В неделя в Лондон лидерите на европейски държави, НАТО и ЕС се събират по покана на британския премиер Киър Стармър. Очаква се основни теми на разговорите им да бъдат условията за договаряне на мир във войната, която Русия започна в Украйна, гаранции за сигурност за Киев, както и развитието на отбраната и военния капацитет на Европа.
Срещата идва след като още преди седмици по време на Конференция по сигурността в Мюнхен членовете на администрацията на Доналд Тръмп дадоха индикации, че Вашингтон се отдръпва от съюзниците си в Европа. По-късно американска делегация проведе първа среща с представители на Русия след почти тригодишно пълно замразяване на отношенията с Москва и изолирането на президента Владимир Путин от международната сцена.
Събитието в Лондон идва и след срещата на Тръмп с украинския президент Володимир Зеленски. На нея разговор между президентите пред медии прерасна в спор, след който Зеленски напуска резиденцията на Тръмп.
Двамата трябваше да подпишат двустранно споразумение, но това не се случи. След срещата Тръмп обвини Зеленски в „неуважение“ към САЩ, а държавният секретар Марко Рубио поиска извинение от украинския президент заради поведението му.
Междувременно в американски медии се появиха информации за това, че САЩ започват постепенно спиране на различни пакети от помощ, които предоставят на Украйна, включително и потенциалното спиране на военната помощ от Вашингтон за Киев.
На срещата в неделя освен Стармър и Зеленски ще присъстват премиерът на Италия Джорджа Мелони, президентът на Франция Еманюел Макрон, канцлерът на Германия Олаф Шолц, премиерът на Канада Джъстин Трюдо, както и лидерите на Дания, Нидерландия, Норвегия, Полша, Ипсания, Финландия, Швеция, Чехия и Румъния.
Участие във форума ще вземат и външният министър на Турция, както и председателите на ЕК и Европейския съвет - Урсула фон дер Лайен и Антониу Коща, заедно с генералния секретар на НАТО Марк Рюте.
В дните пред срещата няколко от лидерите, които се очаква да присъстват на нея, посочиха различни варианти, свързани с постигането на мир и дълготрайна сигурност за Украйна, както и за укрепването на отбранителния капацитет на страните в Европа, ЕС и НАТО.
България няма да бъде представена на срещата. Това важи и за други страни членки на ЕС и НАТО.
Дългосрочният мир в Украйна
В интервю за Би Би Си в неделя сутрин домакинът на срещата на лидерите Киър Стармър каза, че след разговори със Зеленски, Тръмп и Макрон е постигнто съгласие, че Лондон и Париж ще поведат усилията за формиране на план за спирането на боевете в Украйна. Той добави, че в тези усилия могат да участват още „една-две“ други страна, а впоследствие самият план ще бъде обсъден със САЩ.
По време на интервюто Стармър каза, че смята, че три неща са в основата на дългосрочен мир в Украйна.
- Силна Украйна, която, ако се наложи, да продължи да се бие и която да бъде в силна позиция по време на евентуални преговори
- Европейско участие като гаранция за сигурност
- Американско присъствие като гаранция за сигурност
По думите му за мир в Украйна са необходими всички три елемента.
„Не може да имате сделка, която ще се разпадне, това е нещото, за което Зеленски е прав да се безпокои“, каза Стармър. Той добави, че позициите и исканията в евентуалните преговори между Украйна и Русия тепърва ще се уточняват, както и че няма доверие на Владимир Путин.
По думите на Стармър и Тръмп, и Зеленски са го е уверили, че искат дългосрочен мир.
Самият Володимир Зеленски използва понятието "справедлив мир". С това той изразява позициите на страната си, че тя иска да постигне дългосрочен мир, който обаче да гарантира както бъдещата сигурност и суверенитет на страната, така и факта, че Русия е агресор във войната и трябва да понесе последици за унищоженията и жертвите, които е предизвикала.
До момента Украйна категорично отказва още и да отстъпи територии, които Русия е окупирала от 2014 г. насам
Засилване на Източния фланг на НАТО и разговори със САЩ
В навечерието на срещата двама от лидерите на страните, които се очаква да присъстват в Лондон, също излязоха с позиции относно вариантите, които страните им предлагат.
Малко след срещата на Тръмп със Зеленски министър-председателката на Италия Джорджа Мелони предложи незабавна среща между лидерите на ЕС, САЩ и другите западни съюзници, в която да бъдат обсъдени преговорите за мир в Украйна. Тя каза още, че разделенята в Запада го карат да изглежда по-слаб и са в услуга на тези „които искат да видят упадък на нашата цивилизация“.
Думите ѝ идват, след критиките към подхода на Еманюел Макрон. Преди седмици той организира две срещи, на които първо присъстваха лидери основно на по-големите страни и икономики от Западна Европа, а по-късно представителите на всички останали членки на ЕС с изключение на Унгария и Словакия, които открито подкрепят Русия.
Часове преди да замине за срещата премиерът на Полша Доналд Туск каза, че ще поиска от колегите си подсилване на Източния фланг на НАТО.
„Това ще бъде истински тест за намеренията и капацитета на всяка европейска страна да има повече войници във Финландия, балтийските страни и Полша, които са на границата с Русия и Беларус“, каза Туск. Той също подкрепи предложението на Мелони за общата среща на лидерите на ЕС със САЩ.
Преди заминаването си за срещата в Лондон председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че Европа ще предприеме повишаване във военния си капацитет, както и че ще продължи помощта за Украйна.
Ядрено възпиране
Последната идея за гарантиране на сигурността на Европа, дойде от Еманюел Макрон. Ден преди срещата в Лондон той каза, че е готов да започне дискусии за ядрено възпиране.
Ядреното възпиране се определя като капацитетът на една страна да разполага с ядрено оръжие като мярка за въздържането на други сили срещу евентуалното нападение срещу тях. Подобен подход е използван от ядрените сили по време на Студената война.
Самият Макрон не уточни какво точно има предвид с предложението си и дали това включва евентуално разполагане на френски ядрени оръжия в Източна Европа или на други точки.
Франция и Великобритания са единствените две европейски страни, които разполагат с ядрени оръжия.
Преди срещата в неделя Макрон намеркна още, че е възможно Европа да предостави замразените конфискувани руски активи на Украйна.
Форум