Връзки за достъпност

Извънредни новини

ГЕРБ предложи нов председател на парламента като опция за служебен премиер

Зам.-председателката на парламентарната група на ГЕРБ Деница Сачева и президентът Илияна Йотова, София, 3 февруари.
Зам.-председателката на парламентарната група на ГЕРБ Деница Сачева и президентът Илияна Йотова, София, 3 февруари.

ГЕРБ-СДС би подкрепила смяна на председателя на Народното събрание (НС) с цел нова възможност за избор на служебен премиер.

Това стана ясно от думите на зам.-председателката на парламентарната група на ГЕРБ Деница Сачева по време на среща в понеделник с президента Илияна Йотова. Това е първата от консултациите, които президентът ще проведе с всички партии в парламента, за да обсъди възможностите за избор на служебен премиер.

Разговорите се провеждат, след като миналата седмица Йотова се срещна и с всички потенциални канидати за поста, посочени в списъка с висши държавни постове, които могат да оглавят временно правителство съгласно Конституцията.

Сачева заговори за възможност за избор на служебен министър-председател и извън вече обсъжданите имена, включително сред останалите 239 народни представители, като каза, че партията е готова да подкрепи и нов избор на председател на Народното събрание, който да поеме този ангажимент.

При срещата си с Йотова миналата седмица настоящата председателка Рая Назарян от ГЕРБ каза, че не би се съгласила да стане служебен премиер. Тя присъстваше и по време на консултациите с Йотова във вторник заедно със зам.-председателя на НС Костадин Ангелов от ГЕРБ.

Сачева каза, че предложението за нов председател цели да разшири възможностите за избор на държавния глава и да гарантира максимална свобода и безпристрастност при вземането на решението. Тя добави, че ГЕРБ няма да дава съвети на Йотова за това кого да избере за служебен премиер и че партията ще се въздържа от оценки за конкретни личности.

Йотова отговори, че евентуален "избор на нов председател на Народното събрание е изцяло в ръцете на депутатите".

„Ще предложа и на останалите парламентарни групи, защото разбирам, че това е вашето предложение, но в малкото време, което имаме евентуално до изборите, честно казано, не знам дали това е възможно“, добави президентът. След това срещата продължи на закрито.

По-късно през деня предстои Йотова да се срещне и с представители на втората парламентарна сила "Продължаваме промяната - Демократична българия" (ПП-ДБ).

Хората, които вече декларираха готовност да бъдат назначени за служебен премиер от Йотова, са подуправителят на БНБ Андрей Гюров, зам.-омбудсманката Мария Филипова, председателят на Сметната палата Димитър Главчев и заместничките му Силвия Къдрева и Маргарита Николова.

Според Конституцията служебен премиер може да бъде председателят на Народното събрание, управителят или подуправител на Българската народна банка (БНБ), председателят или заместник-председател на Сметната палата и омбудсманът или негов заместник. Този списък беше включен в конституционната поправка, приета в края на 2023 г. от тогавашното управляващо мнозинство на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG