България пада с 11 позиции до 70-о място в индекса за свобода на медиите за 2025 г. на международната неправителствена организация “Репортери без граници”, публикуван на 2 май. Страната е сред трите държави на дъното в Европейския съюз (ЕС) заедно с Гърция и Кипър.
“Свободата на печата е крехка и нестабилна в една от най-бедните и корумпирани страни в Европейския съюз. Малкото независими медии в България са подложени на натиск”, пише в индекса.
Падането на България в класацията идва на фона на общо влошаване на свободата на медиите в целия свят. За пръв път в историята на индекса условията за практикуване на журналистка се оценяват като “трудни” и “много сериозни” в повече от половината държави в света и “задоволителни” в по-малко от една от четири страни.
Докладът очертава като основна тенденция през 2025 г. икономическият натиск върху медиите.
“За първи път в историята на индекса, глобалното състояние на свободата на пресата е класифицирано като “трудна ситуация”, пише в доклада.
В България: атаки, заплахи и дела “шамари”
България пада от 59-о място през 2024 г. до 70-о място в индекса за медийна свобода през 2025 г.
“Сплашването на журналисти от политици и манипулирането на определени медии с политически цели са често срещана практика в България”, пише в индекса.
Посочва се, че периода на политическа нестабилност след падането на правителството с премиер Бойко Борисов през 2021 г. “намали политическия натиск върху журналистите”, но въпреки това проблемът още съществува.
Политическата обвързаност на членове на Съвета за електронни медии (СЕМ) се отразява негативно на независимостта на обществените медии, пише в доклада. Независимостта на частните медии, от друга страна, е заплашена от интересите на техните собственици в други регулирани сектори.
Освен това се посочва, че медиите са до голяма степен зависими от парите за реклами, а държавата има голямо влияние там чрез разпределението на национални и европейски средства от страна на правителството по непрозрачен начин. Това позволява медиите, които подкрепят правителството, да получават повече пари.
Журналистите в България са изправени пред политически натиск, дела “шамари”, заплахи, враждебни кампании и физически атаки.
Правната рамка в България гарантира минимална защита на журналистите в съответствие с Европейската конвенция за правата на човека, която страната е ратифицирала. Въпреки това “корупцията, липсата на независимост и ниската ефективност на съдебната система често правят държавата безсилна по отношение на нарушенията на свободата на пресата”, пише в доклада.
Независимите медии и разследващите журналисти често са обекти на дела “шамари” (SLAPP). Това са искове срещу граждански активисти и журналисти за големи суми, които имат за цел да ги откажат от обществено значимите теми, по които работят.
Пример за такъв от последните години е делото, заведено от застрахователната компания “Лев Инс” за 1 млн. лева срещу “Медиапул” заради публикация, която цитира стенограма на Министерския съвет. През април тази година искът беше отхвърлен от съда на втора инстанция.
През 2024 г. бяха заведени и няколко дела “шамари” срещу журналисти от разследващия сайт BIRD.bg заради техни разследвания за корупция.
Разследващите журналисти често са заплашвани, пише още в доклада.
Заплахите и физическите атаки срещу журналисти са често срещани и около избори.
В деня на парламентарния вот през октомври 2024 г. българската Асоциация на европейските журналисти (АЕЖ) документира четири случая на заплахи и насилие срещу журналисти, които отразяват изборите.
Непосредствено след вота журналистката Венелина Попова от сайта “За истината” беше нападната с обидни и заплашителни съобщения от кмета на Гълъбово и кандидат за депутат Николай Тонев.
“Ефектът от това насилие, което засяга особено репортерите извън столицата, се утежнява от нивото на безнаказаност за подобни престъпления”, пишат от “Репортери без граници”.
По света: свободата на медиите е в “трудна ситуация”
Наблюдава се общ спад в свободата на медиите по света, пише в доклада към индекса за 2025 г. Състоянието на свободата на пресата за пръв път е определено като “трудна ситуация”.
Като водещ фактор за влошаването на свободата на пресата през 2025 г. в сравнение с минали години “Репортери без граници” посочва увеличаващия се икономически натиск.
“Това до голяма степен се дължи на концентрацията на собственост, натиска от страна на рекламодатели и финансови донори, както и на публичната помощ, която е ограничена, липсва или се разпределя по непрозрачен начин”, пише в доклада.
Данните, събрани от журналистическата организация, показват че в 160 от 180 страни медиите казват, че постигат финансова стабилност трудно или не я постигат изобщо.
Едно от развитията, което според “Репортери без граници” е допринесло за това, е “внезапното прекъсване на финансирането за Американската агенция за глобални медии (USAGM), което засегна няколко медии – включително “Гласът на Америка” и Радио Свободна Европа/Радио Свобода”.
Форум