Връзки за достъпност

Извънредни новини

"По пътя се разплаках". Как Теодора се е разболяла от рак, който е предотвратим


Теодора Кирилова
Теодора Кирилова

Лекарите казват, че това заболяване е „100% предотвратимо“. За него има ваксина, има и превенция. Един въпрос: защо тогава повечето хора не се възползват от тази защита?

Теодора Кирилова е на 27 години, когато разбира, че има рак на шийката на матката. Тя помни деня, все едно е било вчера.

„Хвърли ми се един лист, на който пишеше с медицински термини, че имам злокачествен тумор“, каза тя пред Свободна Европа.

„След това тръгнах за работа. По пътя се разплаках. Не знаех какво следва оттук нататък.“

Теодора не е била ваксинирана.

Като нея са твърде много жени в България - по данни на Министерството на здравеопазването всяка година около 1000 жени се разболяват от рак на маточната шийка. 500 умират.

Това заболяване се причинява от човешкия папиломавирус (HPV) – една от най-често срещаните полово предавани инфекции. Той причинява и други злокачествени заболявания, включително и при мъжете.

Срещу него има ваксина, която е достъпна в поне 144 страни по света. В България също я има и е безплатна за момичета от 10 до 14 години, а вече и за момчета между 10 и 13 години.

Но към 2024 г. – последната, за която има данни – са ваксинирани само 2% от момичетата, които са включени в целевата група. Целта на Световната здравна организация (СЗО) е 90% покритие на ваксината до 2030 г.

Срещу един-единствен рак в света има ваксина. Но в България никой не я ползва
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Има и профилактични прегледи и изследвания, но те не обхващат всички жени.

Резултатът е, че в България заболеваемостта и смъртността от рак на шийката на матката са два пъти по-високи от средните за ЕС.

За другите онкологични заболявания, предизвикани от човешкия папиломавирус, статистика изобщо няма.

Какво е HPV и до какво води

Човешкият папиломавриус (Human Papillomavirus – HPV) е много често срещана инфекция на репродуктивната система в световен мащаб. Повечето сексуално активни хора в някакъв момент от живота си се заразяват.

При около 90% от хората инфекцията преминава от само себе си. Но в част от случаите става хронична и може да предизвика ракови образувания.

Най-голям риск носят два типа на HPV – 16 и 18. Те предизвикват около 70% от случаите на рак на маточната шийка. Но има и други, които също са високорискови.

Ракът на шийката на матката е най-често срещаното онкологично заболяване, предизвикано от HPV.

Но той може да предизвика и други заболявания – рак на гърлото, на ануса, на външните полови органи. Това значи, че има риск и за мъжете.

Преди да се разболее от рак, Теодора Кирилова е имала положителен резултат за високорисков тип HPV. В началото обаче, казва тя, никой не ѝ е обяснил до какво може да доведе тази инфекция.

Тя е потърсила помощ отново едва когато е забелязала симптоми. Обикновено инфекцията протича без никакви външни признаци и когато се появят симптоми, заболяването често вече е напреднало.

„В началото ми се каза, че трябва да махнат всичко“, включително матката ѝ, казва Кирилова. Това би значело тя да не може да забременее.

„Най-големият ми страх тогава беше, че няма да мога да имам деца.“

В крайна сметка тя претърпява операция, при която злокачественото образувание е отстранено, а тя запазва възможността си да има деца.

„Буквално съм отишла точно навреме“, казва тя сега, година по-късно.

Най-много жени между 35 и 55 години умират от рак на шийката на матката, но има и смъртни случаи при по-млади, каза пред Свободна Европа вирусологът проф. Радка Аргирова.

„Защо трябва да умират нашите жени?“, пита тя.

„Може ли на 20 години да умират от рак на шийката на матката, който е напълно, 100% предотвратим?“

Каква е превенцията

Срещу човешкия папиломавирус има ваксини. Тяхната цел е да „обучат“ имунната система да произвежда антитела срещу вируса. Целта е когато тялото се срещне с истинския вирус, имунната система да се справи с инфекцията.

В България има програма за безплатна ваксинация. Тя обхваща момичетата на възраст от 10 до 14 години, а от тази година – и момчетата между 10 и 13 години.

Смята се, че тази възраст е най-подходяща, за да изгради човек имунитет преди да има риск да се срещне с вируса, т.е. преди да започне полов живот. По-възрастни пациенти също могат да се ваксинират, но трябва да си платят за ваксината.

Предвижда се възрастта за безплатна ваксинация да се увеличи до 14 години за момчетата и до 21 години за момичетата до 2030 г.

Ваксината, която се прилага в България, предпазва от девет типа HPV, включително двата най-високорискови. Тази ваксина е одобрена за употреба в САЩ от 2014 г., в ЕС от 2015 г., в Австралия, където е се използва в националната ваксинационна кампания от 2018 г.

Освен ваксинация, има и профилактични прегледи и изследвания. Целта е те да хванат предракови или ракови изменения рано, което да позволи успешно лечение.

В България здравната каса покрива ежегоден преглед с колпоскопия и цитонамазка за жени между 30 и 40 години, като и тест за HPV по преценка на лекар. Но за разлика от повечето други в ЕС, страната няма организиран систематичен скрининг за рак на шийката на матката.

Ваксинацията и профилактичните прегледи и тестове трябва да се прилагат паралелно, казват лекарите.

Стратегията на СЗО за елиминиране на рака на шийката на матката предвижда до 2030 г.:

  • 90% от момичетата до 15 години да са ваксинирани;
  • 70% от жените до 35 г. да се изследват за HPV и да повторят, когато са на 45;
  • 90% от жените, диагностицирани с предраково или раково заболяване на маточната шийка, да се лекуват.

България също е приела тези цели. Но засега изглежда далеч от постигането им.

„Една жена ми каза“ срещу науката

В България за 2024 г. срещу човешки папиломавирус са ваксинирани само 2% от момичетата, подлежащи на ваксинация.

Това най-често е резултат от липса на информация, казва д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и координатор на „Коалиция HPV“ – група от специалисти, които си поставят за цел да повишат информираността за HPV.

Много хора, по думите ѝ, изобщо не знаят за тази ваксина. Други изпитват недоверие или са повлияни от неверни твърдения – както онлайн, така и от познати. Или просто имат нужда от повече информация. Съветът ѝ е да я търсят от лекар и от достоверни източници – например сайтовете на МЗ, на „Коалиция HPV“, на Европейската агенция за лекарствата (ЕМА).

„Защото ако прилагаме принципа „една жена ми каза“, там никой не поема отговорност за грешните решения, които се взимат“, каза д-р Николова.

Сравнението с държави, където ваксинацията срещу HPV е масова, е показателно, каза проф. Аргирова, която е научен секретар на „Коалиция HPV“.

„Не може в Австралия хората да нямат да покажат рак на шийката на матката на студентите, както се похвалиха на конгреси, а ние да се чудим дали да се ваксинираме и у нас всеки ден две жени да умират от рак на шийката на матката“, добави тя.

Теодора Кирилова не е била ваксинирана срещу HPV преди да се разболее от рак. Майка ѝ се е отказала да я имунизира, защото нейна позната ѝ е казала, че ваксината води до безплодие – твърдение, което е невярно. Напротив, раковите образувания на шийката на матката могат да доведат до невъзможност една жена да има деца.

„Майка ми съжалява до ден днешен за това че не ми е направила тази ваксина“, казва Кирилова.

Сега 28-годишната жена разказва тази история, защото иска хората да знаят, че никой не е застрахован от това заболяване, но с правилна превенция, то е предотватимо.

Форум

XS
SM
MD
LG