Велислава Делчева беше избрана за нов нaционален омбудсман на България. Тя беше избрана със 123 гласа „за“, които дойдоха от ГЕРБ, която издигна кандидатурата ѝ, „ДПС – Ново начало“, БСП, „Има такъв народ“ и четирима независими депутати.
Против гласуваха 92 депутати от ПП-ДБ, „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“ и АПС.
„Вратата на институцията на омбудсмана ще бъде отворена за всеки български гражданин, който има нужда от подкрепа“, каза Делчева след избирането си.
Вижте също Независимо кой е премиер. Как за една година Пеевски затвърди влиянието си и в трите властиПодкрепата за Делчева от БСП дойде, въпреки че по-рано от групата на социалистите казаха, че ще подкрепят една от другите 5 кандидатури – тази на Мая Манолова, която заемаше поста между 2015 и 2019 г.
Манолова, както и останалите кандидати – Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Антон Станков, не получиха необходимия брой гласове.
България нямаше редовно избран омбудсман от януари 2024 г. Тогава заемащата длъжността Диана Ковачева беше избрана за нов български съдия в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург.
Как преминаха дебатите
Дебатите по избора на омбудсман бяха кратки, а по време на провеждането им пленарната зала остана почти изцяло празна.
По време на дебатите председателят на проруската „Възраждане“ Костадин Костадинов нападна многократно издигнатата от депутатите от ГЕРБ Велислава Делчева. Той видя проблеми в биографията ѝ като даде примери с работата ѝ за американската програма USAID и „Отворено общество“, финансирано от Джордж Сорос.
Нина Димитрова от БСП изказа подкрепата на социалистите за кандидатурата на Мая Манолова, която нарече „кандидат на гражданите“.
Въпреки това от БСП подкрепиха както кандидатурта на Манолова, така и кандидатурата на коалиционния си партньор ГЕРБ – Велислава Делчева.
Вижте също "Хора в пряка зависимост". Има ли влияние Делян Пеевски и в БСПСлед избора на Делчева пред журналисти председателят на парламентарната група на БСП Драгомир Стойнев каза, че Манолова не е получила доверие от останалите политически сили. Той каза, че подкрепата на социалистите за кандидатурата на Делчева е дошла, защото „България трябва да има омбудсман“.
Коя е Велислава Делчева
Велислава Делчева е юрист по образование. През годините е работила за американската програма USAID и в Институт „Отворено общество“, консултант към Съвета на Европа и служби на ООН. Заемала е длъжност в Министерството на правосъдието между 2013 и 2017 г., когато на власт почти постоянно е ГЕРБ и е била експерт към администрацията на Конституционния съд.
Последната и работа е като държавен експерт в Министерство на правосъдието, където заема пост от февруари насам.
Институцията на омбудсмана е независима от останалите власти и следва да работи като защитник на гражданите, чийто права може да защитава, ако те са нарушени от държавната или местната власт.
Ключово правомощие на омбудсмана е, че той може да сезира Конституционния съд съд с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават права и свободи на гражданите – нещо, което гражданите в България нямат право да правят.
След последните промени в конституцията от края на 2023 г., част от които целяха да намалят правомощията на президента при избор на служебен министър председател, омбудсманът стана едно от лицата, които могат да бъдат номинирани от държавния глава за подобна длъжност.
Вижте също "Всеки има чест и достойнство". Кой напусна ДПС на Доган и какво получиха тези, които се снимаха с Пеевски