ГЕРБ, БСП, ИТН и Пеевски преизбраха Пламен Иванов за председател на бюрото за контрол на СРС

Пламен Иванов

С гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и „ДПС – Ново начало“ на Делян Пеевски парламентът избра в четвъртък за нов мандат досегашният председател на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства (СРС) Пламен Иванов.

Той беше издигнат за поста от ИТН и избран със 120 гласа „за“, 84 „против“ и 7 – „въздържал се“. Подкрепиха го депутатите от управляващите от ГЕРБ, БСП, ИТН, както и от „ДПС – Ново начало“ на Делян Пеевски, което не е част от управляващата коалиция, но подкрепя нейни ключови решения.

Същото мнозинство избра и нов заместник-председател и членове на Бюрото.

Гласуваният състав на Бюрото за контрол на СРС е следният:

  • Пламен Иванов (предложен от ИТН) – председател;
  • Георги Христов (предложен от ГЕРБ) – зам.-председател;
  • Ангел Куртишев (предложен от ГЕРБ);
  • Борислав Цветанов (предложен от БСП);
  • Ясен Славов (предложен от ГЕРБ).

Новоизбраните председател, заместник-председател и членове на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (НБКСРС) полагат клетва пред Народното събрание

Бюрото за контрол на СРС по закон е независим държавен орган, който наблюдава процедурите по разрешаване, прилагане и използване на специалните разузнавателни средства – тоест средства за подслушване, наблюдение и следене – и съхраняването и унищожаването на информацията, получена чрез тях.

Неговата задача е да защитава правата на гражданите срещу незаконосъобразното използване на специални разузнавателни средства.

Бюрото се състои от петима членове, които се избират от парламента за срок от 5 години.

Вижте също "Няма кой да разреши". Как подслушването на стотици се оказа законна тайна

Мандатът на настоящия състав на Бюрото изтече през 2023 г., но членовете и ръководството му останаха на постовете си, защото няколко поредни парламента не организираха избор на нови. Новата процедура започна през февруари 2025 г.

Кандидати за членове на Бюрото за контрол на СРС бяха и Таня Петрова и Илия Антонов, издигнати от ПП-ДБ, но техните кандидатури не получиха достатъчно гласове в парламента в четвъртък.

Преди да напусне управляващата коалиция ДПС на Ахмед Доган също предложи кандидат – Николай Цонев, бивш министър на отбраната. Той обаче не беше допуснат до участие в конкурса, защото не отговаря на изискванията за стаж.

Кой кой е в Бюрото за контрол на СРС

Пламен Иванов, който беше избран за нов 5-годишен мандат като председател на Бюрото за контрол на СРС, заема поста от 2018 г. Преди това е работил 10 години в Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), като е достигнал до поста началник на отдел. Завършил е Техническия университет в София.

Един от основните въпроси към него по време на изслушванията беше свързан със случаите на подслушване на участници в протестите през 2020 г. срещу тогавашния главен прокурор Иван Гешев и правителството на Бойко Борисов.

Информацията за подслушванията излезе наяве година след демонстрациите, а временна комисия в парламента проверяваше случая и съобщи, че има данни за подслушвани 130 граждани и политици.

Иванов каза по време на изслушване през април, че Бюрото за контрол на СРС е установило 9 случая на неправомерно използване на специални разузнавателни средства, уведомило е потърпевшите и някои от тях са си потърсили правата.

Вижте също "МВР не е работило друго". Как продължава историята с подслушване на граждани и политици

Новият зам.-председател на бюрото Георги Христов от 2008 г. досега е работил в ДАНС, а от 1996 г. до 2007 г. е работил в Националната служба за сигурност към МВР. Той има докторска степен от Университета по библиотекознание и информационни технологии.

Ангел Куртишев също досега е работил в ДАНС – от 2013 г. Преди това е работил в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП). Завършил е Югозападния университет и Академията на МВР.

Ясен Славов има 25 години опит на различни нива в ДАНС, като от 2021 г. до момента е старши експерт към териториалната дирекция в Бургас. Завършил е Академията на МВР.

Борислав Цветанов досега е бил главен експерт сигурност в „Приста ойл холдинг“ АД. Най-дълго е работил в Държавна агенция „Технически операции“ (ДАТО) – от 1999 г. до 2019 г. Завършил е Националната спортна академия.

Вижте също "Притеснително е забавянето на проверката за подслушвани политици". Атанас Славов пред Свободна Европа