Над 50 години затвор. Българите, осъдени като руски шпиони в Лондон, чуха присъдите си

Орлин Русев (вдясно) беше осъден като водач на българската шпионска клетка, а Бисер Джамбазов - като негов заместник.

Общо над 50 години затвор. Толкова получиха в понеделник шестимата българи, осъдени по обвинения в шпионаж в полза на Русия от Централния наказателен съд в британската столица Лондон.

В началото на март Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев, бяха осъдени за шпионаж в полза на Русия в Лондон. По-рано други трима – Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов, се признаха за виновни по същите обвинения.

Като водач на шпионската клетка беше обвинен Русев, а като негов помощник - Джамбазов. За техен лидер се смята Ян Марсалек. Шестимата са изпълнявали задачи основно по проследяване и наблюдение на разследващите журналисти Христо Грозев и Роман Доброхотов. Дори са планирали покушенията им.

Вижте също "Най-високите ешелони". Българин, признал се за руски шпионин в Лондон, се е хвалил с връзки с Радев

Най-голямо наказание получи Орлин Русев - 10 години и 8 месеца зад решетките. Заместникът му Бисер Джамбазов ще изтърпи присъда от 10 години и 2 месеца.

Съдия Никълъс Хилард заяви, че операциите, които Русев е ръководил, са представлявали сериозна заплаха за националната сигурност на Великобритания.

Бившата половинка на Джамбазов - Катрин Иванова, беше осъдена на 9 години и 8 месеца. За нея съдът прие, че макар тя да се е забъркала в шпионската афера само заради връзката си с Джамбазов, тя е имала избор да не го прави, но го е направила. Затова съдът отхвърли тезата на защитата ѝ, че е била подведена.

Ваня Габерова получи 6 години затвор, а Иван Стоянов - 5 години и 3 седмици. Неговото наказание беше намалено с 15% заради самопризнанията му.

Последният подсъдим - Тихомир Иванчев, чу 8-годишна присъда. За него съдът посочи, че е спрял да участва в шпионската дейност още преди арестите на останалите осъдени и е имал добро поведение зад решетките.

Съдебното решение предвижда шестимата да излежат половината от наказанията си в британски затвор, след което да бъдат депортирани в България.

Според обвинителния акт по делото осъдените българи не са работили директно за руското разузнаване и заплащането е било основната мотивация за действията им.

Адвокатът на Ян Марсалек в Германия, където той е издирван като бивш главен оперативен директор на фалиралата разплащателна компания "Уайъркард", по-рано отказа коментар. Местонахождението му е неизвестно, но се смята, че е в Русия.

Вижте също "Правил се е на свещеник". Как Русия пази Ян Марсалек - шпионина, работил с българи