Учениците вече няма да пращат стихове и песни на фондация, свързвана с Русия, реши МОН

Mинистърът на образованието Красимир Вълчев

Министерството на образованието (МОН) ще премахне от националния календар за изяви по интереси (НКИИ) на учениците конкурс след съмнения за руска пропаганда.

Освен това министърът на образованието Красимир Вълчев е разпоредил училищата да се въздържат от участия в инициативи на Руския културно-информационен център в София, както и инициативи, включващи официални руски представители или санкционирани с оглед на руската агресия.

Това става ясно от отговори на Вълчев на въпроси, зададени от депутатите от ПП-ДБ Божидар Божанов и Кристина Петкова.

Вижте също Стихче за Червената армия и матрьошки в ъгъла. Работи ли руската пропаганда в българските училища

Конкретният конкурс, за който става дума, е „Заедно в XXI век“ и е за рисунки, песни, стихове и други. Той се организира от Фондация „Устойчиво развитие на България“. Нейната председателка Станка Шопова дълги години е била част от ръководството и изпълнителен директор на Санаторно-оздравителен комплекс (СОК) „Камчия” -руска територия на българското Черноморие.

През 2019 г. руският външен министър Сергей Лавров каза, че центърът ще се използва за разпространяване на руското влияние в Европа, и добави, че „това е камуфлажът, това е предвестникът на идването на оръжията”.

По-рано този месец журналистически материали показаха множество примери за училищни събития в цялата страна, при които видимо се разпространява руска пропаганда. Божанов и Петкова от ПП-ДБ изпратиха въпроси до Вълчев с питане каква е причината част от тези прояви да са включвани в националния календар на МОН и какви проверки се извършват при такива училищни дейности.

В отговор Вълчев написа, че администрацията му е установила "елементи на отделни инициативи, които считаме за неуместни - като например ученици да обличат руски военни униформи", заради които е дал "категорични указания на училищата". Едно от тях е образователните институции да се въздържат от участия в събития, включващи официални руски представители или санкционирани с оглед на руската агресия.

Що се отнася до конкурса „Заедно в XXI век“, Въчлев каза, че МОН не разполага с информация, която "да потвърждава наличие на пропаганда в съдържанието или при провеждането на конкурса, както и с данни за вмешателство в образователния процес от страна на външни политически фактори", но въпреки това ще извади събитието от календара си за следващата година.

Освен това Вълчев каза, че е разпоредил и да бъдат разгледани възможностите за допълнителни механизми за предварителна оценка на предложенията за включване в календара.

Вижте също "Плодородна почва за пропагандата на Русия". Ще се пренаписват ли учебниците по история

До обсъждането на въпроса се стигна след журналистически разследвания на БНТ. Те показаха примери за конкурси за рецитирана на руски език, празнуване на руски празници в училищата, организиране на "руски кътчета" в учебните заведения и други.

Част от тях са организирани и рекламирани от Руския културно-информационен център (РКИЦ) в София, който е официално представителство на Руската федерация.

Всичко това се случва на фона на продължаващата трета година непредизвикана война на Русия в Украйна, както и след като Москва обяви България и почти всички членки на ЕС за „неприятелски държави“.

В сряда говорителката на руското външно министерство Мария Захарова нападна България, като я обвини, че извършва "лов на вещици" заради проверките за руска пропаганда в българските училища.

Your browser doesn’t support HTML5

Как руската пропаганда влиза в българските училища