"Очевидни рискове". Пенсионен фонд на Ковачки инвестира милиони в свързвани с него фирми, сочи доклад

Христо Ковачки

Пенсионно дружество, в което собственост има бизнесменът Христо Ковачки, е инвестирало около 75 млн. лв. във фирми, свързвани с Ковачки. Това е един от изводите от доклад на неправителствената организация „Грийнпийс“ – България, публикуван в четвъртък.

Става дума за пенсионно-осигурителното дружество „Топлина“, в което Ковачки през своя фирма има 47,8% дял. Според данните, публикувани от „Грийнпийс“, то инвестира в дружества като „Атоменергоремонт“, ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Марица 3“, топлофикациите в Русе, Плевен и Бургас.

Те по документи не са собственост на Ковачки, но през годините са откривани редица косвени връзки. Самият той е казвал, че е консултант на част от тях. Но през юни поредица материали на Антикорупционния фонд (АКФ) показа свидетелства, че той на практика ги управлява.

Вижте също Пушек, дългове, картел. Колко пъти държавата си затваря очите за Ковачки

Законът не допуска пенсионни дружества да инвестират средства от допълнително задължително пенсионно осигуряване в свързани дружества.

„Инвестирането в свързани лица носи със себе си очевидни рискове и конфликти на интереси“, пише в доклада на „Грийнпийс“ – България.

„Дори да не говорим за някаква форма на облагодетелстване, азбучна истина при портфейлния мениджмънт е, че всяка концентрация носи риск.“

Докладът е озаглавен „Топлинният удар на „Ковачки“, а негови автори са Десислава Микова, координатор на кампания „Климат и енергия“, и Меглена Антонова, ръководител на „Грийнпийс“ – България.

„Инвестирането в компании от въглищната империя на „Ковачки“ през пенсионното дружество „Топлина“ пък е двоен „топлинен удар“: заплаха за качеството на живот въобще, но и риск за изработените с честен труд пенсионни осигуровки на работниците“, каза Микова, цитирана в прессъобщение.

„Пенсионните фондове следва да се грижат за бъдещето на своите вложители, не да го залагат на карта.“

Свободна Европа изпрати въпроси на пенсионното дружество „Топлина“, но до публикуването на текста не е получен отговор.

Как работи пенсионно дружество „Топлина“

Пенсионното дружество „Топлина“ е създадено през 2006 г. То е сред десетте лицензирани от Комисията за финансов надзор (КФН) частни пенсионни компании в страната, които обслужват т.нар. допълнително пенсионно осигуряване.

Това е т.нар. „втори стълб“ на пенсионната система, чиято идея е да осигури добавка към пенсията от Националния осигурителен институт (НОИ), която да е индивидуална за всеки – в зависимост от това какво се е натрупало в личната му партида от вноските му през годините и от това дали средствата са били инвестирани добре от фонда.

Лицензираните пенсионни дружества управляват няколко вида фондове, в които автоматично се превежда част от заплатата на всеки от клиентите им.

Сега най-големият инвеститор в „Топлина“ е фирмата „Ел Ем Импекс“ на Ковачки. Други компании, свързвани с него, притежават по близо 10% от дружеството – топлофикациите във Враца и Бургас, както и „Атоменергоремонт“, а ТЕЦ „Брикел“ има 4%.

Към края на 2024 г. „Топлина“ управлява общо около 450 млн. лв., принадлежащи на над 100 000 души, пише в доклада на „Грийнпийс“ – България. Месечните постъпления от техните осигуровки са 5 млн. лв.

Вижте също "Аз самият бях подставено лице". Бивш мениджър разказва за злоупотребите в холдинга на Христо Ковачки

Към края на 2024 г. около 75 млн. лв. от активите на пенсионните фондове на „Топлина“ са вложени директно в акции и облигации на дружества, свързвани с Ковачки, се посочва в доклада. Отделно от това има и индиректни инвестиции, с които сумата става поне двойна, добавят авторите.

Част от компаниите, в които пенсионното дружество инвестира, работят на загуба, пише още „Грийнпийс“ – България. Сред тях са ТЕЦ „Марица 3“ (100 млн. лв. загуба за периода 2020 – 2023 г.) „Топлофикация – Плевен“ (75 млн. лв. загуба за същия период), „Топлофикация Русе“ (над 60 млн. лв.).

„Благодарение на средствата на осигурените, много иначе финансово неустойчиви въглищни топлоцентрали и топлофикации продължават да функционират на ръба на оцеляването и на екологичното законодателство“, пише в доклада.

Проблемът, според авторите, е особено съществен за служителите във въглищните централи, свързвани с Ковачки, които се осигуряват в „Топлина“.

„Те са двойно изложени на рискове пред отказващата да се трансформира кафява енергетика – със свиващите се перспективи пред нея не само за работните места, а и заради това, че инвестициите в личните пенсионни партиди на служителите са заплашени от изчезване“, пише в доклада.

Вижте също Работници за политическа употреба. Как Бобов дол винаги гласува, както е добре за Ковачки

„Грийнпийс“ – България разкрива и друга практика – т.нар. кръстосани инвестиции, при които пенсионния фонд на една икономическа група инвестира в компании, част от втора, а пенсионният фонд на втората инвестира в компаниите на първата.

Целта е да се заобиколят ограниченията за инвестиции в свързани лица, поставени от закона.

Дружеството „Топлина“ инвестира и в компании, пряко или косвено свързани с групите около „Еврохолд“ и „Химимпорт“, пише в доклада на „Грийнпийс“. Справка в портфейлите на свързаните с тях пенсионни компании показва аналогични като сума вложения в компании от групата, свързвана с Ковачки.

Кой е Ковачки

През годините името на Христо Ковачки е свързвано с електро- и топлоцентрали, въглищни мини, търговци на газ, ток, въглеродни емисии и биомаса, пенсионни, застрахователни, транспортни и ремонтни дружества.

По документи той няма собственост в повечето от тях и не заема ръководни длъжности. Казвал е, че е консултант на част от тези бизнеси, но отрича да ги контролира.

Но между тези фирми има връзки и публични данни за синхрон в работата им. Техни собственици в много случаи са базирани в чужбина фирми, чиито представители са неоткриваеми. Те от години се свързват с влиянието на Ковачки, който представлява някои в договори с лобисти в САЩ и на срещи на високо ниво в България.

През юни разследване на Антикорупционния фонд (АКФ) показа свидетелства как Ковачки контролира тази група от фирми. Неправителствената организация за пръв път публикува вътрешни документи и разказ на човек, който е бил на ръководна длъжност в една от тези компании.

Вижте също Кой е Ковачки и защо никой не смее да го спомене