Прозападният Никушор Дан печели президентските избори в Румъния при 97% преброени бюлетини

Независимият кандидат Никушор Дан след края на изборния ден, 18 май 2025 г.

Прозападният кандидат Никушор Дан води с убедителна преднина на балотажа на президентските избори в Румъния, сочат официалните данни при 97% преброени бюлетини.

Новината дойде две седмици след като той се класира втори след ултранационалиста Джордже Симион на първия тур. Ако бъде потвърдена от крайните резултати, победата на Дан ще бъде ключова за запазването на геополитическата ориентация на страната, която е членка на НАТО и Европейския съюз.

Балотажът се проведе месеци след като отмяната на предишните избори предизвика най-тежката политическа криза в Румъния от десетилетия насам.

На първия тур в началото на май Симион спечели 41% подкрепа, а Дан - близо 21%. Но през последните седмици социологически проучвания показаха, че Дан е стопил разликата.

Късно вечерта в неделя излязоха официалните данни при 97% преброени бюлетини, според които Дан води с 54,32% спрямо 45,68% за Симион. Разликата е близо 900 000 гласове.

Към 23 ч. вотът от чужбина е преброен близо наполовина, като Симион води с близо 10%.

Избирателната активност на балотажа достигна 64,7%, като общият брой на гласувалите беше 11 637 946 души, от които 9 994 982 са подали вота си в страната.

Поддръжници на Дан са се събрали пред предизборния му щаб в неделя вечерта.

Значителен ръст на избирателната активност на балотажа имаше в големи градове като Букурещ, Клуж-Напока - вторият по големина град, Орадя и Тимишоара.

В първите минути след края на изборния ден в неделя Джордже Симион, лидер на Алианса за обединението на румънците (AUR), не призна данните на екзитполовете и каза, че според информация на партията му е първи и ще спечели с "над 400 000 гласа".

Джордже Симион прави изявление след края на изборния ден.

„Ще бъда президент на всички румънци, така че ще бъда и ваш президент. Благодаря на милионите хора, които направиха една победа възможна“, каза Симион.

Соченият за победител Никушор Дан призова за търпение и също благодари на избирателите.

"Има общност, която загуби днешните избори. Общност, която е възмутена от начина, по който се е правила политиката досега, толкова възмутена, че вярва, че единственото решение е революция", каза той. "Наш дълг е да ги убедим, че реформата в правосъдието и борбата с корупцията ще бъдат на първо място".

Вижте също Как ТикТок помогна на проруски кандидат да стигне до балотаж за президент на Румъния

Политическият пейзаж в Румъния се промени значително, след като миналата година Конституционният съд на Румъния анулира предишните избори. Поводът беше изненадващата победа на крайнодесния аутсайдер Калин Джорджеску, който беше обвинен в изборни нарушения и руска намеса в кампанията си, за каквато Москва отрече.

За кандидатите

Корупцията и нарастващият гняв срещу румънските политици доведоха до нарастване на подкрепата за антисистемни и крайнодесни личности. Както Симион, така и Дан се обявяват срещу старата политическа класа в Румъния.

Дан е математик и кмет на Букурещ. Той става известен като граждански активист, борещ се срещу незаконни проекти за недвижими имоти.

Никушор Дан да гласува в родния си град Фъгъраш в Трансилвания, Румъния

През 2016 г. основава реформистката партия „Спасете румънския съюз“, но по-късно я напуска и се кандидатира самостоятелно с проевропейска листа, която подкрепя фискалната реформа и връзките със Запада и Украйна.

Симион, който също е бивш активист, неколкократно е агитирал за обединение със съседна Молдова. Той казва, че ще се съсредоточи върху реформи като намаляване на бюрокрацията и данъците.

Симион зае четвърто място на първия тур миналата година, а за отменения балотаж след това подкрепи Джорджеску. Със забраната на Джорджеску да се яви на настоящите избори, крайнодесният вот се прехвърли към Симион.

Симион и Джорджеску гласуваха заедно в община Могошоая край Букурещ на 18 май

Ръководеният от него Алианс за обединението на румънците (AUR) казва, че защитава „семейството, нацията, вярата и свободата“. Днес той е втората по големина партия в румънския парламент.

Критиците на Симион го определят като проруски екстремист, който застрашава дългогодишните съюзи на Румъния в ЕС и НАТО. В интервю за Асошиейтед прес той отхвърли обвиненията.

За ролята на президента

Президентският мандат в Румъния е пет години. Ролята на президента е свързана със значителни правомощия в областта на националната сигурност и външната политика.

Победителят от балотажа също така ще номинира нов министър-председател, след като Марсел Чолаку се оттегли от поста след неуспеха на кандидата на неговата коалиция на първия тур.

Вижте също Срещи с руските служби. Кой е Джордже Симион, който може да стане президент на Румъния