Хиляди хора протестираха в София с искания за оставката на Борислав Сарафов, видя репортер на Свободна Европа във вторник. Те скандираха "Сарафов - позор, оставка и затвор", "Мафия" и "Свобода".
Повод за протеста стана фактът, че Сарафов ще остане на поста главен прокурор и в бъдеще, въпреки че на 21 юли изтече максималният 6-месечен срок, в който той можеше да заема тази длъжност.
Жена държи плакат с надпис "Искам демокрация, а не делянокрация", София, 22 юли.
„Месеци наред изпитвам гняв към състоянието на съдебната система в страната“, казва Мартин, когото срещаме пред Съдебната палата в началото на протеста. Той казва, че това е поредният протест в последните седмици, в който участва.
„Защото съдебна система няма в България в момента. Тя е формална, тя е фасадна. А страна без съдебна система е […] организирана престъпна група“, добавя той.
Мартин
Мартин посочва конкретно факта, че начело на прокуратурата остава временният главен прокурор Сарафов, когото прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) остави на поста и след изтичането на заложения в закона 6-месечен срок.
„Този човек просто не трябва в момента да е начело на прокуратурата в България“, казва и Мариан. „При положение, че има решение на Народното събрание да не е начело на прокуратурата. Абсурдно е просто.“
Мариан
Сарафов беше определен за временен главен прокурор през юни 2023 г. През януари 2025 г. влязоха в сила законови промени, с които беше въведено ограничени от 6 месеца, в които някой може да заема позицията временно изпълняващ длъжността главен прокурор. Тези 6 месеца изтекоха този понеделник, 21 юли, но Сарафов остава на поста, защото ВСС реши, че промените не засягат заварен случай.
Самият ВСС в настоящия си състав е с изтекъл мандат от три години.
Жена държи плакат с колаж между прасе и тиква, София, 22 юли.
Всичко това се случва на фона на съмненията, че Сарафов е под политическото влияние на Бойко Борисов и Делян Пеевски, каквито обвинения имаше и към предшествениците му Иван Гешев и Сотир Цацаров.
„Държавата ни беше превзета от мафията, от Пеевски начело на това, който си избира главен прокурор. Свалиха единия – Гешев, и сложиха на мястото на Гешев осмото или деветото джудже, който участва в корупционни схеми", казва Ирен Маринова.
"И какво излиза – той ще продължава да изпълнява длъжността. Това е просто нелепо, смешно, безобразно", добавя тя.
Ирен Маринова
Думите ѝ са препратка към снимката на Сарафов пред ресторанта „Осемте джуджета“ в София, който беше ползван като офис от бившия следовател Петьо Петров, известен с прякора Еврото.
Името на заведението стана известно покрай разкрития на неправителствената организация „Антикорупционен фонд“ (АКФ) за схема за присвояване на бизнес и имущество. Тогава Сарафов каза, че е бил поканен от Гешев там, за да бъде сниман с Еврото.
Протестиращ е вдигнал плакат с надпис "Искаме законност, олигарсите в затвора".
По време на протеста в София обаче бяха припомнени и съвсем скорошните събития, заради които граждански активисти и политици заговориха за "овладяно" и "избирателно правосъдие". През последните седмици прокуратурата и антикорупционната комисия проведоха акции в София и Варна, при които бяха арестувани кметове и общински съветници от ПП-ДБ.
Сред тях са кметът на Варна Благомир Коцев и зам.-кметът на София Никола Барбутов. От ПП-ДБ казаха, че става дума за политическа атака по поръчка на Делян Пеевски.
"С тези арести, с тези измислени обвинения и процедури против закона, всичко това показва, че тези хора искат да установят дълбока и трайна диктатура", каза Николай Денков от ПП-ДБ пред протестиращите във вторник.
Протестът в София започна пред Съдебната палата, а след това прерасна в шествие към старата сграда на Народното събрание и Орлов мост. Протестиращите блокираха за около час Орлов мост.
От своя страна организаторите на протеста от неправителствената организация "Правосъдие за всеки" също повториха дългогодишните обвинения, че прокуратурата и ВСС са овладяни от санкционирания за корупция Пеевски, и казаха, че "устоите на демокрацията са застрашени, а правосъдието е стъпкано и навряно в ъгъла".
Протестът пред Съдебната палата
Протестът във вторник е поредната голяма демонстрация срещу "избирателното правосъдие" само за последните няколко седмици. Преди това на няколко пъти хиляди хора излязоха по улиците на София и Варна, в понеделник протест имаше и в Пловдив.
Всичко това се случва на фона на последния доклад за върховенството на закона, изготвен от Европейската комисия. Той излезе на 8 юли и потвърди, че за почти всички препоръки на комисията в областта „липсва напредък“.
Your browser doesn’t support HTML5
"Прокуратурата е обсебена". Защо има протест срещу Сарафов