Американският президент Доналд Тръмп отправи ясно предупреждение към Москва тази седмица. Той обяви планове за доставки на оръжие за Киев през Европа и каза, че САЩ ще наложат „много строги мита“ на Русия, ако тя не постигне споразумение по войната в Украйна в рамките на 50 дни – тоест, до началото на септември.
Тръмп не уточни дали ще приеме за достатъчно временното спиране на огъня, или има предвид всеобхватно мирно споразумение.
И в двата случая промяната в политиката на руския президент Владимир Путин е малко вероятна, казват анализатори.
Вижте също "Готов да затегне примката". Какво показа "голямата новина" на Тръмп за УкрайнаТериториалните цели на Путин
Путин ясно заяви, че иска да подчини Украйна и да отслаби НАТО и Запада, като възстанови до известна степен влиянието на Москва от съветската епоха над части от Европа.
Но по-непосредствената цел е свързана с територията. Русия окупира около 20% от Украйна. В допълнение към анексирания полуостров Крим, който Русия контролира от 2014 г., Путин официално и невярно твърди, че украинските области Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон сега са руски – включително значителни части, които не се намират под руска окупация.
Позицията на Москва гласи, че пълното изтегляне на Украйна от тези четири региона е предпоставка за всяко мирно споразумение – изискване, което Киев счита за неприемливо. Въпреки това Кремъл не отстъпва от него. Напротив – преследва го и на фронта, с настъпление в региона на Донецк и разрушения град Покровск.
В една от първите руски реакции на изказването на Тръмп депутатът Константин Косачов каза, че „толкова много може да се промени на бойното поле за 50 дни“. Русия може да се опита да засили офанзивата си през следващите седмици, настъпвайки не само в провинциите, за които претендира, но и на други места като Харков и Суми.
Разбира се, има граници на това, което може да се промени за шест седмици на бойното поле, където постепенните руски успехи идват с цената на огромни жертви.
Вижте също Пълна разруха. Как изглеждат украинските градове, опустошени от руски бомбиНо макар да няма начин Русия да превземе останалите части от четирите области до септември, това може само да засили желанието на Путин да си осигури контрол над тях, преди сключването на каквато и да е сделка.
„За мен е ясно, че Путин не иска никакво примирие, поне не преди да установи контрол над всички региони, които той сам определя като руски. По същество това би означавало капитулация на Украйна“, каза бившият опозиционен депутат в руския парламент Дмитрий Гудков.
„Ултиматумите са неприемливи“
Тръмп се опитва да посредничи за мир в Украйна, откакто се върна в Белия дом през януари след предизборна кампания, в която обещаваше, че може да направи това за един-два дни. След като срещна съпротива от Путин, който не прие призива на САЩ за 30-дневно примирие, Тръмп отправи критики към него през последните седмици.
Но 50-дневното предупреждение отбелязва първия път, в който Тръмп дава ултиматум на Кремъл. Не се знае дали тази форма на натиск увеличава или намалява шансовете за сключване на споразумение.
Путин не е коментирал публично изказването на Тръмп от тази седмица, а говорителят на Кремъл Дмитрий Песков не е казал нищо конкретно по този въпрос. Зам.-министърът на външните работи Сергей Рябков, който отговаря за отношенията на Москва със САЩ, каза, че „всякакви опити да се поставят изисквания, особено ултиматуми, са неприемливи за нас“.
„Ако не можем да постигнем целите си чрез дипломация, тогава [войната срещу Украйна] ще продължи“, каза Рябков. Досега това е най-близкото до официално отхвърляне на призива на Тръмп.
Вижте също Не, САЩ не са станали по-твърди към Русия. Как Тръмп критикува ПутинПрехвърлянето на вината
Кремъл може да се надява, че критичното отношение на Тръмп към Путин не е толкова непоклатимо и че ако до септември няма споразумение, махалото ще се върне обратно и американският президент ще хвърли поне част от вината за това върху Киев.
Широко разпространено мнение в Русия е, че сегашният подход на Тръмп е „преходен“ и че засилената подкрепа за Украйна е „маневра, целяща да увеличи натиска върху Путин и да провери дали ще има резултат“, написа в платформата Екс Татяна Становая, старши научен сътрудник в центъра „Карнеги“ за изследване на Русия и Евразия.
Тези, които поддържат това мнение, вярват, че когато „стане ясно, че такъв натиск е неефективен, Тръмп вероятно ще се върне към дипломатическия курс, включително и към оказването на натиск върху Украйна“, каза още Становая.
Тръмп многократно е обвинявал Украйна, че войната, която Русия започна срещу нея, още не е приключила. Почти незабелязан остана фактът, че той подчерта, че се надява натискът за сключване на споразумение в рамките на 50 дни да „окаже влияние и върху Украйна“.
„Искаме да сме сигурни, че Украйна ще направи това, което трябва“, каза Тръмп.
Ще е нужна „много повече сила“
Във всеки случай има поне две причини, поради които заплахата от санкции изглежда малко вероятно да подтикне Путин към споразумение с Украйна.
Едната е, че не е ясно как ще действат и дали ще са ефективни мерките, с които Тръмп заплаши – мита или санкции срещу страни, които купуват руски петрол.
Вижте също Еманципация и нови играчи. Как Русия губи влиянието си в Азербайджан и Армения„Китай и Индия са най-големите купувачи на руски петрол. Очакването, че те ще окажат натиск върху Путин да прекрати войната в следващите 50 дни, изглежда наивно“, написа в списание Тайм Майкъл Макфол, професор по политически науки в Станфордския университет и посланик на САЩ в Русия през 2012-2014 г.
Другата причина е, че Кремъл възприема като повод за гордост това, че Русия досега е устояла на западните санкции, и го вписва в общия наратив, че Русия – агресорът в една непровокирана война – всъщност се отбранява от Запада и печели.
„Мисля, че ще трябва да видим САЩ да покажат много повече сила, ако наистина искат да доведат Путин до масата за преговори по някакъв смислен начин“, каза руският експерт Марк Галеоти.
Още през зимата „беше ясно, че Владимир Путин е убеден в едно: времето е на негова страна“, написа и директорът на центъра „Карнеги“ за изследване на Русия и Евразия Александър Габуев. И добави:
„Ето защо той не се интересува от сделка, която не е по неговите условия.“
Вижте също "Само глупости от Путин". Защо Тръмп дава оръжия на Украйна и обмисля санкции срещу Москва