Четирима младежи са задържани за побой над директора на областната дирекция на полицията в Русе Николай Кожухаров. Това съобщиха на съвместен брифинг от МВР и прокуратурата в четвъртък вечерта.
От него стана ясно, че Кожухаров е в тежко състояние, но няма опасност за живота му. Настанен е в Университетската болница "Канев" в града, където му е била направена животоспасяваща операция.
За случая по-рано съобщи кметът на Русе Пенчо Милков. Няколко часа по-късно министърът на вътрешните работи Даниел Митов, главният секретар на МВР Мирослав Рашков и представители на прокуратурата дадоха брифинг, в който казаха, че Кожухаров е бил нападнат в нощта на сряда срещу четвъртък.
Това е станало, след като Кожухаров е направил забележка на младежи, които са преминавали с кола с много висока скорост по една от малките улици в центъра на Русе.
"Снощи той е изпълнявал служебния си дълг. Опитвал се е да предотврати социопатично поведение. Получил е вулгарни заплахи и удари", каза Митов.
"Това е посегателство не просто срещу един човек, а срещу институцията, призвана да гарантира върховенството на закона", добави той.
От Районната прокуратура в Русе съобщиха, че по случая са задържани четирима младежи - трима на 19 години и един на 15. Те нямат предишни криминални прояви. Образувано е досъдебно производство за хулиганство и нанасяне на средна телесна повреда.
Новината идва на фона на десетки тежки пътни инциденти от последните месеци, включително с участието на младежи. При един от последните случаи пътник на автобус от градския транспорт в София загина, след като автомобил на 21-годишен шофьор се вряза в него със 199 км/час.
При друг случай 18-годишен с АТВ блъсна петима души, включително деца, в Слънчев бряг. Една от блъснатите жени почина.
Всичко това се случва на фона на дългогодишни критики към работата на МВР заради липсата на контрол по пътищата.
Форум