Русия отбеляза с военен парад 80-ата годишнина от падането на нацисткия режим в Германия в края на Втората световна война.
На парада заедно с руския президент Владимир Путин присъстваха китайският президент Си Дзинпин, президентът на Сърбия Александър Вучич и премиерът на Словакия Роберт Фицо, който беше единственият представител на страна от Европейския съюз.
На 9 май 1945 г. диктаторът Адолф Хитлер е победен от съвместните усилия на антинацистката коалиция, която включва Франция, Великобритания, САЩ и СССР. През последните години в руското законодателство влезе задължението да се представя ролята на СССР в победата над нацистка Германия като решаваща.
Честването на събитието се провежда на фона на продължаващата вече четвърта година непредизвикана руска война в Украйна - най-голямата в Европа от Втората световна насам.
В петък руският президент Владимир Путин за 22-и път прие военния парад като върховен главнокомандващ и отбеляза приноса на съветските войски в близо 10-минутна реч на Червения площад в Москва.
"Винаги ще помним, че откриването на втория фронт в Европа след решителните сражения на територията на Съветския съюз доближи победата", каза той. Путин не спомена приноса на западните съюзници.
На парада присъстваха и чуждестранни лидери, сред които китайският президент Си Дзинпин, президентът на Сърбия Александър Вучич и премиерът на Словакия Роберт Фицо, който беше единственият представител на страна от Европейския съюз.
Тази година отсъстваха унгарският премиер Виктор Орбан, премиерът на Индия Нарендра Моди и президентът на Азербайджан Илхам Алиев, а Иран изпрати само свой посланик.
В петък стана ясно, че София е допуснала полетите Вучич и Фицо да преминат през въздушното пространство на България по път към Москва.
Това предизвика критики от страна на "Продължаваме промяната - Демократична България". Депутатът Атанас Атанасов попита в Народното събрание защо е дадено разрешение за това, след като България е обявена за неприятелска страна от Русия, а българското правителство е знаело крайната дестинация на полета.
Премиерът Росен Желязков отговори, че "няма никакви предпоставки да затваряме въздушното си пространство за страни, с които сме в добросъседски отношения". Той добави, че българското въздушно пространство не е затворено за транзитно преминаване към трети страни.
През 2022 г., след началото на войната, Европейския съюз (ЕС) затвори небето си за полети на руски самолети и авиолинии. Въпреки че няма ограничения за чуждестранни полети, които летят от и към Русия, Естония, Литва и Латвия затвориха въздушните си пространства за полетите на Вучич и Фицо.
В четвъртък Путин и Си Дзинпин, който е на четиридневно посещение в Москва, се срещнаха и заявиха, че са задълбочили отношенията между двете държави. Това стана на фона на търговската война между Вашингтон и Пекин, която започна, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп въведе безпрецедентни мита на вноса от Китай.
Пекин е ключов потребител на руски суровини като газ и петрол, чиято продажба подхранва военния фонд на Русия за войната ѝ срещу Украйна.
Мерките за сигурност тази година бяха по-строги от обикновено след заявката на Украйна, че няма да спазва едностранно обявеното от Русия прекратяване на огъня за три дни.
Путин обяви миналия месец, че Русия ще спре огъня от 8 до 10 май – период, съвпадащ с военния парад, и призова Украйна да направи същото. Украинският президент Володимир Зеленски и други официални лица казаха, че това е просто опит да се създаде впечатлението, че Москва иска да сложи край на войната. Тогава Киев предложи 30-дневно примирие, което Кремъл не прие.
Над 27 милиона военни и цивилни хора загиват в Съветския съюз по време на Втората световна война, която Русия нарича "Велика отечествена война".
Поражението на нацистите се чества от Москва като свидетелство за доблестта на руснаци, украинци, беларуси и други националности, които са дали жертви в сраженията.
Откакто стана президент през 2000 г., Путин използва събитията, за да укрепи позицията си сред ветераните. Той ги използва и за да критикува Запада, омаловажавайки ролята на съюзниците в поражението на нацистите и критикувайки по-специално Съединените щати.
В реч по случай Деня на победата през 2007 г. Путин отправи нападки към САЩ , като косвено сравни политиката на Вашингтон с тази на нацисткия Трети райх.
След инвазията през февруари 2022 г. твърденията за западните „неонацистите“ станаха редовна част от пропагандните му речи, в които той неоснователно повтаря обвинението, с което оправдава инвазията си в Украйна - че Киев се управлява от „нацистка“ хунта.
Денят на победата се отбелязва на различни дати в отделните държави. В четвъртък тържествени церемонии се проведоха във Франция, Великобритания и Германия.
Форум