"Всеки има чест и достойнство". Кой напусна ДПС на Доган и какво получиха тези, които се снимаха с Пеевски

Депутатите Марио Рангелов и Джевдет Чакъров

Стъпка по стъпка, човек по човек с всички средства, които са налични. Това изглежда е начинът, по който санкционираният за корупция Делян Пеевски успява малко по малко да приобщи при себе си хора или поне да откъсне от Ахмед Доган депутати, кметове и активисти. Докъде точно стигна разпадът на АПС?

Парламентарната група на „Алианса за права и свободи“ намаля с двама депутати само за два дни - Марио Рангелов я напусна в четвъртък, а ден по-рано това направи и Мюмюн Мюмюн. Те остават независими народни представители.

Така отцепниците от фракцията на Ахмед Доган стават общо четирима в рамките на малко повече от месец. Първи групата на АПС напусна нейният вече бивш председател Джевдет Чакъров, последван и от Ваня Василева. Те двамата обаче се снимаха с лидера на ДПС-"Ново начало" Делян Пеевски - нещо, което Рангелов и Мюмюн не са направили до момента.

Смаляването на групата на АПС идва на фона на редица трансфери на кметове, които доскоро се числяха към фракцията на Доган, но преминаха на страната на санкционирания за корупция вече едноличен лидер на ДПС Делян Пеевски след разцеплението на партията преди година.

Някои от трансферите дойдоха след данни за натиск, упражняван от различни институции върху хората на Доган, или върху техни роднини.

За самия Рангелов от месеци виси искане за сваляне на имунитета му от страна на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.

Как изглежда целият този пъзел?

След Чакъров и потоп

Серията от напускания на парламентарната група на АПС на Доган започнаха в края на май. Тогава Джевдет Чакъров обяви, че подава оставка като лидер на групата, както и като съпредседател на ДПС – основното нещо, което възпрепятстваше Пеевски официално да овладее движението.

Вижте също Нападаш сина, за да те слуша бащата. Как Пеевски получи подчинението на Чакъров

Действията на Чакъров бяха предшествани от множество публикации в сайтове, за които се смята, че са свързани или поне отразяват интересите на Пеевски.

Само дни преди Чакъров да подаде оставка прокуратурата и Комисията за противодействие на корупцията (КПК) повдигнаха серия от обвинения и запорираха дяловете в над 40 фирми на сина му – Сами.

Три дни по-късно депутатката Ваня Василева също напусна групата на Доган. Тя се появи на снимка до Пеевски в кабинета му, от което стана ясно, че - макар и като независим депутат, ще работи „с подкрепата на лидера на ДПС и ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО“.

В сряда депутатът от ДПС на Доган Мюмюн Мюмюн също обяви, че напуска групата. В дълга публикация в социалните мрежи той обяснява решението си с недоволство спрямо Доган, но също и с нападки в социалните мрежи.

„Извинявайте, но всеки има чест и достойнство! Всички тези хора, които нападате по толкова безскрупулен начин, изнесоха на гърба си огромна битка. Минаха и продължават да минават през много трудни за партията времена“, написа Мюмюн.

Той беше призован от групата на Доган да подаде оставка като народен представител, но засега е обявил само, че ще остане като независим в парламента.

Последният засега случай с напуснал депутат от групата е този с Марио Рангелов. Той беше единственият уличен в купуване на гласове политик след последните парламентарни избори през ноември 2024 г., въпреки че това се случи на фона на твърденията за масови нарушения по време на вота, които частично се потвърдиха от касирането на резултати от Конституционния съд.

Вижте също "Всичките бюлетини не са толкоз, бе". Вече не само се купуват гласове, те направо се крадат

Второто обвинение на Рангелов беше във връзка с манипулации на обществени поръчки на стойност над 1,5 млн. лв. То дойде в началото на април, само седмица преди групата на ДПС на Доган да обяви, че напуска управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП и ИТН заради влияние на Пеевски в него.

За да има парламентарна група, изискването е тя да е от поне 10 депутати. С четирите оставки до момента АПС остава с 15.

От кмет на Доган до кмет на в кабинета на Пеевски

Епизодът с отцепване на депутати от АПС тече на фона ударно преминаване на кметове от редиците на Доган в редиците на Пеевски.

Това се случи и с много представителите на местната власт в страната, включително и с кметове на знакови за движението общини.

Сред първите кметове на Доган, които преминаха към „ДПС – Ново начало“, бяха тези на общините в разградско – на Исперих, Кубрат, Лозница и Завет – Белгин Шукри, Алкин Неби, Севгин Шукри и Ахтер Велиев. Това се случи в началото на април.

Вижте също Как цялата държава помпа Пеевски и той расте

Между средата на май и началото на юни в кметовете на общини в област Кърджали, в които традиционно се гласува за ДПС и бяха избрани по времето, в което в движението нямаше разделение, също преминаха към „Новото начало“.

Това се случи с кметовете на Джебел – Неджми Али, Момчилград – Илкнур Кязим, Ардино – Изет Шабан, Кирково – Шинаси Сюлейман и Крумовград Себихан Мехмед.

Част от тях бяха заплашени по време на предизборен концерт през есента на 2024 г. от кмета на Кърджали Ерол Мюмюн:

„Енергията на Джебел ни дава силата първо да си вземем община Кирково, община Момчилград, община Крумовград и община Ардино“, каза тогава той.

В седмиците и месеците преди кметовете да преминат на страната на „Новото начало“ Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ)провежда проверки в част от общините, макар че не е ясно дали двете събития са свързани.

Малко след като кметовете преминаха на страната на Пеевски те се появиха на снимки в Министерството на регионалното развитие, откъде се похвалиха, че са получили средства за инфраструктурни проекти. Връзката между събитията беше отхвърлена от представители на министерството.

ДПС се разпадна на две фракции през лятото на 2024 г. Едната остана вярна на санкционирания за корупция Пеевски, а другата - на почетния председател и основател на движението Доган.

Двете формации се явиха по отделно на изборите и попаднаха в състава на настоящия парламент. ДПС на Доган беше част от управляващото мнозинство заедно с ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ", но впоследствие го напусна и обвини правителството, че работи в полза на Пеевски.

След това самият Пеевски, който първоначално казваше, че е твърда опозиция, обяви, че ще подкрепя правителството на Росен Желязков.

Вижте също Независимо кой е премиер. Как за една година Пеевски затвърди влиянието си и в трите власти