Връзки за достъпност

Извънредни новини

Светът увеличава разходите за отбрана с милиарди. Защо идва този ръст, познат от Студената война


От ляво надясно: лидерите на Китай, Русия, Полша и САЩ през 2024 г. Си Дзин Пин, Владимир Путин, Доналд Туск и Джо Байдън. Колаж.
От ляво надясно: лидерите на Китай, Русия, Полша и САЩ през 2024 г. Си Дзин Пин, Владимир Путин, Доналд Туск и Джо Байдън. Колаж.

Така не е било от времето на Студената война. Световните разходи за отбрана бележат рекорден ръст дори в страни, които са далеч от днешните бойни действия – Украйна и Ивицата Газа. Вижте изследването.

Световните разходи за отбрана са се увеличили с 9,4% и са достигнали общо 2718 млрд. долара на годишна база през 2024 г. Това е най-голямото годишно повишаване на разходите за отбрана поне от края на Студената война насам.

Ръстът е огромен, но целите са още по-големи. Европа например е световен лидер по увеличаването на разходите си, но членовете на НАТО остават много далеч от потенциалната си цел да отделят по 5% от брутния си вътрешен продукт за отбрана.

Това става ясно от публикация на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).

Новината идва на войните в Украйна и Ивицата Газа, регионалните конфликти в Африка, както и трупащото се напрежение между Китай и Тайван. В последните месеци голяма част от европейските лидери казаха, че започват дългосрочно увеличаване на военните разходи.

„Над 100 държави по света увеличиха военните си разходи през 2024 г. Тъй като правителствата все повече дават приоритет на военната сигурност, често за сметка на други бюджетни области, икономическите и социалните компромиси могат да имат значителни последици за обществата за години напред”, коментира Лианг Жао, изследовател в SIPRI.

Скокът в отделянето на пари за отбрана не е дошъл внезапно през 2024 г., показват данните. Ръстът се е трупал във всяка от последните 10 години. Между 2015 и 2024 г. общите разходи за отбрана в света са се увеличили с 37%.

Изследователите заключават, че основният двигател на драстичното увеличаване на разходите за отбрана през 2024 г. е войната в Украйна. Освен Киев и Москва, които са преки участници в сблъсъка, огромно повишаване на военните разходи има и в почти всички европейски страни.

В същото време най-големи разходи за отбрана продължават да имат САЩ и Китай, които заедно стоят зад близо 50% от световния ръст. А първите 15 държави в списъка са отговорни за общо 80% от разходите за отбраната света. Сред страните в ЕС и НАТО това са Германия, Франция, Полша и Италия.

България не попада в страните в топ 40 за 2024 г.

Как войната в Украйна промени всичко

Един от най-големите скокове в разходите за отбрана през 2024 г. е на страната, която непредизвикано започна войната в Украйна – Русия. По данни на SIPRI през изминалата година разходите за отбрана на Москва са стигнали до 149 млрд. долара, което е с 38% повече спрямо 2023 г. и с 50% повече спрямо 2015 г.

Разходите на Русия за отбрана за 2024 г. поставят страната на трето място в света по този показател. Средствата представляват 7,1% от руското БВП и 19% от общите правителствени разходи.

От SIPRI уточняват, че тези 149 млрд. долара може и да са повече заради преразпределянето на бюджети от отделни области и извънредните разходи на хазната.

Не е съвсем ясно и как точно се изразходват тези средства, тъй като за около 30% от тях това е определено като класифицирана информация.

Значителна част от парите отиват за купувнето на оръжия и снаряди за фронта в Украйна, както и за субсидиране на руските оръжейни производители, за част от които има данни, че са били пред фалит. Голямо перо са и разходите за заплати на военните, които се оказват с около 4 млрд. повече от първоначално заложените 5,7 млрд. долара за годината.

През 2024 г. Украйна е на осмо място по военни разходи в света. Киев увеличава изразходваните средства с 2,9 % спрямо 2023 г. до 64,7 млрд. долара за 2024 г. Сумата представлява 34% от БВП на страната. Това обаче е по-малко от половината от изхарченото за отбрана от Русия.

Основната част от парите са отишли за плащане на персонала, а около 1/4 – за ремонт и придобиване на техника.

Освен разходите от собствения си бюджет Украйна е получила и около 60 млрд. долара военна помощ през 2024 г. Тя е дошла основно от САЩ, Германия и други западни страни. От SIPRI отбелязват, че събрани заедно парите за отбрана от бюджета на Украйна и парите от военна помощ се равняват на около 125 млрд. долара, което нарежда страната на четвърто място в света с изоставане от Москва от едва от няколко милиарда.

Към днешна дата Украйна отделя всичките си данъчни приходи за военни цели. "При ограничените ѝ фискални възможности за Украйна ще бъде предизвикателство да продължи да увеличава военните си разходи“, пише в изследването.

Дали Европа догонва света

Въпреки че войната в Украйна засяга най-вече преките участници в нея, както и страните в НАТО, изследователите отбелязват, че разходите за отбрана се повишават във всички географски региони, включително и в Африка.

Най-значително е повишаването на военните разходи в Европа като страните на континента са увеличили перото в бюджетите си за отбраната с общо 17% до 693 млрд. долара. По данни на SIPRI повишаване на бюджетите има във всички страни на континента, освен в Малта.

От всички европейски страни Полша най-сериозно е увеличила бюджета си за отбрана. Водената от премиера Доналд Туск страна е увеличила разходите си с цели 31 % до 38 млрд. долара.

В цяла Източна Европа разходите за отбрана се покачват с 24 % до 224 млрд. долара. Това е най-високата стойност на това перо след разпадането на Съветския съюз през 1991 г.

Увеличение, макар и с по-скромни ръстове, се наблюдава и в страни с по-голям финансов и военен потенциал като Великобритания, Франция, Германия и Италия.

Въпреки това страните от НАТО на континента засега остават много далеч от обсъжданата цел за 5 % разходи за отбраната, а според SIPRI засега няма отговор на въпроса откъде ще дойде финансирането.

„За да достигнат нивото от 5,0% от БВП, европейските членове на НАТО ще трябва да изразходват 663 млрд. долара или 146% повече от действителните си разходи през 2024 г.“, казват от института.

Страните от Азия и Океания са похарчили общо 629 млрд. долара през 2024 г., което е повишение с 6,3 % спрямо 2023 г. Това е най-голямото годишно повишаване от 2009 г. насам.

Изследователите отдават увеличените разходи на ръста на напрежението в Източна Азия, най-вече по оста Китай и Тайван. Пекин не спира с регулярните си военни учения близо до острова, който счита за собствена територия.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG