени“ по отношение на цените на лекарствата, но той все пак е наложил волята си, защото това е било „добро за САЩ“.

„Без нас няма да има Швейцария. Без нас няма да има други страни“, каза той по повод икономическите политики на Вашингтон, свързани с Европа.

Тръмп каза още, че без САЩ Европа е щяла да бъде покорена от нацистите и техните съюзници.

„Без нас сега всички щяхте да говорите немски и малко японски“, каза той.

Тръмп повтори старите си тези, че САЩ е третирана нечестно от НАТО заради много по-голямото си участие с пари, войници и техника в Алианса, в сравнение с останалите членки.

Президентът изрази съмнение, че Вашингтон може да разчита на съюзниците си в случай на нужда.

„Ние сме там за тях, но не съм сигурен, че те ще бъдат там за нас, каза Тръмп.

Единственият случай в историята, в който Член 5 на НАТО, който постановява, че нападението над един член е нападение от всички, е активиран и съюзниците са се включили във военна кампания, е именно от САЩ след терористичните нападения на 11 септември 2001 г.

За Украйна и войната

Макар че следваше да е основна тема на форума, войната в Украйна почти не попадна в речта на Тръмп. Той я спомена само в няколко изречения и повтори старите си тези, че войната е нямало да се случи, ако той е бил президент, вместо Байдън.

„Работя по тази война от 1 година, но в същото време спрях 8 други войни“, каза Тръмп.

Той каза, че вярва, че според него и Владимир Путин, и Володимир Зеленски искат да сключат сделка за мир.

В предизборната си кампания Тръмп постоянно споменаваше, че ще прекрати войната само за 24 часа след избирането си. В последната година той на няколко пъти променяше тезите си за това кой е виновен за войната, кой иска мир и кой прави нещо, за да постигне мира.

Икономиката на САЩ е в подем

Друга основна част от речта на Тръмп беше свързана с твърденията му за „невиждан“ икономически подем на страната, откакто той се върна на власт в последните 12 месеца.

Той каза, че е премахнал изцяло инфлацията, намалил е данъците и е премахнал над 100 регулации, което е позволило повече инвестиции и облекчение за хората и е създало безпрецедентен брой нови работни места.

Данните показват, че извън рецесията през 2020 г., повлияна от пандемията от COVID-19, през 2025 г. ръстът на нови работни места е най-нисък спрямо последното десетилетие.

В същото време данните показват, че през 2025 г. икономиката на САЩ е растяла с темпове, близки до тези 2024 г., а инфлацията запазва почти същите нива, каквито и през 2024 г.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Какви позиции ще заеме партия на Румен Радев
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00
XS
SM
MD
LG