Европа създаде специален трибунал за преследване на военни престъпления в Украйна

Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи Кая Калас, украинският премиер Денис Шмигал и външните министри на европейските страни по време на среща за създаване на специален трибунал за престъпленията на Русия. Лвов, 9 май 2025 г.

Външните министри на страните от Европейския съюз (ЕС), Великобритания и Украйна създадоха в петък нов трибунал за преследване на руски служители, отговорни за военни престъпления срещу Украйна.

Това се случи, докато в Москва се провеждаше мащабен военен парад по повод Деня на победата на съюзниците над нацистка Германия във Втората световна война.

Вижте също Как ще работи новият трибунал, който ще разследва Русия за военната агресия срещу Украйна

На среща в западния украински град Лвов министрите подписаха т. нар. „Лвовската декларация“, с която приветстваха приключването на техническата работа, необходима за създаването на трибунала, пише Ройтерс.

Той ще е в рамките на Съвета на Европа - водещият орган за наблюдение на правата на човека на континента, създаден след Втората световна война. Трибуналът ще има свои собствени прокурори и съдии и ще може да започне работа, след като бъде одобрен от две трети от страните членки на Съвета.

„Този трибунал ще гарантира, че най-отговорните за агресията срещу Украйна ще бъдат подведени под отговорност“, каза пред репортери ръководителката на външната политика на ЕС Кая Калас.

Украинският президент Володимир Зеленски каза, че е морален дълг на Европа да потърси отговорност от Русия за войната. „Един силен трибунал за престъплението агресия може - и трябва - да накара всеки потенциален агресор да се замисли“, каза той.

Трибуналът е подкрепен от общо 42 държави, сред които всички членки на ЕС с изключение на Унгария и Словакия, страните от Г-7, с изключение на САЩ, които оттеглиха подкрепата си по време на администрацията на Тръмп, и други държави като Австралия, Швейцария, Норвегия, Коста Рика и Гватемала.

Русия отрича нейните войски да са извършвали жестокости в Украйна, откакто силите ѝ започнаха пълномащабна инвазия през февруари 2022 г. Украйна твърди, че руските войски са извършили хиляди военни престъпления.

Трибуналът ще трябва да спазва имунитета на Путин и неговите служители, докато са на власт, но прокурорът ще може да проведе разследване и да изготви предложение за обвинителен акт, когато имунитетът отпадне. Също така междувременно може да започне събирането на доказателства, както и да бъдат преследвани служители без имунитет.

Украйна официално ще поиска създаването на специален трибунал по време на срещата на външните министри на Съвета на Европа на 14 май.

Вижте също Какъв е смисълът от специален трибунал за престъпленията на Русия в Украйна