Кюрдската работническа партия (ПКК) обяви незабавно примирие в конфликта си в Турция, съобщи Ройтерс. Решението на организацията идва няколко дена, след като лидерът ѝ Абдуллах Йоджалан поиска прекратяването на сблъсъците, започнали през 1984 г.
ПКК е забранена от Турция организация, която е призната за терористична от ЕС и САЩ. Самият Йоджалан излежава доживотна присъда за държавна измяна и основаване на терористична организация.
Призивът и обявеното примирие идват след няколко опита през години за постигане на дългосрочно помиряване между организацията и Анкара. Въпреки тях обаче за постигането на мира от ПКК поставят няколко условия, които не се знае дали ще бъдат приети от Турция.
Кои са ПКК и Йоджалан
ПКК е създадена през 1978 г. в Турция от група, съставена предимно от крайно леви студенти, водена от Йоджалан.
В началото те се фокусират върху проблемите на кюрдското население, което според тях е поставено в подчинена позиция заради капиталистите в страната, но постепенно започват да говорят срещу ролята на Турция като колонизатор на Кюрдистан.
След военния преврат в Турция през 1980 г. тяхната кауза се засилва, след забраната за използването на кюрдския език, облекло, фолклор и други. Мнозина са арестувани.
След възстановяването на демокрацията през 1983 г. членове на организацията започвт да извършват нападения срещу публични сгради, сгради на военните с цел дестабилизация на Турция. През 1984 г. ПКК прераства в паравоенна организация, който постоянно набира и обучава бойци с подкрепа на държави като Сирия, Иран, Ирак и други.
През годините ПКК използва различни тактики в битките си срещу Турция, включително и терористични бомбени атентати.
През 1999 г., след като неуспешно търси убежище в няколко държави, Йоджалан е арестуван от турските служби в Кения. Първоначално е осъден на смърт, но по-късно присъдата му е променена в доживотен затвор.
Двете страни сключват примирия и прекратявания на огъня, но нито едно от тях не решава конфликтите. Турция е била осъждана от различни институции в подхода си срещу кюрдското население в рамките на конфликта. Анкара е обвинявана в убийства на цивилни, мъчения, насилствено разселване и други.
Сблъсъците между двете страни са довели до смъртта на най-малко 40 000 души.
Кюрдите често са определяни за най-големият народ без държава. Според различни данни населението, което се обявява за кюрдско, наброява между 25 и 30 млн. души. Те живеят основно в Турция, Ирак, Иран и Сирия.
Какво иска ПКК срещу решението си
За продължаване на примирието и пълно демилитаризиране, ПКК поиска „физическа свобода“ за Йоджалан, който да може да ръководи процеса по създаване на условията за дълготраен мир.
От ПКК се обявяват още за създаване на "демократични и политически" условия с цел примирието да успее.
Това искане беше приветствано от прокюрдската Партия за равенство и демокрация на народите (ДЕМ). От там призоваха президента Реджеп Тайип Ердоган да прояви „политическа воля“, за да успее да приключи конфликта.
„Имаме историческата възможност да постигнем напредък по пътя към целта – да разрушим стената на терора“, каза от своя страна Ердоган.
Преговорите за мир между двете враждуващи сили идват в момент на промени в ситуацията в Близкия Изток. В началото на декември 2024 г. в Сирия беше свален дългогодишният режим на Башар ал Асад.
Анализатори определиха това, както и продължаващият конфликт между Израел и част от арабските държави в региона като възможност Турция да наложи по-осезаемо своето присъствие и надмощие в региона.
Форум