Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Най-пазената сграда". Защо МВР охранява празната централа на ДПС на Пеевски от протест


Колаж със снимки на полицейски бусове около централата на "ДПС – Ново начало". На преден план е лидерът на формацията Делян Пеевски
Колаж със снимки на полицейски бусове около централата на "ДПС – Ново начало". На преден план е лидерът на формацията Делян Пеевски

Протестно шествие премина по улиците на София във вторник вечерта. Струпване на полиция имаше не там, където бяха протестиращите, а до една партийна централа. Ето защо.

Протестно шествие премина по улиците на София във вторник вечерта. То започна от Съдебната палата, мина покрай сградите на президентството, правителството, парламента и завърши на „Орлов мост“.

Но най-много полиция имаше другаде – около новата централа на „ДПС – Ново начало“ на санкционирания за корупция Делян Пеевски на улица „Врабча“ 23. Кадри показаха полицейски коли, бусове и десетки полицаи на улиците около сградата – на бул. „Васил Левски“ и на самата ул. „Врабча“.

Полицейски бусовеи коли на бул. "Васил Левски" до централата на "ДПС – Ново начало"
Полицейски бусовеи коли на бул. "Васил Левски" до централата на "ДПС – Ново начало"

Сега сградата е в ремонт, видя репортер на Свободна Европа в сряда.


Централата на "ДПС – Ново начало"
Централата на "ДПС – Ново начало"

Струпването на полиция точно на това място предизвика въпроси.

Народната представителка от ПП–ДБ Лена Бориславова отправи въпрос към вътрешния министър Даниел Митов колко полицаи са пазили централата и защо.

„Вместо да охранява мирно протестиращите граждани, МВР е ангажирало огромен ресурс за охрана и защита на конкретна партийна централа“, написа тя.


„Очевидно се видя, че най-пазената сграда в държавата не е Министерският съвет, парламентът, Съдебна палата, а е централата на управляващата опозиция от ДПС, централата на Делян Пеевски“, каза пред Свободна Европа Велислав Величков от Инициативата „Правосъдие за всеки“, която организира протеста.

Свободна Европа попита пресцентъра на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) защо около централата на ДПС на Пеевски са били ступани полицаи и техника.

От там посочиха като причина първоначално заявения маршрут на шествието, което е трябвало да стигне до паметника на Васил Левски. Но това не се случи.

ДПС на Пеевски получи сградата на ул. „Врабча“ 23, която да ползва за централа, през ноември. Преди това тази сграда се ползваше от три държавни институции, но те бяха преместени.

„ДПС – Ново начало“ на Делян Пеевски формално не е част от управляващата коалиция между ГЕРБ, БСП и ИТН, но подкрепя всички ключови нейни решения. Без гласовете на Пеевски правителството на Росен Желязков не би имало мнозинство в парламента.

Срещу кого са протестите

Протестът във вторник беше срещу временния главен прокурор Борислав Сарафов. Повод стана фактът, че Сарафов остава на поста, въпреки че на 21 юли изтече максималният 6-месечен срок, в който той можеше да заема длъжността - поне според последните промени в Закона за съдебната власт.

Събитието беше под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски“.

По време на демонстрацията организаторите от „Правосъдие за всеки“ повториха дългогодишните обвинения, че прокуратурата и Висшият съдебен съвет са овладени от санкционирания за корупция Пеевски, и казаха, че „устоите на демокрацията са застрашени, а правосъдието е стъпкано и навряно в ъгъла“.

Шествието се проведе седмица след друг голям протест срещу това, което организаторите наричат „избирателно правосъдие“. Те казват, че антикорупционната комисия и прокуратурата провеждат акции само срещу опоненти на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и на Пеевски.

Това не е само тяхно мнение – доклад на Антикорупционния фонд от края на юни показва, че всички големи разследвания за корупция през 2024 г. са били срещу опоненти на Пеевски.

И на протеста във вторник част от протестиращите посочваха Пеевски като човек с голямо влияние в съдебната система.

Защо имаше полиция на ул. „Врабча“

Демонстрацията във вторник започна пред сградата на Съдебната палата и продължи с шествие към площад „Независимост“, покрай сградите на президентството и бившия Партиен дом, сега парламент, после по булевард „Цар Освободител“, покрай сградата на Народното събрание и завърши на „Орлов мост“.

Протестиращите не преминаха в близост до централата на „ДПС – Ново начало“ на улица „Врабча“.

Какво тогава е наложило струпване на полицаи и превозни средства точно там?

Свободна Европа попита пресцентъра на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР), която е ангажирана с охраната на протестите в София.

Полиция на ул. "Врабча" на 22 юли 2025 г.
Полиция на ул. "Врабча" на 22 юли 2025 г.

От там посочиха, че „полицейски сили и техника“ са били разположени на улиците в района около площад „Александър Невски“ заради „предварително обявения от организатора маршрут на придвижване на шествието“.

Той е включвал отклонение до паметника на Васил Левски на едноименния булевард, който се намира близо до централата на ДПС на Пеевски. Но шествието продължи вместо това към „Орлов мост“.

СДВР посочи още, че „на по-късен етап тези сили бяха включени в охраната на обществения ред и пътното движение при блокадата“ на „Орлов мост“.

Никоя друга сграда по маршрута на шествието във вторник не беше заобиколена от полицейски бусове и коли.

По подобен начин се отцепва районът около сградата на Европейската комисия в София при последните протести на привърженици на „Възраждане“ срещу членството на България в еврозоната. Но това се случи, след като сградата беше нападната с боя и предмети два пъти на други такива протести, а през февруари вратата ѝ беше подпалена.

Централата на Пеевски

Сградата на ул. „Врабча“ 23 беше предоставена за централа на „ДПС – Ново начало“ през ноември 2024 г. от служебното правителството с премиер Димитър Главчев.

Това се случи по-малко от месец след парламентарните избори, на които формацията на Пеевски стана четвърта. Това бяха първите избори, на които двете фракции на ДПС – тази на Пеевски и тази на Ахмед Доган – се явиха поотделно.

Фракцията на Доган тогава остана в старата партийна централа на бул. „Александър Стамболийски“, но през май формацията беше изгонена от там.

По закон всяка формация, която има парламентарна група или достатъчно депутати за такава, има право на предоставен от държавата или общината офис.

Но за да получи „ДПС – Ново начало“ сградата на ул. „Врабча“, от нея бяха изгонени служители на три държавни институции – данъчните дирекции "Надзор над хазарта" и "Държавни вземания", Агенцията за публични предприятия и контрол и Българската агенция за инвестиции. Те бяха получили срок от 48 часа да изнесат всичко от офисите си.

Сградата на ул. „Врабча“ 23 в миналото беше централа на НДСВ на Симеон Сакскобургготски– партията, в която Пеевски прави първите си стъпки в политиката.

Самият той се появява публично заобиколен от плътен кордон охранители, но информацията коя служба го пази е секретна.

Когато Пеевски поиска нов офис
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00


Форум

XS
SM
MD
LG