За последната една седмица с COVID-19 в България са се заразили 23 091 души, показват данните от Единния информационен портал. Това е увеличение с 9.4 % в сравнение с предходните седем дни, когато общият брой заразени достигна 21 091 души.
Данните за последните 14 дни показват, че само в рамките на този период положителни проби за коронавирус са дали 45% от всички заразени от началото на пандемията в България, които към момента са 98 251.
За последната седмица значително се увеличава броят на настанените за болнично лечение, които на 9 ноември са били 3822 души, а на 16 ноември са вече 5247, което е увеличение с 37%.
Сериозно покачване има и при смъртните случаи в рамките на последните седем дни. Починалите с положителна проба за COVID-19 са 464, спрямо 367 между 2 и 9 ноември, което е ръст с 26%. Общият брой на починалите от началото на пандемията е вече 2130 души.
Почти без промяна се запазва броят на настанените в интензивни отделения, които по данни на Единния информационен портал са 293, а преди седмица са били 272.
Положителната тенденция е свързана с ръста на оздравелите. За последните седем дни техният брой достига 4976 души, което е с 28% повече спрямо излекуваните в предходната седмица. Общо в България излекуваните след заразяване с COVID-19 са 29 375.
За последното денонощие броят на новозаразените е 816 души, които са установени след направени 2716 теста. Броят на установените случаи от неделя традиционно е по-нисък заради намаления капацитет на работа на лабораториите. Данните все пак показват, че 30% от направените проби са били с положителен резултат.
Най-много са случаите в София – 193, следвана от Бургас с 81 и Варна и Кюстендил с по 64.
Заради тежката ситуация и големия брой заболели, които се нуждаят от болнично настаняване, във Военномедицинската академия се разкриват още четири клиники за Covid лечение. Това стана ясно в понеделник след съвещание, в което участваха премиерът Бойко Борисов и здравният министър Костадин Ангелов.
Заради натискът върху здравните заведения допълнителни легла и включване на специализанти в лечението на пациенти се предвиждат в София, Благоевград, Пловдив, Бургас и Шумен.
По думи на министъра на здравеопазването в аптеките ще бъдат осигурени 20 хиляди опаковки от най-търсените медикаменти.
В същото време държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев се обяви срещу масовото тестване. Според него то “дава една снимка за момента, която след 24 часа вече не е същата”.
В България първите заразени бяха установени в началото на март. На 13 март беше въведено извънредно положение, което впоследствие бе променено на извънредна обстановка, която ще продължи поне до края на ноември.