Стотици хора се събраха в събота в центъра на София, за да проведат шествие в подкрепа на въвеждането на задължителен предмет "Добродетели и религия в училище".
Новината дойде, след като в началото на май Министерството на образованието (МОН) представи концепцията си за бъдещия задължителен час по "Добродетели и религии". МОН предвижда учениците и родителите да могат да избират между три варианта - „религия – православие“, „религия – ислям“ и „добродетели/етика“.
През последните седмици инициативата предизвика недоволство и протести сред част от обществото, а над 110 университетски преподаватели и представители на академичната общност в страната призоваха министъра на образованието Красимир Вълчев да се откаже от нея.
В отговор на това беше организирано шествието в събота, което тръгна от храм-паметник "Александър Невски" в посока църквата "Свети Седмочисленици".
"Мисля, че е важно, защото у децата се изграждат ценности, които в нашето съвремие са много важни", каза участник в шествието, цитиран от БНР.
"Този предмет ще образова нашите деца и бъдещото поколение на България в основните духовни ценности, в основни религиозни начинания", каза друга жена пред БТА. "И се включвам точно за да бъда съпричастна на всички тези българи, които желаят едно ново възраждане за България".
Шествието беше подкрепено от ГЕРБ Банкя, а във Фейсбук се появи информация, че общините Сандански и Кюстендил дори са осигурили безплатен превоз до София за желаещи да се присъединят.
Включиха се и хора от Стара Загора, Ловеч и други градове.
В организацията на събитието се включиха няколко граждански сдружения, сред които "Консервативно общество" и "Месец на Семейството", чийто председател е консерваторът Кристиян Шкварек, както и "Нашият дом е България", "РОД Интернешънъл" и други. Шествието беше подкрепено и от Светия синод на Българската православна църква (БПЦ).
"По предложение на МОН за първи път от 1944-а година насам в България ще бъде дадена възможността и свободата на родителите да избират дали децата им да учат предмет "Религия" в училище", казаха организаторите. "Тези възможности и свобода на избор пречупват 80 години задължителен атеизъм в образованието".
Патриарх Даниил направи обръщение към присъстващите, в което каза, че без вярата "не е възможно да осмислим и да имаме адекватно разбиране нито за историята, нито за книжнината", нито за културата. Според него с въвеждането на предмет "Добродетели и религия" ще се възстанови "историческата правда".
По-рано в отворено писмо преподаватели и академици разкритикуваха предложението на МОН, тъй като според тях предметът не носи образователна стойност и застрашава светския характер на българската образователна система.
Също така учениците, които желаят, и в момента могат да изучават религия като свободноизбираем предмет.
Според Вълчев основната цел на предмета е възпитание в добродетели, но критиците на инициативата казват, че липсва яснота за редица ключови аспекти, включително как ще се вмести новият предмет в учебния план и кой и как ще го преподава.
МОН планира предметът „Добродетели и религии“ да започне да се изучава от учебната 2026/2027 г. За целта трябва Народното събрание да гласува промени в Закона за предучилищното и училищното образование.
Планира се обучението да започне първо за учениците в първи клас. Според концепцията на МОН в началния етап предметът ще се води от началните учители, които ще "преминат през краткосрочни обучения".
Форум