САЩ ще наложат на Русия „много тежки мита“, ако до 50 дни не бъде постигнатa "сделка" за войната в Украйна. Това каза президентът на САЩ Доналд Тръмп по време на среща с генералния секратар на НАТО Марк Рюте във Вашингтон в понеделник.
Новината идва на фона на продължаващата близо три години и половина непредизвикана война на Русия в Украйна. По време на президентската си кампания през 2024 г. Тръмп многократно обеща, че ще прекрати войната 24 часа, след като бъде избран за президент на страната.
След встъпването на Тръмп в длъжност представители на САЩ и Русия проведоха няколко срещи, след като преди това двете страни бяха замразили двустранните си отношения. Самият американски президент проведе и няколко разговора с руския си колега Владимир Путин, но всички усилия на Вашингтон досега се оказаха безплодни.
По време на срещата си с Рюте във вторник Тръмп многократно повтори, че е много „недоволен“ спрямо действията на Русия. Той каза още, че ще използва търговията и налагането на мита, за да спре войната.
„Ще наложим много тежки мита, ако нямаме сделка до 50 дни“, каза Тръмп и уточни, че става въпрос за „вторични мита“, които са в размер на „близо 100%“. Държавният глава не посочи допълнителни детайли по темата - нито какво визира под "сделка", нито какво биха обхващали митата.
Тръмп каза, че си е мислел, че е постигнал сделка с Путин „около четири пъти“, но въпреки това всичко „продължава и продължава“.
По време на срещата си с Рюте Тръмп каза, че САЩ ще предоставят оръжия на стойност „милиарди долари“, които ще бъдат платени от членовете на НАТО. По думите му тези оръжия ще бъдат изпратени в рамките на дни и ще включват и обещаните по-рано от него системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“.
По думите на Марк Рюте военната пратка ще включва още „ракети и амуниции“ за Киев.
Малко по-рано, след среща със специалния пратеник на Тръмп в Украйна Кийт Келог, украинският президент Володимир Зеленски каза, че е обсъждал нови оръжейни пратки, възможни варианти за постигане на мир, както и налагане на нови санкции на Русия.
За допълнителни санкции и изготвен законопроект за тях от месеци говорят конгресмени и сенатори в САЩ. Засега обаче американските политици не са предприели подобна стъпка.
С встъпването си в длъжност Доналд Тръмп предприе обрат в отношенията с Русия спрямо предишната администрация на Джо Байдън, която изцяло беше замразила разговорите с Кремъл.
Тръмп често нападаше президента на Украйна Володимир Зеленски, включително по време на тяхна среща в Белия дом. В последните седмици обаче американският президент на няколко пъти отправи остри критики срещу Путин и поведението му спрямо Украйна и загатна, че е готов да втвърди политиката си спрямо Русия.
САЩ предоставиха най-голямата по размер военна помощ на Украйна от началото на войната, следвана от Великобритания, Полша, Франция и други.
Форум